Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 3)

Kiedy wygasa umowa o pracę?

8.7.2014

Oprócz przypadków, kiedy przez złożenie oświadczenia przez jedną lub obie strony dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, prawo pracy zna również przypadki wygaśnięcia stosunku pracy z mocy prawa bez konieczności składania jakichkolwiek oświadczeń w razie zajścia określonego zdarzenia. (...)

Długoletnia umowa o pracę na czas określony

16.6.2014

Na polskim rynku pracy powszechnym zjawiskiem jest zawieranie długoletnich umów na czas określony, sięgających nawet dziesięciu lat. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają wprost takiego postępowania, choć z pewnością budzi ono poważne wątpliwości w świetle zasad współżycia społecznego.

Jakie rodzaje umów o pracę przewiduje prawo pracy?

25.4.2014

Prawo pracy przewiduje kilka rodzajów umów: na okres próbny; na czas określony; na czas wykonania określonej pracy; na czas nieokreślony oraz tzw. umowę na zastępstwo, a także wprowadzoną ostatnią nowelizacją umowę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa (...)

Podjęcie działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemca

31.7.2013

Problematyka podjęcia działalności gospodarczej tj. „zarobkowej działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej oraz poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż, a także działalności zawodowej, wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły” (...)

Projekt nowej ustawy o cudzoziemcach

29.7.2013

Dnia 18 czerwca 2013 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o cudzoziemcach, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który niesie ze sobą wiele zmian i o ile na dalszym etapie legislacji nie ulegnie poważnym modyfikacjom, wchodząc w życie dnia 1 stycznia 2014 roku znacznie ułatwi (...)

Umowy śmieciowe – przekleństwo czy dobrodziejstwo

3.7.2013

W ostatnim czasie pojęcie „umów śmieciowych” zrobiło zawrotną karierą jako przejaw tragicznej sytuacji osób wykonujących prace zarobkową na terenie Polski. Pod pojęciem tym rozumie się umowy - zlecenie oraz dzieło – klasyczne umowy cywilnoprawne. Umowa zlecenia (...)

Wolontariat - Kto może zostać wolontariuszem i na jakich zasadach?

7.6.2013

W celu przedstawienia statusu wolontariusza, jego obowiązków oraz ochrony, jaką przyznaje mu prawo należy przedstawić również pojęcie działalności pożytku publicznego. Czym jest działalność pożytku publicznego? Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie (...)

Na jaki czas zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

2.4.2013

Jednym z rodzajów umowy o pracę jest umowa o pracę na czas określony (obok umowy na czas nieokreślony oraz na czas wykonywania określonej pracy). W ramach umowy o pracę na czas określony wyróżnia się dodatkowo umowę na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej (...)

Zwolnienie nauczyciela - jakie kryteria brać pod uwagę?

5.3.2013

Kryteria, według których dokonuje się wyboru jednego z nauczycieli do zwolnienia z pracy, nie są tożsame z ustawowymi przyczynami wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu. Wybór konkretnego nauczyciela powinien opierać się na kryteriach obiektywnych, jasnych, niedyskryminujących (...)

Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela

3.9.2012

Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez (...)

Tymczasowe zatrudnianie pracowników

31.7.2012

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna jeżeli tylko zatrudnia pracowników. Jednak w przypadku zatrudnienia tymczasowego definicja pracodawcy jest nieco zmodyfikowana. Możliwe jest na terenie RP zatrudnianie pracowników (...)

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

28.6.2012

W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

14.5.2012

Zasadom zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają: nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni publicznych przedszkoli, szkół (w tym wyższych), placówek, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich, placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków (...)

Ochrona zdrowia nauczyciela

16.12.2011

Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. (...)

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę "za całokształt"? - opinia prawna

3.8.2009

Pracodawca, który chce rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę staje często przed problemem, jak uzasadnić wypowiedzenie. Zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (...)

Czy można zwolnić pracownika w czasie jego choroby? - opinia prawna

17.7.2009

Czy można zwolnić pracownika przebywającego aktualnie na zwolnieniu lekarskim? Kiedy jest to możliwe? Jak skutecznie wypowiedzieć umowę w tym przypadku? Jakie znaczenie ma dla możliwości wypowiedzenia czas pracy pracownika? Czy można zwolnić pracownika, który po chorobie wrócił do pracy? (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

17.7.2009

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Likwidacja pracodawcy a wygaśnięcie stosunku pracy - opinia prawna

5.6.2009

Pracodawca będący osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, nagle ją likwiduje. W wyniku likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej pracownicy z dnia na dzień tracą pracę. Utrata pracy następuje ze skutkiem natychmiastowym, bez oficjalnego wypowiedzenia i bez zachowania (...)

Przedłużenie terminu wypowiedzenia - opinia prawna

29.5.2009

Pracownik od dwóch lat był zatrudniony na czas nieokreślony. W styczniu tego roku otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy z dniem 28.02.07 w związku ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia. Pod koniec lutego, ze względu na prowadzone prace i zapotrzebowanie firmy przedłużono mu okres wypowiedzenia (...)

Nieprawidłowości w dokonanym wypowiedzeniu umowy o pracę - opinia prawna

29.1.2009

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Za usprawiedliwioną okoliczność można z całą (...)

Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna

19.12.2008

Czy związek nauczyciela z pełnoletnim uczniem jest karalny? Czy grozi za takie postępowanie inna sankcja? Reasumując, z punktu widzenia prawa karnego takie postępowanie nie jest karalne, ale może być różnie postrzegane. Wiąże się to nauczyciela z możliwością sankcji chociażby ze strony (...)

Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?

19.12.2008

Prawo przewiduje różne sposoby rozwiązywania umów o pracę: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie (...)

Szkoda wyrządzona pracodawcy przez pracownika - opinia prawna

21.11.2008

Pracodawca ma obowiązek wskazać w piśmie rozwiązującym umowę o pracę bez wypowiedzenia przyczyny jej rozwiązania. Nie może jednak poprzestać na podaniu samej podstawy prawnej np. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika i popełnienie przestępstwa. Musi wskazać, o jaki (...)

Co zrobić jeśli niezasadnie rozwiązano z tobą umowę o pracę?

9.10.2008

Każde naruszenie przez pracodawcę przepisów o trybie i podstawach rozwiązania umowy o pracę skutkuje tym, że umowa została niezasadnie rozwiązana i powoduje przyznanie pracownikowi określonych uprawnień. Uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne może nastąpić wówczas, gdy umowa (...)

Co może być przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

1.9.2008

Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy możliwe jest wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę do Sądu Pracy, w przypadku, gdy pracownik uważa, iż jest to wypowiedzenie nieuzasadnione. Jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas nieokreślony, art. 45 § 1 Kodeksu (...)

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem?

22.8.2008

Prawo pracy przyznaje pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem określone uprawnienia tylko wówczas, gdy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę było nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy. Sąd orzeka (...)

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

22.8.2008

Oświadczenie zarówno pracownika jak i pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Oświadczenie pracownika nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Jednakże aby oświadczenie pracodawcy było prawidłowe musi zostać (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika