Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 5)

List motywacyjny - nie powtarzaj życiorysu!

9.12.2004

W odpowiedzi na praktycznie każde ogłoszenie trzeba wysłać list motywacyjny. Wielu pracodawców narzeka, że kandydaci powtarzają w nich dane z CV, albo piszą nudne elaboraty o nieistotnych rzeczach. Jak napisać dobry list? Napisanie listu motywacyjnego jest z reguły zadaniem trudniejszym (...)

Piszemy życiorys

9.12.2004

Specjaliści od rekrutacji dziennie przeglądają dziesiątki życiorysów. Jeden czytają średnio 30 sekund. Jak w tak krótkim czasie przekonać ich, by nie odrzucali naszej aplikacji? A im atrakcyjniejsze jest stanowisko do obsadzenia, im więcej kandydatów się zgłasza, tym ten (...)

Wolontariat zamiast praktyki

9.12.2004

Na praktykach nie dla wszystkich chętnych starcza miejsca. Ograniczone możliwości mają też młodsi studenci. Nie oznacza to jednak, że są skazani na roznoszenie ulotek lub udzielanie korepetycji – ciekawsza może być praca w organizacjach pozarządowych. W Polsce działa ponad 40 tysięcy (...)

Zmiany w Kodeksie pracy po wejściu do UE

9.12.2004

1 maja 2004 r. Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Ta data jest istotna z punktu widzenia prawa pracy, ponieważ została ustanowiona cezurą czasową i od tego momentu weszło w życie szereg przepisów. W niniejszej poradzie przedstawione zostaną przepisy Kodeksu pracy, (...)

Czym są instytucje rynku pracy, czyli jak państwo pomaga bezrobotnym?

9.12.2004

Pomoc bezrobotnym ewoluowała, nie jest to już tylko ewentualna wypłata świadczenia w wysokości, co tu dużo ukrywać, niezadowalającej. Ustawa o promocji zatrudnienia o instytucjach rynku pracy, jak sama nazwa wskazuje, stawia w pierwszym rzędzie tę tytułową promocję właśnie. Ustawodawca (...)

Jak przebiega staż podyplomowy pielęgniarki i położnej?

7.12.2004

Pielęgniarka i położna po ukończeniu szkoły pomaturalnej w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu zobowiązane są do odbycia 12-miesięcznego stażu podyplomowego w zakładzie opieki zdrowotnej. Organizacja i zapewnienie odbycia stażu podyplomowego dla osób mających stałe miejsce zamieszkania (...)

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - opinia prawna

3.12.2004

Z art. 47. 1 Ustawy Karta Nauczyciela wynika, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. W przypadku 25 lat pracy jest to kwota w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone (...)

Odprawa dla dyrektora przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna

3.12.2004

Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych reguluje zasady tworzenia, funkcjonowania, łączenia, podziału i likwidacji przedsiębiorstw państwowych, jako samodzielnych, samorządnych i samofinansujących się przedsiębiorców posiadającegych osobowość prawną. Przepisy te regulują także (...)

Naruszenie obowiązków pracowniczych przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

3.12.2004

Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia z jego winy jest możliwe jedynie w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, taką przyczyną jest bez wątpliwości picie alkoholu w pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie (pracodawca składa oświadczenie, że (...)

Zmniejszenie wynagrodzenia przez pracodawcę - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zwolnienie z wykonywania pracy z powodu opieki nad chorym - opinia prawna

1.12.2004

Kodeks pracy normuje kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę. Przede wszystkim można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania (...)

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę - opinia prawna

1.12.2004

W myśl aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, powinna być jasna, dostatecznie konkretna i zrozumiała dla pracownika. Kwestia dostatecznie konkretnego i zrozumiałego dla pracownika wskazania przyczyny jest podlegająca ustaleniu (...)

Przyczyna wypowiedzenia - opinia prawna

1.12.2004

Jak przyczyna wypowiedzenia jest uzasadniona i niepodważalna? Czy to, iż pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę? Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli (...)

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę - opinia prawna

1.12.2004

Zgodnie z art. 23[1] w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi w zakładzie (lub w jego części) w chwili przejęcia zakładu przez innego (...)

Jak pracownik dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę – opinia prawna

1.12.2004

Wypowiedzenie ma służyć obydwu stronom stosunku zobowiązaniowego, jakim jest także stosunek pracy, do swego rodzaju przygotowania się na ten fakt. Pracodawca ma mieć szansę na znalezienie innego pracownika w to miejsce, pracownik ma mieć szansę znaleźć inne zatrudnienie. Z tych właśnie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika