Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 2)

Najbliższe zmiany w prawie pracy

31.8.2019

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia oraz podwyżki dla młodocianych pracowników uczących się zawodu – to najważniejsze, ale niejedyne zmiany w prawie pracy czekające nas w najbliższej przyszłości.

Kiedy stosunek pracy ustaje?

5.6.2019

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi.

Równe traktowanie w pracy

30.4.2019

Zasada równych praw z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków należy do podstawowych zasad prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje również wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. 

Bony dla młodych bezrobotnych

30.1.2019

Sprawy rodzinne, motywacja zarobkowa, szansa na rozwój, chęć zdobycia fachu – to powody, dla których w czołówce form aktywizacji są bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Do końca 2018 z różnych form aktywizacji skorzystało już 176,3 tys. (...)

Nowe dokumenty dla pracodawców i pracowników

3.1.2019

Zmiany prawa dotyczące pracodawców i pracowników, w tym skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja od 2019 r., spowodowały zmiany dotyczące dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Zobacz też pomocnicze wzory dokumentów (...)

Etat, czy samozatrudnienie?

18.12.2018

Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, jak też prawa do urlopu.

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

5.10.2018

Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać?

Sukcesja firm jednoosobowych

28.9.2018

Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania.

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

12.9.2018

Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. Opisano (...)

Czy Stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków?

17.8.2018

Ustawa prawo o stowarzyszeniach (dalej u.p.s.) w art. 2 ust. 1 definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. W poprzednim stanie prawnym, do czasu wejścia w życie nowelizacji u.p.s. – co nastąpiło dnia 20 maja 2016 r. -  odpowiedź (...)

Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

16.7.2018

Każdy słyszał o chałupnictwie, ale nie każdy o pracy nakładczej; a mało kto wie, iż jest to dokładnie to samo. W czasach, gdy język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, coraz więcej osób stara się nim posługiwać, by wykorzystać jego nieznajomość u innych, a zwłaszcza (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

27.5.2018

Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia doń wykonawcze.

Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?

25.5.2018

Podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach jest nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika).

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

11.3.2018

Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej i w ten sposób utrzymać się na rynku pracodawcy starają (...)

Czy warto zatrudnić się w charakterze telepracownika?

24.1.2018

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadziła do Kodeksu pracy przepisy, które określą zasady wykonywania telepracy, sposoby zatrudniania telepracowników, a także uregulowanie ich praw oraz obowiązków pracodawcy. (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

27.12.2017

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Dowiedz się więcej o zmianach.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

18.11.2017

Zanim pracodawca wprowadzi umowny zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję, wobec którego pracownika wskazany zakaz będzie miał zastosowanie. Częstokroć zdarza się, iż pracodawcy, wprowadzają zakaz konkurencji wobec wszystkich zatrudnianych (...)

Praca dla Młodych - czyli jak korzystnie zatrudnić pracownika?

18.11.2017

Program „Praca dla młodych” stworzył system finansowych zachęt dla pracodawców zatrudniających bezrobotnych do 30 roku życia. Nowe rozwiązania wprowadzone zostały ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku (...)

Jak chronione są miejsca pracy?

28.10.2017

Celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy jest umożliwienie przedsiębiorcom skorzystania ze wsparcia polegającego na finansowaniu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy pracowników zagrożonych (...)

Umowa o pracę - Co musisz wiedzieć o umowie o pracę?

16.10.2017

Kodeks pracy wyróżnia następujące podstawowe rodzaje umów o pracę: umowa na okres próbny, umowa na czas określony, umowa na czas nieokreślony. Umowa na okres próbny może poprzedzać zawarcie pozostałych umów. Dowiedz się więcej (...)

Prawa i obowiązki bezrobotnego

12.9.2017

Kto posiada status bezrobotnego i jakie prawa i obowiązki posiada? Odpowiedź na pytanie, kto posiada status bezrobotnego, jak i jakie prawa i obowiązki posiada określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotny to osoba będąca obywatelem polskim poszukująca i podejmująca (...)

Umowa o pracę z członkiem rodziny

28.7.2017

Wielokrotnie zdarza się, że członkowie rodziny pomagają w prowadzeniu działalności gospodarczej przez innego członka rodziny, która to pomoc ma charakter stały. Pomoc taka powinna być świadczona na podstawie umowy, czy to umowy o pracę, czy to umowy cywilnoprawnej. Niedocenianym i często (...)

Praca za granicą

26.5.2017

Prawo UE zapewnia obywatelom państw Unii Europejskiej (a więc też obywatelom RP) oraz państw EOG i Szwajcarii możliwość pobytu i zamieszkania w innym (niż ich państwo pochodzenia) państwie UE/EOG lub Szwajcarii. Natomiast wykonywanie przez obywateli Polski pracy w krajach poza obszarem UE/EOG (...)

Porzucenie pracy - Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

18.4.2017

Obecnie porzucenie pracy nie jest w sposób szczególny uregulowane w polskim systemie prawnym jednak porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które to stanowić może podstawę do rozwiązania umowy o prace z pracownikiem (...)

Kiedy mamy do czynienia z telepracą i jakie są problemy z tym związane?

29.7.2016

Coraz częściej pracownicy świadczą pracę w formie telepracy. Jednakże pojawiają problemy interpretacyjne kiedy mamy do czynienia z tą formą pracy?. Przede wszystkim należy podkreślić, że regulacja dot. telepracy w krajowym porządku prawnym weszła w życie 16 października 2007 r. Przepisy (...)

Wygaśnięcie umowy o pracę

31.3.2016

Kodeks pracy  przewiduje, iż umowa o pracę ulega albo rozwiązaniu, albo wygaśnięciu . W kwestii sposobów rozwiązania umowy o pracę, stosowną regulację ustawodawca wpisał zbiorczo w art. 30 § 1 k.p. Jednakże brak jest analogicznego przepisu zbiorczego dotyczącego wygaśnięcia (...)

Najważniejsze zmiany w prawie pracy od 2016 roku

1.12.2015

W dniu 22 lutego 2016 roku wejdą w życie istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Nowelizacja ustawy została podpisana przez Prezydenta w sierpniu tego roku, jednak ze względu na doniosłość jaką niosą ze sobą zmiany w prawie pracy, przewidziany został sześciomiesięczny okres tak zwanego vacatio (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika