Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 4)

Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

16.7.2018

Każdy słyszał o chałupnictwie, ale nie każdy o pracy nakładczej; a mało kto wie, iż jest to dokładnie to samo. W czasach, gdy język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, coraz więcej osób stara się nim posługiwać, by wykorzystać jego nieznajomość u innych, a zwłaszcza (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

27.5.2018

Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia doń wykonawcze.

Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?

25.5.2018

Podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach jest nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika).

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

11.3.2018

Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej i w ten sposób utrzymać się na rynku pracodawcy starają (...)

Czy warto zatrudnić się w charakterze telepracownika?

24.1.2018

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadziła do Kodeksu pracy przepisy, które określą zasady wykonywania telepracy, sposoby zatrudniania telepracowników, a także uregulowanie ich praw oraz obowiązków pracodawcy. (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

27.12.2017

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Dowiedz się więcej o zmianach.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

18.11.2017

Zanim pracodawca wprowadzi umowny zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję, wobec którego pracownika wskazany zakaz będzie miał zastosowanie. Częstokroć zdarza się, iż pracodawcy, wprowadzają zakaz konkurencji wobec wszystkich zatrudnianych (...)

Praca dla Młodych - czyli jak korzystnie zatrudnić pracownika?

18.11.2017

Program „Praca dla młodych” stworzył system finansowych zachęt dla pracodawców zatrudniających bezrobotnych do 30 roku życia. Nowe rozwiązania wprowadzone zostały ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku (...)

Jak chronione są miejsca pracy?

28.10.2017

Celem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy jest umożliwienie przedsiębiorcom skorzystania ze wsparcia polegającego na finansowaniu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy pracowników zagrożonych (...)

Umowa o pracę - Co musisz wiedzieć o umowie o pracę?

16.10.2017

Kodeks pracy wyróżnia następujące podstawowe rodzaje umów o pracę: umowa na okres próbny, umowa na czas określony, umowa na czas nieokreślony. Umowa na okres próbny może poprzedzać zawarcie pozostałych umów. Dowiedz się więcej (...)

Prawa i obowiązki bezrobotnego

12.9.2017

Kto posiada status bezrobotnego i jakie prawa i obowiązki posiada? Odpowiedź na pytanie, kto posiada status bezrobotnego, jak i jakie prawa i obowiązki posiada określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotny to osoba będąca obywatelem polskim poszukująca i podejmująca (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika