Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 4)

Pragmatyki służbowe

22.8.2008

Pragmatykami służbowymi są ustawy, które regulują kwestie związane ze stosunkiem pracy, ale czynią to w sposób szczególny i nie powszechnie, ale wobec pewnych grup pracowników. Regulują one prawa i obowiązki określonych grup zawodowych. Określa się tak zatem zbiorczo akty, które stanowią (...)

Do czego jest uprawniony pracownik w Twojej firmie?

22.8.2008

Na czym tak naprawdę polega przedstawicielstwo? Czy organ spółki z o. o. jest przedstawicielem tej osoby? Nie jest, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności samej spółki. Warto wiedzieć, że wyróżnia się zastępstwo bezpośrednie, przez (...)

Równość traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia

14.8.2008

Co to jest zasada równego traktowania? Dyrektywa ustala definicję zasady równego traktowania, która oznacza wyeliminowanie wszelkiej dyskryminacji opartej na kryterium płci, zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej poprzez odniesienie się do stanu cywilnego lub rodzinnego. Wyeliminowanie dyskryminacji (...)

Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych

19.3.2008

Ustawa o promocji zatrudnienia stworzyła szereg potencjalnych możliwości rzeczywistej pomocy bezrobotnym. Teraz nie jest to jest tylko pomoc bierna, polegająca jedynie na rejestracji w urzędzie pracy i wypłacie świadczenia. Oprócz wielu działań jakie przewidział ustawodawca, państwo (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Zaliczenie do stażu pracy okresu wypowiedzenia - opinia prawna

18.5.2007

Zgodnie z art. 36 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej (...)

Jak zdobyć pracę w Straży Granicznej?

18.2.2006

Przyjmowanie do pracy w Straży Granicznej jest bardzo sformalizowane. Zgodnie z przepisami postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do pracy w SG składa się z dwóch etapów. Kandydaci do pracy w Straży Granicznej muszą przejść dwie rozmowy kwalifikacyjne oraz zaliczyć testy psychologiczne, (...)

Praca w RFN dla wykwalifikowanych

22.12.2005

Zgodnie z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego krajom członkowskim dotychczasowej Unii (“krajom starej 15”) przyznano możliwość wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do swobody podejmowania zatrudnienia wobec obywateli krajów nowej dziesiątki, w tym również Polski. W dniu (...)

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

9.12.2005

Nauczyciele są zatrudniani w szkołach na podstawie mianowania (nauczyciele mianowani) lub też na podstawie umowy o pracę. Nauczyciel zatrudniony w szkole przechodzi kolejne szczeble kariery nauczycielskiej – od nauczyciela stażysty, przez nauczyciela kontraktowego, mianowanego aż po nauczyciela (...)

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem na chorobowym - opinia prawna

8.8.2005

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jeśli więc dla przykładu nieobecność pracownika w pracy spowodowana jego niezdolnością do pracy trwała 2 miesiące nie można z takim pracownikiem (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

8.6.2005

W pierwszej kolejności odpowiadając na zadane pytanie dotyczące postępowania dowodowego należy wskazać, iż zajście określonej sytuacji można wykazywać przede wszystkim poprzez zeznania świadków np.: pracowników podmiotu konkurencyjnego, u którego zatrudnienie znalazł (...)

Skazanie burmistrza prawomocnym wyrokiem a sprawowanie mandatu - opinia prawna

18.4.2005

W obecnym stanie prawnym obowiązuje przepis przytoczonego artykułu w poniższej wersji. Ustęp 2 stanowi, iż wygaśnięcie mandatu stwierdza rada gminy, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wystąpienia przesłanek wygaśnięcia mandatu. Przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu (...)

Zasady awansu zawodowego nauczycieli - opinia prawna

4.4.2005

Zgodnie z art. 9b ust. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r., Nr 118, poz. 1112 ze zmianami) warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego (w Pani przypadku chodzi o stopień nauczyciela kontraktowego) jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych (...)

W jaki sposób zmienić pracownikowi wynagrodzenie? - opinia prawna

7.3.2005

Wypowiedzenia warunków płacy uważa się za dokonane jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k. p.). Do wypowiedzenia warunków płacy i pracy na mocy art. 42 § 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę, co oznacza, że (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie choroby pracownika – opinia prawna

17.2.2005

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca nie (...)

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

7.2.2005

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do pewnego momentu piastował Pan odpowiedzialne stanowisko w Banku, który był jednocześnie Pana pracodawcą. Nie wynika to bezpośrednio z przedstawionego stanu faktycznego, jednak zakładamy, iż skoro pisze Pan, iż zostało panu zmniejszone wynagrodzenie (...)

Wypowiedzenie zmieniające a rozwiązanie stosunku pracy - opinia prawna

13.1.2005

Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi na piśmie zaproponowano nowe warunki. Warto jednak zauważyć, że w myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 1976 r. (OSNCP 1976/10/226) wyznaczenie pracownikowi przez pracodawcę innego miejsca zatrudnienia, przy zachowaniu (...)

Prawa i obowiązki nauczycieli akademickich

14.12.2004

Stosunek pracy nauczyciela akademickiego nie jest typowym stosunkiem pracy. Charakteryzuje się wieloma odrębnościami. Naczyciel teki korzysta z wielu dodatkowych uprawnień, ale i nałożono na niego wiele obowiązków, który pracownik w typowym stosunku pracy nie posiada. Z czego one (...)

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

14.12.2004

Wymagania wobec kandydata na nauczyciela akademickiego określił ustawodawca. Jednak prócz wymogów ustawowych, dodatkowe wymagania co do kwalifikacji zawodowych osób kandydujących stanowiska akademickie może określić statut uczelni. Na stanowisko profesora zwyczajnego mianuje (...)

Pielęgniarki i położne

14.12.2004

Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych. Potocznie mówi się tylko o pielęgniarkach i położnych, jako kobietach, ale oczywiście zawód ten może być także wykonywany (...)

Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

14.12.2004

Z zasady nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole uzyskuje stopień stażysty. Wyjątki od tej zasady dotyczą nauczycieli akademickich legitymujących się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osób posiadających co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek (...)

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

9.12.2004

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest stałym elementem u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jego środki przeznaczane są na działalność socjalną na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów (...)

Ogólne zasady zatrudnienia w Unii Europejskiej

9.12.2004

24 grudnia 2002 r. ustanowiono ujednoliconą wersję traktatu wprowadzającego Unię Europejską. W tym traktacie rozdział VIII, to rozdział dotyczący zatrudnienia. Traktat nakłada na Państwa Członkowskie i Wspólnotę obowiązek współpracy w kierunku rozwoju strategii zatrudnienia. (...)

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

9.12.2004

Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z wnioskiem o refundację? Czy wiesz, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby otrzymać refundację (...)

Przejść rozmowę kwalifikacyjną

9.12.2004

Wielu doradców personalnych narzeka, że kandydaci na pytania odpowiadają tylko „tak” lub „nie” a nie pełnymi wypowiedziami. Nie podają też konkretnych przykładów ze swojego życia, które potwierdzałyby np. ich zalety. Nie muszą to być przykłady z (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika