Prawo karne: Oskarżony - Porady prawne (strona: 3)

Zeznania świadka i bycie oskarżonym

Świadek w sprawie karnej złożył zeznania, których treść potwierdza popełnienie przez niego przestępstwa w innej sprawie, gdzie jest on oskarżonym. W tej drugiej sprawie oskarżony nie chce składać (...)

Zwolnienie lekarskie przedstawiane w sądzie

Jaki akt prawny reguluje kwestie zwolnień lekarskich przedkładanych do sądu przez obwinionego w sprawach o wykroczenia? Chodzi mi o regulację akceptacji przez sąd zwolnień lekarskich od lekarza (...)

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania

Sąd karny może zastosować warunkowe umorzenie postępowania wobec sprawcy, który spełnia wszystkie przesłanki art. 66 kk. Co w przypadku, jeśli prokurator w ogóle nie zwróci się do sądu z takim (...)

Składanie wyjaśnień przez oskarżonego

Odbyła się pierwsza rozprawa z art. 286 kk. Przed rozprawą były złożone wyjaśnienia na policji, ale one nie są pełne. Oskarżony chciał złożyć swoje wyjaśnienie na pierwszej rozprawie wraz (...)

Reprezentacja w sądzie oskarżonego

Kto oprócz prawnika może być reprezentantem, bądź przedstawicielem osoby oskarżonej?

Końcowe zaznajominie się z aktami sprawy

Czy zaznajomienie końcowe z materiałem postępowania przygotowawczego jest obligatoryjne? Jakie są skutki dla podejrzanego, jeżeli policja czy też prokuratura tego nie wykonała?

Dobrowolne poddanie się karze

Jeżeli zostanie skierowany przez prokuratora akt oskarżenia do sądu, to czy na pierwszym posiedzeniu mogę poddać się dobrowolnie karze wnioskując o wyrok w zawieszeniu? Czy w takim przypadku sąd (...)

Apelacja karna od wyroku zaocznego

Jaki jest termin wniesienia apelacji karnej od wyroku zaocznego?

Dobrowolne poddanie się karze

Czy istnieje jakiś ostateczny termin wniesienia przez Prokuratora oskarżenia do sadu przeciw podejrzanemu? Czy propozycja dobrowolnego poddania sie karze przez podejrzanego musi nastąpić na pierwszym (...)

Dobrowolne poddanie się karze

Prokurator zaproponował podejrzanemu dobrowolne poddanie się karze. Czeka na decyzje podejrzanego. Podejrzany nigdy nie miał do czynienia z Prokuraturą i Sądami i nie wie jaką ma zaproponować karę. (...)

Jeden czyn - jedno czy dwa przestępstwa

Czy jeden akt oskarżenia z oskarżenia prywatnego może łączyć dwa różne oskarżenia np.: zniesławienie i naruszenie nietykalności cielesnej? Oba czyny nastąpiły w tym samym czasie i miejscu-było (...)

Postanowienie o ściganiu listem gończym

Czy postanowienie o ściganiu listem gończym można wydać tylko wówczas, gdy zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego, czy też również wtedy, gdy sformułowano wobec niego zarzuty (...)

Rozszerzenie aktu oskarżenia

Czy możliwe jest rozszerzenie aktu oskarżenia w związku z art. 12 kk w postępowaniu prywatno-skargowym z art. 212 kk? Postępowanie prywatno-skargowe prowadzi się zgodnie z kpk w oparciu o przepisy (...)

Wyłączenie sprawy do odrębnego postępowania

Podejrzany o przestępstwo, został wyłączony z tej sprawy i nadano jego sprawie inną sygnaturę akt. Do tego momentu miał obowiązek w ramach dozoru stawiać się trzy razy w tygodniu na policji oraz (...)

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Na mocy wyroku Sądu zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres próby wynoszący 5 lat. Obecnie zarządzeniem Sądu kara została mi odwieszona. Co zrobić, aby Sąd (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika