Prawo karne: Oskarżony - Porady prawne (strona: 2)

Jeden czyn - jedno czy dwa przestępstwa

Czy jeden akt oskarżenia z oskarżenia prywatnego może łączyć dwa różne oskarżenia np.: zniesławienie i naruszenie nietykalności cielesnej? Oba czyny nastąpiły w tym samym czasie i miejscu-było (...)

Postanowienie o ściganiu listem gończym

Czy postanowienie o ściganiu listem gończym można wydać tylko wówczas, gdy zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego, czy też również wtedy, gdy sformułowano wobec niego zarzuty (...)

Rozszerzenie aktu oskarżenia

Czy możliwe jest rozszerzenie aktu oskarżenia w związku z art. 12 kk w postępowaniu prywatno-skargowym z art. 212 kk? Postępowanie prywatno-skargowe prowadzi się zgodnie z kpk w oparciu o przepisy (...)

Wyłączenie sprawy do odrębnego postępowania

Podejrzany o przestępstwo, został wyłączony z tej sprawy i nadano jego sprawie inną sygnaturę akt. Do tego momentu miał obowiązek w ramach dozoru stawiać się trzy razy w tygodniu na policji oraz (...)

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Na mocy wyroku Sądu zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres próby wynoszący 5 lat. Obecnie zarządzeniem Sądu kara została mi odwieszona. Co zrobić, aby Sąd (...)

Fałszywa opinia biegłego

Biegli z dziedziny fonoskopii wydali opinię, która stwierdza, że głos zawarty na dowodowych kasetach jest moim głosem, co jest absolutnie nieprawdą. Opinie tych biegłych przesłałem do innego biegłego (...)

Naruszenie prawa do obrony

Na rozprawie - jak się okazało ostatniej - nie było mojego adwokata. Mimo to sąd wydał wyrok, czy mogę powtórzyć ten proces od nowa lub ostatnią rozprawę?

Nieściągalność orzeczonej kary grzywny

Czy w sytuacji, jeżeli skazany nie może uiścić grzywny z powodu niskich dochodów, wystarczających mu tylko na utrzymanie na minimalnym poziomie, a egzekucja okazała się niemożliwa, pozostaje tylko (...)

Treść prywatnego aktu oskarżenia

Co należy umieścić w treści aktu oskarżenia czytanego przez oskarżyciela prywatnego w czasie rozprawy głównej w sprawie o zniesławienie?

Prawo do odmowy składania wyjaśnień

Czy jak dostałem wezwanie na policję w sprawie oskarżonego czy mogę odmówić zeznań lub czy mogę żądać adwokata z urzędu w danej sprawie, o którą jestem podejrzany?

Podstawy odwieszenia zawieszonej kary

Czy skazanemu na 2 lata w zawieszeniu na 4 lata z art. 278 i in., który spłacił koszty sądowe oraz grzywnę zasądzoną przez Sąd, może zostać odwieszone wykonywanie kary pozbawienia wolności, (...)

Orzeczenie kuratora w wyroku karnym

Co znaczy przydzielenie oskarżonemu w wyroku karnym kuratora? Jaka tu jest rola oskarżyciela? Jeśli brak jest poprawy, a kuratora nie widać?

Koszty na rzecz oskarżyciela posiłkowego

Proszę o podanie zasad regulujących naliczania kosztów procesu na rzecz oskarżyciela prywatnego w zakresie kosztów dojazdu do sądu? Czy wystarczy podanie dla sądu kwoty dojazdu niekoniecznie najtańszym (...)

Zatrzymanie paszportu jako środek zapobiegawczy

Prokurator zatrzymał mi paszport i dał zakaz opuszczania kraju. Sprawa się ciągnie już drugi rok, a ja chciałbym z rodziną wyjechać do Chorwacji. Jak go skłonić, by zamienił mi taki dozór ewentualnie (...)

Wniesienie odpowiedzi na akt oskarżenia

Czy istnieje jakaś cezura czasowa do wniesienia odpowiedzi na akt oskarżenia? Do jakiego stadium sprawy można go wnieść?

Niestawiennictwo oskarżonego na rozprawie

Mam wyznaczony termin rozprawy, jestem oskarżony z art. 207 par. 1 kk (znęcanie się nad rodziną). Czy mój pobyt w szpitalu usprawiedliwiłby moją nieobecność na sprawie i sprawę by odroczono oraz (...)

Status oskarżonego w sprawie karnej

Jestem oskarżona o telefoniczne grożenie pozbawienia życia - z art. 190 KK. Nie ma jakichkolwiek podstaw, by wysuwać takie oskarżenie. Nigdy nie dzwoniłam do tej pani. Niemniej byłam już przesłuchiwana (...)

Uprawnienia oskarżonego do zadawania pytań

Jeżeli moja żona występuje jako oskarżyciel posiłkowy, to czy ja będę mógł zadawać pytania świadkom, mojej żonie, która występuje w sprawie jako świadek i oskarżyciel posiłkowy, moim dzieciom, (...)

Dobrowolne poddanie się karze

Czy będąc oskarżonym z art. 207 par.1 kk (bicie, maltretowanie) można dobrowolnie poddać się karze np. wnieść odszkodowanie finansowe dla członków rodziny? Czy w przypadku wyroku w zawieszeniu (...)

Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby

Mój znajomy został w godzinach rannych zatrzymany przez CBŚ na wniosek prokuratora. Po całodniowym przesłuchaniu przez CBŚ i prokuraturę został zwolniony, nie postawiono mu żadnych zarzutów a (...)

Właściwość sądu w procesie o eksmisję

Jeżeli przeciwko tej samej oskarżonej toczą się dwie sprawy sądowe: z art. 190 par. 1 oraz z oskarżenia prywatnego z art. 217, 159, z art. 212, 216, i inne (sprawa skierowana na rozprawę główną) (...)

Podstawy odroczenia sprawy karnej

Czy wyjazd zagraniczny może być powodem odroczenia sprawy karnej? Co w przypadku, gdy termin rozprawy zostal juz ustalony, a podejrzany ma dopiero zamiar wyjechać z kraju (w celach zarobkowych)?

Uprawnienia obrońcy w postępowaniu karnym

Czy to prawda, że adwokat może zataić gdzie przetrzymywany jest oskarżony?

Wyjazd oskarżonego za granicę

Czy osoba, wobec której toczy się postępowanie karne może wyjechać za granice?

Przypisanie winy sprawcy czynu

Czy osoba ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo podlega odpowiedzialność karną?

Stawiennictwo oskarżonego na rozprawę

Czy oskarżony w procesie karnym obowiązany jest stawiać się do sądu na jego wezwania?

Dobrowolne poddanie się karze

Co to jest poddanie się dobrowolnemu ukaraniu? Czy jest to korzystne dla oskarżonego? Chodzi o potrącenie pieszego na przejściu.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika