Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 5)

Jak podzielić spółdzielcze prawa do lokalu między (byłych) małżonków?

15.12.2009

Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 15. grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków. Kluczowe znaczenie będzie miało ustanie małżeństwa, o czym stanowi art. 13 ust. 1 ww. ustawy. (...)

Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka

16.10.2009

Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską, ponieważ nie jest zdolne do samodzielnego prowadzenia swoich spraw. Z tego względu wymaga pomocy i ochrony ze strony osób dorosłych. Taką pomoc i ochronę zarazem ma dziecku gwarantować przysługująca rodzicom władza rodzicielska. Władza rodzicielska (...)

Czy można opóźnić orzeczenie rozwodu? - opinia prawna

5.8.2009

Postępowanie rozwodowe może wszcząć jeden z małżonków nawet wbrew woli drugiego. Z różnych powodów ów drugi małżonek może się na rozwód nie zgadzać. Kiedy sąd orzeka rozwód? Czy wystarczy, że żąda go jeden z małżonków? Czy brak zgody (...)

Jak skutecznie wprowadzić rozdzielność majątkową? - opinia prawna

3.8.2009

Moja żona kilka lat temu popadła w długi. Z trudem udało nam się wyjść z kłopotów finansowych. Ostatnio dowiedziałem się o kolejnych długach żony i obawiam się, że sytuacja może się powtórzyć. Nie chcemy się rozwodzić ani orzekać separacji, chcielibyśmy, żeby nasze (...)

Czy małżonek może nie zgodzić się na rozwód - opinia prawna

31.7.2009

Mąż Pani X pod koniec ubiegłego roku wystąpił do sądu z pozwem o separację, lecz z powodu jej odmowy separacja nie została orzeczona. Następnie mąż zmienił pozew na rozwodowy z orzeczeniem jego winy. W uzasadnieniu podał m. in., że miewał przelotne znajomości, a obecnie jest w związku (...)

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie - opinia prawna

28.7.2009

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)

Kiedy zasadny jest wniosek o ubezwłasnowolnienie? - opinia prawna

19.6.2009

Pani X, mieszkająca za granicą złożyła do sądu w Polsce wniosek o ubezwłasnowolnienie matki. Matka Pani X chora psychicznie, nie może kierować swoim postępowaniem, potrzebuje stałej opieki i pieczy nad majątkiem. Pani X nie może sprawować nad mamą tych czynności, ponieważ od wielu lat (...)

Co jeśli ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

12.5.2009

Z dniem 1 października 2008 roku w życie weszły przepisy nowej ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która - po raz kolejny - zmienia zasady pomocy państwa dla osób, które mają trudności z uzyskaniem należnych im alimentów. (...)

Gdy zobowiązany nie płaci alimentów

7.11.2008

Co czeka dłużnika alimentacyjnego, który nie płaci alimentów? Jakie inne formy nacisku na dłużnika alimentacyjnego przewidują przepisy? Czy ktoś będzie płacił alimenty za dłużnika, który nie płaci? Co to jest zaliczka alimentacyjna? Kiedy i komu należy się zaliczka (...)

Problem z rozliczeniem alimentów po zmianie wyroku - opinia prawna

12.9.2008

Ojciec jest zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty alimentów na rzecz dorosłej, studiującej córki. Do października 2005 roku była to kwota 1000 złotych miesięcznie. W lutym 2006 r. sąd obniżył alimenty do kwoty 500 złotych miesięcznie, płatne od października 2005. Kwotę należną od (...)

Podział majątku i wzajemne rozliczenia małżonków - opinia prawna

29.8.2008

W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z pewnymi odrębnościami. Wtedy też istnieje możliwość podziału majątku wspólnego. Natomiast w czasie trwania (...)

Rozwód w Polsce czy za granicą - opinia prawna

21.8.2008

Obywatelka Polski jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem Francji i aktualnie mieszka we Francji. Syn ma podwójne obywatelstwo oraz 2 paszporty. Żona jest ofiarą przemocy domowej, alkoholizmu małżonka i ciągłych gróźb dotyczących odebrania dziecka. Mąż ma bardzo dobrą (...)

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

13.8.2008

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie (...)

Gdy uprawniony do alimentów jest pozbawiony wolności - opinia prawna

31.7.2008

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w ogólniejszym obowiązku troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, nałożonym na rodziców przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Został on ujęty w art. 133 § 1 kro, w myśl którego "rodzice obowiązani są (...)

Rozwiązanie małżeństwa zawartego za granicą - opinia prawna

30.7.2008

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego akty stanu cywilnego są dowodem, na podstawie którego stwierdza się stan cywilny osoby, a co więcej stanowią one wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych. W przypadku małżeństw zawartych za granicą istnieje możliwość (...)

Alimenty od byłego męża - opinia prawna

11.7.2008

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom (...)

Rozliczenie książeczki mieszkaniowej po rozwodzie - opinia prawna

20.6.2008

Zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Zdanie drugie tego artykułu stwierdza natomiast, iż: "przedmioty majątkowe nie objęte (...)

O czym sąd może orzec w wyroku rozwodowym?

14.6.2008

Główną przesłanką dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. O rozwodzie orzeka właściwy sąd okręgowy. W wyniku wydania przez sąd wyroku stwierdzającego rozwód, małżeństwo przestaje istnieć i dotychczasowi małżonkowie stają się (...)

Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna

13.6.2008

Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym mówią przepisy prawa rodzinnego, powstaje dopiero w chwili wejścia obojga w związek małżeński. (...)

Naprzemienna opieka nad dziećmi - opinia prawna

25.4.2008

Zgodnie z art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. (...)

Rozwód a podział mieszkania - opinia prawna

5.3.2008

W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 42 kro). Wtedy też istnieje możliwość podziału majątku wspólnego. Natomiast w czasie trwania wspólności (...)

Kontakty dziadków z wnukami

29.2.2008

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje jedynie zagadnienie osobistej styczności rodziców z dzieckiem. Jednakże naczelną zasadą prawa rodzinnego jest dobro dziecka. Rodzice mają wykonywać władzę rodzicielską tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Jak w takim razie wygląda (...)

Co po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego?

27.2.2008

Od 1 maja 2004 r. Fundusz Alimentacyjny przestał już funkcjonować, w jego miejsce państwo wprowadziło inny rodzaj pomocy. Jednak pewnym jest, że wysokość pomocy socjalnej państwa zmaleje. Dlaczego zlikwidowani Fundusz Alimentacyjny? Co wprowadzono w zamian za świadczenia z funduszu? Czy nadal (...)

Darowizna od ojczyma - opinia prawna

22.2.2008

Zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego w razie orzeczenia przysposobienia dziecka, wpisuje się do aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego (...)

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

6.10.2007

Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak dokonać podziału wspólnego majątku. Jakie są dopuszczalne sposoby przeprowadzenia tego podziału? (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika