Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 2)

Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

3.9.2024

Pani X za kilka miesięcy urodzi dziecko. Ojciec dziecka nie jest jej mężem. Były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje "na czarno" i pomimo kilku szans zmiany pracy na legalną i nieźle płatną, nie skorzystał z okazji, twierdząc, że praca "na czarno" przynosi mu większe dochody. Ojciec (...)

Unieważnienie małżeństwa z powodu pokrewieństwa lub powinowactwa

19.8.2024

Zasadą kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zakaz zawierania małżeństwa przez krewnych w linii prostej, rodzeństwo oraz powinowatych w linii prostej. Co jest pokrewieństwem w rozumieniu prawa? Co jest powinowactwem w rozumieniu prawa? Czy powinowaci mogą zawrzeć związek małżeński? Co rozstrzyga (...)

Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej ? opinia prawna

19.8.2024

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 k.c. (kodeks cywilny), każda osoba fizyczna z chwila ukończenia pełnoletności, nabywa pełna zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż pełnoletni własnym działaniem może nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - ogólnie rzecz ujmując (...)

Podział majątku wspólnego konkubentów

12.8.2024

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko omówionych, tak w orzecznictwie, jak i doktrynie, zasad podziału majątku między małżonkami. Mimo iż brak (...)

Unieważnienie małżeństwa zawartego przez pełnomocnika

5.8.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika. Pełnomocnik działając w imieniu przyszłego małżonka, dokonuje czynności prawnej, która wywiera bezpośredni skutek dla reprezentowanego, czyli powoduje zawarcie związku małżeńskiego (...)

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

1.8.2024

Pracodawca powinien zapewnić pracownicy wracającej po urlopie macierzyńskim  możliwość powrotu na dotychczasowe miejsce pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia co do miejsce oraz wynagrodzenia. 

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

31.7.2024

W jaki sposób opiekunowie mogą uchronić swoje pociechy przed negatywnymi konsekwencjami kontaktu dzieci ze szkodliwymi treściami w Internecie? Co zrobić, gdy dziecko może być sprawcą cyberprzemocy?

Jak rodzice winni zarządzać majątkiem dziecka?

22.7.2024

Władza rodzicielska obejmuje również zobowiązanie rodziców do zarządu majątkiem dziecka. Są oni zobowiązani sprawować zarząd z należytą starannością. Niektórych czynności związanych z zarządem majątkiem dziecka rodzice mogą dokonywać samodzielnie, inne zaś wymagają uzyskania zezwolenia (...)

Czy choroba psychiczna unieważnia małżeństwo? - opinia prawna

8.7.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie mówi, że małżeństwo może być unieważnione tylko w pewnych ściśle określonych przypadkach (art. 17). Jednym z nich jest właśnie choroba psychiczna. Kodeks mówi, że osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym w ogóle nie może (...)

Unieważnienie małżeństwa ze względu na wiek

24.6.2024

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Przewiduje jednak wyjątkowo, iż z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat. Zezwolenie takie jest możliwe, (...)

Wspólne zamieszkiwanie rodziców i dorosłych dzieci - opinia prawna

24.6.2024

Zagadnienia dotyczące władzy rodzicielskiej zawarte są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane. Zgodnie z przyjętymi w doktrynie prawa rodzinnego poglądami, przez władzę rodzicielską należy rozumieć zespół obowiązków i praw rodziców względem małoletniego (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

17.6.2024

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Roszczenia współmałżonka w przedmiocie utrzymania rodziny

17.6.2024

Charakter świadczeń alimentacyjnych, zasądzonych w przypadku separacji faktycznej, orzeczenia separacji, orzeczenia rozwodu, jest odmienny od roszczeń jednego z małżonków w przedmiocie utrzymania rodziny w czasie trwania małżeństwa. Obowiązek współdziałania małżonków dla dobra rodziny (...)

Władza rodzicielska przy rozwodzie

11.6.2024

Orzekając rozwód, sąd obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania (...)

Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody

3.6.2024

Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające (...)

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami

22.5.2024

W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz swych możliwości majątkowych i zarobkowych. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie mają prawo (...)

Alimenty od dziadków

22.5.2024

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego zostało określone w art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jako obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Dalej wskazano, że obciąża on krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Kiedy możliwe jest (...)

Filiacja, czyli określenie pochodzenia dziecka od określonych rodziców

13.5.2024

Do powództw o stwierdzenie pochodzenia dziecka od określonych osób zaliczają się: powództwo o ustalenie macierzyństwa, powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa, powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, powództwo o ustalenie ojcostwa oraz powództwo o unieważnienie uznania dziecka. Dla ustalenia pochodzenia (...)

Unieważnienie małżeństwa

29.4.2024

Unieważnienie małżeństwa jest jednym z kilku powodów ustania małżeństwa. Inne przyczyny powodujące ustanie małżeństwa to śmierć biologiczna jednego z małżonków, uznanie małżonka za zmarłego, orzeczenie rozwodu. Jakie mogą być przesłanki unieważnienia małżeństwa? Kto jest upoważniony (...)

Instytucja wyłączenia małżonka od dziedziczenia ustawowego

29.4.2024

Zasadą obowiązującą w prawie spadkowym jest powołanie do dziedziczenia na podstawie ustawy żyjącego małżonka spadkodawcy. W tym kontekście pozostawanie przez spadkodawcę w chwili śmierci w związku małżeńskim stanowi przesłankę dziedziczenia jego małżonka zgodnie z art. 931 § 1 kodeksu (...)

Nierówne udziały w majątku dorobkowym małżeńskim

22.4.2024

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, co do zasady między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Wspólność majątkowa małżeńska w okresie jej funkcjonowania między małżonkami jest wspólnością bez udziałową (łączną). W drodze wyjątku od zasady równych udziałów, (...)

Wynagrodzenie do rąk drugiego małżonka

15.4.2024

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, jeżeli jeden z małżonków pozostający we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne (...)

Zakaz unieważnienia małżeństwa

8.4.2024

Przypadki, w których unieważnienie małżeństwa jest dopuszczalne, wskazane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten formułuje także zasadę, iż nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu. Jest to rozwiązanie wypływające logicznie z faktu, iż proces o unieważnienie małżeństwa, (...)

Powstanie obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków

8.4.2024

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe (...)

Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków

25.3.2024

Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków może dojść na podstawie umowy lub na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim przypadku stosuje się tu odpowiednio art. 630 Kodeksu postępowania cywilnego, a więc sąd powinien dokonać podziału przede wszystkim (...)

Od czego zależy wysokość alimentów - opinia prawna

18.3.2024

Na wysokość alimentów nie mogą mieć wpływu obciążające pozwanego w sprawie sądowej koszty sądowe i koszty procesu. Także zadłużenie bankowe pozwanego nie może powodować ograniczenia należnych małoletniemu powodowi środków utrzymania i wychowania. Osoba, na której ciąży obowiązek (...)

Odpowiedzialność rodzica za długi pełnoletniego dziecka - opinia prawna

4.3.2024

Żaden z wierzycieli dziecka nie może żądać od rodzica zaspokojenia jego roszczeń. Nie przysługuje mu bowiem względem rodzica takie roszczenie. To nie rodzic jest bowiem dłużnikiem, ale jego dziecko. Jeżeli uprawniony - tu dziecko - nie ma pracy zarobkowej, a kontynuuje on naukę, to za usprawiedliwione (...)

Podział majątku wspólnego w sprawie rozwodowej

26.2.2024

W wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie dotyczy tylko i wyłącznie samej instytucji małżeństwa. Mogą lub są rozpatrywane na niej także kwestie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, czy też np. alimentów. Rozpatrywana może być także kwestia podziału majątku wspólnego.

Alimenty po rozwodzie

1.2.2024

Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój wspólności małżeńskiej. W skład tego majątku wchodzą dochody uzyskiwane przez oboje małżonków w ramach stosunku (...)

Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków

1.2.2024

Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, (...)

Co się dzieje z prawem najmu po rozwodzie? - opinia prawna

24.1.2024

Zgodnie z art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Art. 680[1] § 1 kodeksu cywilnego stanowi, iż małżonkowie bez względu na istniejące między nimi (...)

Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa

19.1.2024

Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie przez sąd zdobyczy nauki i techniki. Jedną z nich jest możliwość przeprowadzenia dowodu z analizy (...)

Opieka nad ubezwłasnowolnionym

11.1.2024

Jeżeli osoba została ubezwłasnowolniona całkowicie, jest oczywiste, że jest ona osobą na tyle nieporadną i nieodpowiedzialną życiowo, że niezbędna jest jej pomoc w zakresie w miarę normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wskutek choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń umysłowych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika