Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 6)

Sąd właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej

15.12.2017

Osoby zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód zwykle nie zwracają uwagi na to, do którego sądu kierują pozew rozwodowy, koncentrując się na jego merytorycznej treści. Tymczasem właściwość sądu ma w sprawach rozwodowych doniosłe znaczenie, a błędne skierowanie pozwu może (...)

Zmiana wysokości zasądzonych wyrokiem sądu alimentów

13.12.2017

Zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powyższa regulacja oznacza, że ustawodawca przewidział taką sytuacje, kiedy nawet prawomocny wyrok sądowy (...)

Rozdzielność majątkowa na żądanie wierzyciela małżonka

27.11.2017

Zgodnie Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rozdzielność majątkowa może być wprowadzona albo przez umowę majątkową małżeńską (często zwaną intercyzą), albo na mocy orzeczenia sądu. Do dnia 20 stycznia 2008 roku w obu tych przypadkach do ustanowienia rozdzielności zawsze potrzebna była (...)

Uprowadzenie dziecka za granicę

24.11.2017

Kiedy wyjazd z dzieckiem za granicę może być odebrany jako uprowadzenie go? Jak sprowadzić dziecko z powrotem do kraju? Gdzie zgłosić przypadek uprowadzenia dziecka?

Podział majątku wspólnego konkubentów

23.11.2017

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko omówionych, tak w orzecznictwie, jak i doktrynie, zasad podziału majątku między małżonkami. (...)

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

20.11.2017

Do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeśli egzekucja okazała się bezskuteczna. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu (...)

Kurator - Kiedy i dla kogo ustanawia się kuratora?

12.10.2017

Prawo nie przyznaje zdolności do czynności prawnej osobom niepełnoletnim, ubezwłasnowolnionym, nierzadko zaś wydarzenia życia codziennego mogą faktycznie pozbawić człowieka możliwości reprezentowania swojej osoby przed organami władzy publicznej. Zapobiegać temu mają instytucja opieki i (...)

Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej

28.9.2017

Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście w wielu przypadkach taki podział nie będzie widoczny \"gołym okiem\", a przedmioty należące (...)

Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

19.9.2017

Ulga na dzieci to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Jest to rodzaj swoistej polityki prorodzinnej państwa, które stara się wspierać rodziców i rodziny wielodzietne. Z założenia mogą z niej skorzystać osoby, które wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim (...)

Podział „majątku wspólnego” konkubentów

13.9.2017

Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające w konkubinacie nie mogą jednak dokonać podziału tego majątku w sposób przewidziany dla (...)

Dzienny opiekun może zająć się dzieckiem

29.8.2017

Dzienny opiekun jest to zorganizowana opieka na dziećmi w wieku do 3 lat. Taka organizacja opieki daje możliwość zorganizowania instytucjonalnej opieki w niewielkich gminach wiejskich, gdzie nie ma potrzeby otwierania żłobka czy klubu dziecięcego, ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

22.8.2017

Jak zatrudnić nianię i nie opłacać składek ZUS? Kiedy budżet państwa finansuje składki za nianię? Jak rozliczać składki? Jak opodatkowany jest dochód z tytułu sprawowania przez nianię opieki nad dzieckiem w ramach umowy uaktywniającej? - Przeczytaj.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika