Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 6)

Jak ustalić rentę dla rodziców - opinia prawna

20.3.2007

Wypłacane obecnie świadczenia emerytalne często nie są zbyt wysokie. Nieraz sumy te wystarczają jedynie na wywiązanie się z comiesięcznych płatności oraz na bieżące potrzeby. Z uwagi na to dorosłe już dzieci wspierają finansowo swoich rodziców, którzy są już na emeryturze. Podjęcie (...)

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka - opinia prawna

9.2.2007

Dziewczyna, z którą spotykał się Pan X, zaszła w ciążę. Gdy dziecko się urodziło wniosła sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. Podstawowe badania krwi nie wykluczyły Pana X z grona grupy ojców. W trakcie postępowania w sprawie o ustalenie ojcostwa Pan X dobrowolnie uznał dziecko, chociaż (...)

Alimenty dla męża po orzeczeniu separacji - opinia prawna

28.9.2006

Pani Y chce złożyć pozew o separację. Małżonkowie mają ustanowioną rozdzielność majątkową. Obecnie mąż ma firmę, ale nie przynosi ona zbyt dużych dochodów. Jest osobą karaną za oszustwo, ma wyrok w zawieszeniu. Jego dochody są o wiele niższe od dochodów żony. Wszystkie (...)

Rozwód a prawa względem wspólnych dzieci - opinia prawna

10.7.2006

Sprawowanie władzy rodzicielskiej to prawo i obowiązek rodziców. Składa się na nie troska o rozwój dziecka, zapewnienie mu środków utrzymania i opieki, a także reprezentowanie jego interesów. Uprawnienia te powstają już z chwilą urodzenia się dziecka i trwają aż (...)

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna

10.7.2006

Jestem od dwóch lat rozwiedziony, opiekę nad nastoletnim synem sąd przyznał mnie (syn ma 14 lat), ale żonie pozostawiono możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach dziecka. Nadto zostały mi przyznane alimenty bez dodatkowych ograniczeń, widzenia itp. Zaraz po tym jak wyrok sądowy (...)

Sądowe ustalenie ojcostwa

8.5.2006

Jeżeli dziecko nie urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania czy unieważnienia, wówczas w świetle prawa jest to tzw. dziecko pozamałżeńskie. Aby doszło w takim wypadku do ustalenia ojcostwa, mężczyzna, który jest ojcem tego dziecka, (...)

Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna

8.2.2006

Małżonkowie nabyli nieruchomość w czasie trwania małżeństwa. Wcześniej nastąpiło przekształcenie wieczystej dzierżawy we własność. Akt notarialny zawiera informację o decyzji przekształceniowej tego gruntu, wydanej na mocy ustawy z dnia 4 września 1997 roku, w prawo własności. Budynek (...)

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka - opinia prawna

29.10.2005

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ciąży przede wszystkim na jego rodzicach. W sytuacjach, w których dziecko wychowuje się tylko u jednego z rodziców, obowiązek alimentacyjny drugiego z nich przybiera najczęściej formę oznaczonej kwoty pieniężnej. Często wysokość tej sumy zostaje określona (...)

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

4.7.2005

Do postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (w poprzednim stanie prawnym - zarządzenia tymczasowego) wykonania obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny wydanego w postępowaniu rozwodowym zastosowanie znajdują, z mocy art. 445 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, a w poprzednim stanie prawnym z mocy (...)

Podział mieszkania w trakcie rozwodu – opinia prawna

13.6.2005

Zgodnie z artykułem 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (...)

Ustanowienie kurateli dla odbierania renty – opinia prawna

15.3.2005

Zgodnie z treścią art. 95 kodeksu cywilnego „Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z treści czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela”. Pojęcie przedstawicielstwa jest pojęciem ogólnym, obejmującym dwa rodzaje zastępstwa (...)

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

19.1.2005

Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący miedzy małżonkami ustrój majątkowy określa jakie przedmioty nabyte w trakcie (...)

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

18.1.2005

Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też się (...)

Uznawanie orzeczeń sądów zagranicznych - rozwód orzeczony za granicą

2.12.2004

Zasadą jest, że orzeczenia wydawane przez sądy w sprawach cywilnych wywierają skutki prawne jedynie na terytorium tego państwa, w którym zostały wydane. Oczywiście od tej zasady przepisy prawne poszczególnych państw przewidują wyjątki. Zgodnie z prawem polskim skuteczność na (...)

Od kiedy można żądać obniżenia alimentów – opinia prawna

30.11.2004

Orzeczenie o wyłącznej winie rozkładu pożycia skutkuje tym, że obwiniony jest zobowiązany do przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego i to bez względu na to, czy małżonek niewinny pozostaje w niedostatku czy nie. W takiej sytuacji (...)

Czy odpowiadam za długi ojca - opinia prawna

8.11.2004

Postępowanie egzekucyjne nie może zostać skierowane ani do majątku Pani narzeczonego ani po zawarciu przez Państwo małżeństwa do majątku wspólnego. W tym miejscu warto przybliżyć zasady odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu niezapłaconych należności składkowych. Otóż w tej kwestii (...)

Kiedy rodzic może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej - opinia prawna

15.10.2004

Zgodnie z art. 7 ust. 4 zd. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach na wydanie paszportu osobie małoletniej konieczna jest zgoda obojga rodziców, chyba że z orzeczenia sądu wynika, iż prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje (taka sytuacja zachodzi np.: w przypadku (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika