Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 4)

Dzienny opiekun może zająć się dzieckiem

29.8.2017

Dzienny opiekun jest to zorganizowana opieka na dziećmi w wieku do 3 lat. Taka organizacja opieki daje możliwość zorganizowania instytucjonalnej opieki w niewielkich gminach wiejskich, gdzie nie ma potrzeby otwierania żłobka czy klubu dziecięcego, ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

22.8.2017

Jak zatrudnić nianię i nie opłacać składek ZUS? Kiedy budżet państwa finansuje składki za nianię? Jak rozliczać składki? Jak opodatkowany jest dochód z tytułu sprawowania przez nianię opieki nad dzieckiem w ramach umowy uaktywniającej? - Przeczytaj.

Może zapisać dziecko do żłobka?

13.8.2017

Potrzebujesz więcej czasu np. na pracę zawodową. Zapisz swoje dziecko do żłobka. Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r.ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). 

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

27.6.2017

Zaczęły się wakacje – szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach, jak i nad wodą. Jest to jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Niezależnie od tego, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, (...)

Postępowanie odrębne w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi

30.5.2017

W ramach cywilnego postępowania procesowego wyróżna się postępowania odrębne - każde służące rozpoznawaniu tylko spraw określonego rodzaju. Toczą się one według przepisów o postępowaniu zwykłym z odrębnościami przewidzianymi w przepisach ich dotyczących. Są one unormowane (...)

Niezbędne formalności do zawarcia małżeństwa

9.9.2016

Osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński obowiązane są przedtem do dokonania szeregu formalności. Dotyczy to głównie złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego odpowiednich dokumentów. Jakie dokumenty osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo obowiązana (...)

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

12.8.2016

Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Ojciec posiadający wątpliwości co do pochodzenia dziecka nie może zatem (...)

Eksmisja w wyroku rozwodowym

14.7.2016

       Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?

Dochodzenie zaległych alimentów

16.5.2016

Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również uzyskać alimenty za okres wcześniejszy. W jakich przypadkach?

Brak szczepień ochronnych u dzieci, a kwestie prawne.

14.4.2016

Zagadnienie konieczności wykonywania szczepień ochronnych u dzieci jest tematem popularnym i budzącym sporo kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy czy polityków. Wydaje się, iż kwestie medyczne zupełnie przesłaniają te związane ze świadomością (...)

Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane

8.5.2015

Ojcostwo mężczyzny jest ustalane ,, automatycznie” w sytuacji, kiedy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, gdyż w takiej sytuacji domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.

Wyrok zaoczny w sprawie o rozwód

26.3.2015

Częstym problemem dla osób decydujących się na wystąpienie z powództwem o rozwód jest niepewność co do zachowania drugiego małżonka, zwłaszcza w sytuacji gdy sam rozwód jest sporny, a druga strona wręcz grozi, że \"nie da rozwodu\" lub nie będzie uczestniczyła (...)

Becikowe 2015 - dokumenty, zasady przyznawania

4.2.2015

Nie wszystkim świeżo upieczonym rodzicom przysługiwać będzie w 2015 roku becikowe. Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki i jak należy ubiegać się o dodatek z tytułu urodzenia się dziecka.

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

3.2.2015

Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, aby treść orzeczenia zapadłego w konkretnej sprawie mogła zostać w przyszłości wykonana bez (...)

Kiedy wdowcy mają prawo do renty rodzinnej?

2.6.2014

W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego jest jego małżonek (wdowa lub wdowiec) spełniający warunki wskazane w niniejszej poradzie. Co istotne, warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę (wdowca) jest, poza spełnieniem przesłanek określonych w art. (...)

Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

3.3.2014

Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje sposób zawarcia małżeństwa, zgodnie z którym stanie się ono ważne i istniejące w obliczu prawa polskiego. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, (...)

Alimenty z funduszu alimentacyjnego - jak je otrzymać?

21.2.2014

Fundusz alimentacyjny powstał by pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od osób zobowiązanych (np. rodziców). Jeśli ojciec bądź matka, zobowiązani orzeczeniem sądu, nie płacą bądź nie są w stanie płacić alimentów, wypłacane są one z (...)

Kiedy władza rodzicielska ustaje?

13.1.2014

Przyczyny ustania władzy rodzicielskiej podzielić można na 3 grupy: ustanie z przyczyny naturalnej, ustanie z mocy prawa oraz ustanie na podstawie orzeczenia sądu. Zgodnie z artykułem 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko pozostaje pod władzą rodziców aż do pełnoletniości. Osoba (...)

Zarząd majątkiem przez małżonków

17.9.2013

Zarząd majątkiem wspólnym przez małżonków polega na dokonywaniu wszelkich czynności faktycznych i czynności prawnych, które służą zarówno powiększeniu jego składu, jak i zachowaniu majątku w stanie niepogorszonym. Zarząd taki dotyczy jedynie przedmiotów (...)

Ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzice żyją osobno

7.6.2013

Zasadą jest, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom w takim samym zakresie, bez względu na to, czy są oni małżeństwem bądź czy razem zamieszkują. W sytuacji rozłączenia rodziców posiadających pełną władzę rodzicielską, oboje zachowują w zasadzie uprawnienia i obowiązki (...)

Zarządzenia sądu przy nadużyciach władzy rodzicielskiej

7.6.2013

W każdym przypadku, gdy dobro dziecka jest zagrożone, a nie ma przesłanek do zawieszenia albo pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia. Zarządzenia sądu mają na celu wyeliminowanie wszelkiego źródła zagrożenia dobra dziecka. Nie (...)

Zmiana płci w świetle prawa

14.1.2013

Zjawisko transseksualizmu (czyli silnego poczucia przynależności do płci przeciwnej niż wynikająca z widocznych cech budowy ciała) w Polsce jest ciągle bardzo kontrowersyjną kwestią. W doktrynie ani nawet w orzecznicwie nie przyjęła się jeszcze jakaś bardziej konsekwentna linia - poglądy (...)

Zawarcie małżeństwa za granicą

9.11.2011

Zawarcie małżeństwa za granicą, co do zasady, podlega regulacjom państwa, na terytorium którego to zdarzenie ma miejsce. Zgodnie z konwencją nowojorską, której Polska jest stroną, mężczyźni i kobiety, bez względu na jakiekolwiek różnice ras, narodowości lub wyznania, (...)

Władza rodzicielska i alimenty na nowych zasadach

29.9.2011

W dniu 13 czerwca 2009r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Najważniejsze zmiany dotyczą przepisów odnoszących się do pochodzenia dziecka, władzy rodzicielskiej, kontaktów rodziców i dzieci, stosunków alimentacyjnych między rodzicami i dziećmi, (...)

Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się z PIT?

22.9.2011

Jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci spełnia określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki, to może - na swój wniosek - określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów. Taki sposób opodatkowania (...)

Kiedy dziecko powinno przyczyniać się do utrzymania domu?

18.3.2011

Sytuacja, kiedy dziecko obowiązane jest do przyczyniania się do utrzymywania rodziny, należy do rzadkości. Na gruncie polskiego prawa rodzinnego, to na rodzicach spoczywa obowiązek przyczyniania się o zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Każdy z nich (...)

Prawa i obowiązki rodziców zastępczych

20.12.2010

W przypadkach kiedy władza rodzicielska jest niewłaściwie wykonywana oraz nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji nawet, gdyby sąd opiekuńczy orzekł o udzieleniu rodzicom pomocy potrzebnej do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może skorzystać z szerokiego wachlarza (...)

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

15.9.2010

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Jest to jedyna przewidziana w ustawie droga rozwiązania tego stosunku prawnego. Aby można było przysposobienie rozwiązać, muszą być spełnione dwie (...)

Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

25.8.2010

Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Natomiast przepisy różnicują sytuację dziedziczenia ustawowego miedzy przysposobionym (czyli adoptowanym) a przysposabiającym (adoptującym) - do którego dochodzi (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika