Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 3)

Zawieszenie władzy rodzicielskiej, jakie są przesłanki i skutki?

7.12.2023

Sąd opiekuńczy może zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej w razie przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Jest to jedyna przesłanka warunkująca możliwość takiego sądowego ograniczenia władzy rodzicielskiej w czasie. Mamy z nią do czynienia w każdym przypadku, gdy rodzic nie zajmuje (...)

Kiedy rodzice zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej?

1.12.2023

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają jej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka. Skutkiem pozbawienia (...)

Krewni żony, czyli prawne skutki powinowactwa

24.11.2023

Powinowactwo jest to stosunek prawnorodzinny istniejący pomiędzy małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowactwo podobnie jak pokrewieństwo opisuje się za pomocą stopni i linii. Charakterystyka taka służy opisaniu stopnia bliskości jaki istnieje między małżonkiem a krewnymi drugiego (...)

Zaprzeczenie ojcostwa - Co jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?

24.11.2023

Zaprzeczenie ojcostwa umożliwia małżonkowi wykazanie, iż nie jest on biologicznym ojcem dziecka urodzonego przez jego żonę. Ma ono niezwykle doniosłe znaczenie, bowiem przyjmuje się, że jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, to ojcem dziecka jest mąż matki dziecka. (...)

Kto może zostać ubezwłasnowolniony? Jakie są skutki ubezwłasnowolnienia

24.11.2023

Często zdarza się, że dana osoba nie jest w stanie decydować o swoim życiu, lub nawet nie potrafi podjąć najprostszych decyzji. Może to być wynikiem np. choroby psychicznej. Dlatego w takich sytuacjach rodzina chorego może podjąć decyzję o wystąpienie do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie (...)

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

22.11.2023

W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Nie oznacza to jednak nierozerwalności węzła małżeńskiego. Sprawdź: Kiedy nie dostaniesz rozwodu? Jakie przesłanki uwzględnia sąd orzekając rozwód? Kiedy rozwód nie może zostać orzeczony?

Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?

21.11.2023

Przysposobienie - inaczej adopcja lub usynowienie - polega na wykreowaniu między przysposabiającym (osoba, która chce zaadoptować dziecko) i przysposobionym (dziecko, które ma być zaadoptowane) takiego stosunku prawnego, jaki istnieje między rodzicami a dzieckiem. Wskutek przysposobienia dziecko (...)

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej

9.8.2023

Jednym z rodzajów modyfikacji małżeńskiej wspólności majątkowej w drodze umowy jest możliwość jej rozszerzenia na składniki należące do majątku osobistego małżonków. W niektórych jednak przypadkach zawarcie takiej umowy nie jest dopuszczalne.

Prawa pracującego ojca

27.6.2023

Dzień Ojca to okazja do podziękowania wszystkim ojcom za ich trud wychowawczy, a także do przypomnienia, jakie prawa przysługują mężczyznom wychowującym dzieci. Warto przyjrzeć się prawom, jakie ma pracujęcy tata w pracy po urodzeniu dziecka.

Rodzina w prawie cywilnym

30.3.2022

Prawo rodzinne to dział prawa, zajmujący się stosunkami prawnymi (wewnątrz rodziny i z osobami trzecimi, majątkowymi i niemajątkowymi), jakie rodzi istnienie i funkcjonowanie rodziny. Czym zatem jest ta rodzina i kto do niej należy? Rodzina to najmniejsza komórka społeczna, której (...)

Postępowanie dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem

1.9.2020

Obowiązujące obecnie przepisy prawa określają sposób postępowania sądu opiekuńczego adekwatnie do różnych stanów faktycznych i dobra dziecka, jeśli obowiązki, które wynikają z orzeczenia sądowego albo ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem, dotyczącej (...)

Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!

31.3.2020

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz (...)

Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

13.12.2019

Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo należą się alimenty? Kto jest uprawnionym do żądania alimentów? Kto jest zobowiązany (...)

Jakie są prawa dziecka?

19.10.2019

Na czym polegają osobiste, polityczne lub publiczne, socjalne oraz ekonomiczne prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka? Skąd one wynikają?

Jak poznać FOMO?

19.10.2019

Dwa miesiące – tyle czasu w skali roku spędzają w sieci typowe nastolatki. Niektóre więcej, bo aż cztery miesiące, czyli dłużej niż trwają wakacje. Wyobraźcie sobie, że Wasze dzieci znikają gdzieś na całe lato…

Drugi rodzić porwał dziecko? Co robić?

16.10.2019

Rozwój komunikacji oraz zniesienie barier administracyjnych przy przekraczaniu granic państwowych ułatwiły nie tylko swobodne podróżowanie, ale spowodowały, że mniej przeszkód napotyka ten, kto chce uprowadzić dziecko z kraju jego stałego pobytu do innego państwa lub zatrzymać je w innym (...)

Eksmisja małżonka w trakcie sprawy o rozwód

29.9.2019

Zgodnie z art. 58 § 2 zd. drugie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Jak widać orzeczenie (...)

Dla kogo świadczenia rodzinne?

21.12.2018

Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać?

Adopcja - najważniejsze informacje

24.11.2018

Adopcja, inaczej przysposobienie, jest uznaniem dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne. Ma ona nie tylko wymiar psychologiczny, lecz także prawny: powstałe w wyniku adopcji relacje łączące dziecko i jego nowych rodziców są tożsame z relacjami (...)

Działania wobec dłużników alimentacyjnych

24.11.2018

W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego od rodzica lub jej przedstawiciel ustawowy może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

20.9.2018

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w niektórych przypadkach nawet (...)

Nierówne udziały przy podziale majątku małżonków

21.6.2018

Co do zasady, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej małżonkowie posiadają równe udziały w majątku wspólnym, zgromadzonym podczas trwania małżeństwa, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Zasada równych (...)

Wypoczynek z Kartą Dużej Rodziny

19.6.2018

Rozmaite wydatki można znacząco obniżyć dzięki Karcie Dużej Rodziny, która od początku roku jest dostępna również w wersji elektronicznej.

Odpowiedzialność za długi małżonka hazardzisty

17.5.2018

Dostępność za pomocą sieci Internet do zagranicznych portali e-gamblingowych i aktualna ocena legalności uczestniczenia w nich może skonfrontować wiele rodzin ze starym, ale i z nowym, problemem odpowiedzialności rodziny za długi graczy.

Sąd właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej

15.12.2017

Osoby zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód zwykle nie zwracają uwagi na to, do którego sądu kierują pozew rozwodowy, koncentrując się na jego merytorycznej treści. Tymczasem właściwość sądu ma w sprawach rozwodowych doniosłe znaczenie, a błędne skierowanie pozwu może (...)

Rozdzielność majątkowa na żądanie wierzyciela małżonka

27.11.2017

Zgodnie Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rozdzielność majątkowa może być wprowadzona albo przez umowę majątkową małżeńską (często zwaną intercyzą), albo na mocy orzeczenia sądu. Do dnia 20 stycznia 2008 roku w obu tych przypadkach do ustanowienia rozdzielności zawsze potrzebna była (...)

Uprowadzenie dziecka za granicę

24.11.2017

Kiedy wyjazd z dzieckiem za granicę może być odebrany jako uprowadzenie go? Jak sprowadzić dziecko z powrotem do kraju? Gdzie zgłosić przypadek uprowadzenia dziecka?

Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

20.11.2017

Do świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma prawo osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeśli egzekucja okazała się bezskuteczna. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu (...)

Kurator - Kiedy i dla kogo ustanawia się kuratora?

12.10.2017

Prawo nie przyznaje zdolności do czynności prawnej osobom niepełnoletnim, ubezwłasnowolnionym, nierzadko zaś wydarzenia życia codziennego mogą faktycznie pozbawić człowieka możliwości reprezentowania swojej osoby przed organami władzy publicznej. Zapobiegać temu mają instytucja opieki i (...)

Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT

19.9.2017

Ulga na dzieci to jedna z najczęściej wykorzystywanych ulg podatkowych. Jest to rodzaj swoistej polityki prorodzinnej państwa, które stara się wspierać rodziców i rodziny wielodzietne. Z założenia mogą z niej skorzystać osoby, które wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim (...)

Podział „majątku wspólnego” konkubentów

13.9.2017

Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające w konkubinacie nie mogą jednak dokonać podziału tego majątku w sposób przewidziany dla (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika