Forum prawne

badania lekarskie - czy firma ma prawo wysłać pracownika na badania nie związane z obejmowanym stanowiskiem?

Sprawa wyglada następująco. Mój mąż zatrudniony jest w jednej firmie na stanowisku operatora maszyn. Ostatnio zrobił kurs spawacza (prywatnie, poza firmą i bez powiazania z nią) i otrzymany dokument przedstawił firmie do wglądu w celu rozpatrzenia przeniesienia go na stanowisko spawacza. Do podpisania nowej umowy jednak nie doszło, gdyż wraz z dyrektorem nie doszedł do porozumienia w sprawie płacy (liczył na większą sumę jako spawacz, jednak dyrektor się na to nie zgodził). Tak więc pozostał on na swoim dawnym stanowisku.
Ostatnio firma skierowała go na badania okresowe, a w owym skierowaniu nakazane ma przeprowadzenie badań również na spawacza. Mąż nie chciał ich wykonać, gdyż nie jest zatrudniony jako spawacz i na tym stanowisku pracować nie zamierza, a w odpowiedzi otrzymał informację iż, skoro przekazał dokumenty uprawniajace go do spawania, jest on zmuszony do wykonania badań, w przeciwnym wypadku, jeżeli zostałby teraz zwolniony nie dostanie przysługujacej mu odprawy z tytułu tego, że nie wywiazał się z obowiazku pracowniczego. Pytanie brzmi - czy firma ma do tego prawo? Czy jeżeli firma zwróci mężowi dokument świadczący o uprawnieniach spawacza, to czy nadal bedzie miała takie prawo? Jeżeli jest to niezgodne z prawem, które przepisy o tym mówią? Jak sie bronić, jakie pisma do nich skierować?

2013.4.10 11:8:41

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: badania lekarskie - czy firma ma prawo wysłać pracownika na badania nie związane z obejmowanym stanowiskiem?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika