Forum prawne

Czy mogę starać się o alimenty? - forum prawne

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę starać się o alimenty. Mieszkam tylko z mamą od dziecka i tylko ona mnie wychowuje, ojciec nie ma praw rodzicielskich, nie byli małżeństwem. Przez 16 lat nie dostawałam alimentów, ale teraz sytuacja zmusiła mnie do myślenia właśnie o nich. Nie wiem, czy mam jakieś szanse, jeżeli zaczęłabym się o nie starać, czy ktoś może mi podpowiedzieć? Z góry dzięki ; )

2010.12.11 21:14:18

Odpowiedzi w temacie: Czy mogę starać się o alimenty? (8)

Art. 133. [Obowiązek względem dziecka] § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

To, że Twój tata nie ma praw rodzicielskich, oraz Twoi rodzice nie są małżeństwem nic nie zmienia, masz prawo do alimentów. Oczywiście szanse masz jak najbardziej, mówi o tym przytoczony powyżej artykuł.

Pamiętaj aby robiąc kosztorys swoich potrzeb wydatków, ująć wszystko, łącznie z opłatami, ciuchami, nie tylko wyżywienie i szkoła.

2010.12.12 12:33:57

Dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze kilka pytań. Jestem w tym temacie zupełnie nowa, więc można powiedzieć, że nie wiem praktycznie nic. Chciałabym wiedzieć, jak wygląda sprawa odnośnie mojego aktu urodzenia? Mówiąc po prostu ... w miejscu 'ojciec dziecka' rubryczka jest pusta, ale znam mniej więcej dane ojca, więc jeśli chodzi o podanie je w sądzie, nie byłoby problemu, ale nie wiem, jak będzie wyglądać sprawa o przyznanie się do ojcostwa. Co, jeśli odmówi on ewentualnego płacenia alimentów, albo jeśli powie, że nie jest moim ojcem ? Dodatkowo, czy jeśli we wszystkich dokumentach związanych z moimi rodzicami itp. ojca po prostu nie ma, to czy mam w ogóle prawo do żądania od niego alimentów?

Bardzo proszę o odpowiedź, to ważne dla mnie. Z góry dziękuję za poświęcony czas ; ).

2010.12.12 13:47:0

Ja się przyłączam do tematu. Będę wdzięczny za odpowiedź na powyższe pytania innych.

2010.12.21 17:20:33

Jeżeli w akcie urodzenia rubryczka "dane ojca" jest pusta, to będziesz musiała udowodnić przed sądem, że to akurat twój ojciec (bo skąd sąd ma o tym wiedzieć?? - sąd opiera się tylko i wyłączeni na dostarczonym materiale dowodowym i zeznaniu biegłych oraz świadków).Aby to udowodnić można wystąpić o wykonanie testów DNA... No chyba, że ojciec stawi się n rozprawę i przyzna się do ojcostwa, ale zazwyczaj jeżeli chodzi o płatności alimentów to zazwyczaj "tatusiowie" się nie przyznają,,, tyle w skrócie...

2011.1.27 21:43:2

[cytat]
czy będąc mężatką mogę starać się o alimenty na dziecko od męża???
[/cytat]

Pewno...

2011.1.27 21:43:53

Art. 73. § 1. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

§ 2. Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.

§ 3. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.

§ 4. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio.

Art. 76. § 1. Uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

2011.1.29 11:44:0

SĄDOWE USTALENIE OJCOSTWA

Kodeks rodzinny
Art. 84. § 1. Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

§ 2. Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

§ 3. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje - przeciwko dziecku.

§ 4. W razie śmierci dziecka, które było powodem w sprawie o ustalenie ojcostwa, ustalenia mogą dochodzić jego zstępni.

2011.1.29 11:45:20

o alimenty podczas trwania małżenstwa można wystapić do Sądu lub załatwić to u notariusza (jesli się zgadza) płaci się opłate notarialną w zależności od kwoty jaką ma płacić i przez ile lat.

2011.1.29 11:47:40

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika