e-prawnik.pl Porady prawne

Darowizna nieruchomości, problemy

Odpowiedzi w temacie (0)

netka23

28.7.2017

Witam serdecznie, Zdecydowałam się napisać tutaj na forum, ponieważ spotkałam się z wieloma problemami przy darowiźnie nieruchomości i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić. Bardzo proszę o pomoc. W latach 80-tych zmarła moja babcia, która pozostawiła po sobie gospodarstwo rolne. W latach 90-tych mój dziadek ze swoją drugą żoną przekazali gospodarstwo rolne mojemu ojcu, który miał 5 rodzeństwa. Zgodnie z postanowieniem sądu mój ojciec oraz jego rodzeństwo otrzymali spadek po babci w postaci gruntu zabudowanego oraz gruntu niezabudowanego. Kilka lat później zmarł wujek, który był kawalerem i zgodnie z postanowieniem sądu jego udziały w obu nieruchomościach przejęło jego rodzeństwo. Po wujku zmarł mój ojciec, po którym udziały dziedziczę ja z moimi dwoma braćmi oraz mamą. Kilka lat po śmierci taty zmarła jego siostra,po której to udziały dziedziczyły jej dzieci.Po śmierci cioci zmarł dziadek,po którym udziały dziedziczą wszystkie jego dzieci oraz druga żona. Po kilku latach zmarł mój wujek, po którym udziały dziedziczą jego dzieci oraz żona. W tym momencie chcielibyśmy uporządkować sprawy związane z przepisem nieruchomości. Do każdej zmarłej osoby mamy kopię postanowień sądu o nabyciu spadku. Kiedy sprawy się toczyły moja mama niezbyt obyta osoba w prawie przekazała wszystkie oryginały dokumentów do kancelarii notarialnej.Od każdego spadkobiorcy otrzymałam informację, że chcieliby darować nam swoje udziały. Kiedy dało mi się zebrać wszystkich spadkobiorców otrzymałam informację, że do aktu darowizny muszę przedłożyć oryginały dokumentów. Notariusz poinformował mnie, że owych dokumentów nie posiada pomimo, że jestem pewna, że zostały one u niego złożone. W tym momencie zostałam bez żadnego oryginału. W międzyczasie wyszła jeszcze kwestia bardzo wysokiego podatku, który jest ustalany na podstawie wartości nieruchomości oraz wysokiej taksy notariusza. Moim zdaniem wartość nieruchomości została przez notariusza mocno zawyżona(podobno według niego tak wyliczył urząd skarbowy). Przy postępowaniu spadkowym w urzędzie skarbowym także została podana tak wysoka wartość, która nijak ma się do stanu faktycznego. Chciałabym zapytać czy w takim przypadku warto walczyć o swoje tzn udowadniać mniejsza wartość nieruchomości aby wartość do podatku nie była tak wielka? Drugim moim pytaniem jest w jaki sposób mogę uzyskać oryginały dokumentów ? W jaki racjonalny sposób można to wszystko rozwiązać? I dlaczego jeżeli moja mama jest zameldowana w domu 30 lat i od momentu śmierci ojca (14 lat) opłaca podatki od nieruchomości nie może zasiedzieć nieruchomości ? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków Czy skreślenie z listy członków prowadzi bezpośrednio do eksmisji? Co z moim prawem własnościowym do mieszkania? Jakie (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • Darowizna Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac i jak ich uniknac. (Piotr) Podatek (...) czytaj dalej»

 • Darowizna Babcia - Wnuk - Mieszkanie Witam. Moja Babcia wyraziła chęć przekazania mi swego 50m2 mieszkania w darowiźnie. Wobec powyższego najpierw należało owe mieszkanie wykupić od gminy, co też (...) czytaj dalej»

 • Majątek odrębny Przed ślubem kupiłem własnościowe mieszkanie, a jeszcze wcześniej kupiłem też gospodarstwo rolne. Czy po rozwodzie moja ex będzie miała jakieś prawo do tych nieruchomości? (...) czytaj dalej»

 • Darowizna przed śmiercią a zachowek Witam Bardzo Was proszę o pomoc. Babcia 3 lata temu za zywota zapisala mi umową darowizny mieszkanie. babcia po smierci dziadka byla jeynym włascicielem gdyz tata (...) czytaj dalej»

 • mieszkanie z hipoteką darowizna a małżeństwo Witam! Prosze o możliwie kompetentne odpowiedzi. Aby dobrze nakreślic sytuyacje opiszę to głębiej. Otórz sprawa wyglada tak: posiadam pieniadze które (...) czytaj dalej»

 • Przepisanie nieruchomosci Nieruchomosc (dzialka z domem w budowie)nalezala kiedys do rodzicow mojej zony w czesci pol tesc, pol tesciowa.Tesciowej sie zmarlo i wyrokiem sadu jej czesc te 0,5 zostalo podzielona (...) czytaj dalej»

 • długi rodziców Czy pełnoletnie dzieci mające własne rodziny odpowiadają w jakiś sposób za długi rodzicow? Czy gdy z rodziców komornik ściągnął już wszystko co się da to czy może jeszcze (...) czytaj dalej»

 • Wycena darowizny do zachowku Mama dokonała darowizny swojego mieszkania spółdzielczego bratu w 2005r nie wiem dokłatnie jaka to kwota - ok. 25 000zł.w 2009r po wylewie z uwagi na konieczną pomoc (...) czytaj dalej»

 • POMOCY !! Bank wypowiedział mi umowę kredytu Zaczne od początku. Miałam linie kredytową w PKO BP na 6.000 zł. Rok temu przeprowadziłam sie do innego miasta i na konto w banku nie było żadnych (...) czytaj dalej»

 • Sprzedaż mieszkania włsnościowego odziedziczonego w spadku Witam. Odziedziczyłam w spadku mieszkanie własnosciowe po babci, w którym jestem zameldowana od urodzenia. Czy chcac sprzedac mieszkanie (...) czytaj dalej»

 • Zameldowanie Jestem właścicielką mieszkania, w którym od kilku miesięcy zamieszkuje mój znajomy. Moje pytanie brzmi: czy muszę go zameldować? Trochę się tego obawiam. Wiem jednak, że istnieje (...) czytaj dalej»

 • ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...) czytaj dalej»

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...) czytaj dalej»