Dom po zmarłej babci - zasiedzenie, dziedziczenie, podatek od gruntu.

Odpowiedzi w temacie (0)

Maly_nka

10.6.2018

Witam, z góry przepraszam, jeśli nieadekwatnie oznaczylam kategorie, ale prawnie jestem zielona. Potrzebuje pomocy. Mianowicie mój dom rodzinny jest prawnie jeszcze na zmarła babcie. Nikt po śmierci nie zajął się tą sprawą, a minęło już 50 lat. Babcia miała 3. Dzieci. Moją mamę i dwóch synów. Moja mama ma stałe zameldowanie właśnie w tym domu od ponad 50 lat. chciałabym założyć sprawę o przepisanie domu na mnie. Spadkobierców jest 8. Moja mama, która nie interesuje się ta sprawą i obecnie od 10 lat już tam nie mieszka, mój brat, którego również to nie obchodzi, 3 kuzynów ze strony jednego zmarłego brata mamy i dwie kuzynki ze strony drugiego zmarłego brata mamy. Niestety nie mam możliwości fizycznie przebywać w rodzinnej miejscowości i chodzić po urzędach, gminach, bo dzieli mnie 600km. Dom ma ponad 200m kwadratowych, działkę uprawna, stajnie, szope, i podwórko. Nie mam dokładnych danych, ale powierzchnia jest bardzo duża. Osoby znajome pytają mnie o sprzedaż tego domu, jest mnóstwo zainteresowanych. Pytanie: gdzie powinnam się udać, od czego zacząć? Dodam, że reszta spadkobierców zrzeknie się domu, ponieważ nikt nie ma czasu, mimo zamieszkania w tej miejscowości na uczęszczania na sprawy itp. Pomocy. Chciałabym wziąć się za to konkretniej z licząc się z kosztami, myślę, że warto. Co powinnam przyszykować i od czego zacząć?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • 29.4.2017

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 12.9.2016

  Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

  Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić (...)

 • 19.4.2017

  Czego dotyczy zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)

 • 17.10.2017

  Jak zarejestrować zgon?

  Zgon osoby należy zgłosić w terminie: 3 dni od sporządzenia karty zgonu albo 24 godziny od zgonu, jeżeli zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej. Zgon zgłasza się kierownikowi (...)