Działki rolne - niezły bałagan po dziadku

Odpowiedzi w temacie (1)

dlugi91

30.6.2018

Dzień dobry, Chciałbym podpytać się was o pewną radę. Moi rodzice są w posiadaniu działek rolnych. Są to 4 działki o łącznej powierzchni około 4-5h. W skrócie opisać to moi rodzice są w posiadaniu 1/2 każdej z działek a pozostałe 1/2 posiada kilka innych osób. Działki zostały tak nabyte przez mojego dziadka w latach 70tych. Dziadek zapłacił za całość tych działek ale spraw formalnych nie naprostował i tak te osoby zostały w posiadaniu połowy tych działek. Na to że dziadek zapłacił rzeczywiście za całość tych działek kwitów nie ma. Jak dziadek szedł na emeryturę przepisał rodzicom te działki - 1988 rok. Rodzice od tamtego czasu są rzeczywistymi użytkownikami tych działek. Opłacali KRUS jak i uprawiali ziemię i zbierali plony. Ponadto na jednej z działek dziadek wybudował mieszkanie w którym mieszkają moi rodzice oraz budynek gospodarczy a także połowę stodoły(sic!) druga połowa stodoły jest na innej działce. Zbliża się czas że rodzice będą przechodzić na emeryturę więc chcą przepisać działki na mnie i na rodzeństwo. Jednak chcielibyśmy uregulować stan prawny poprzez zasiedzenie. Minęło już 30 lat gdy rodzice są posiadaczami działek. Jak wygląda schemat postępowania w takiej sytuacji? Jak przewidujecie przewidywany koszt takich spraw? Rozumiem też że będzie jakiś podatek od wzbogacenia się? Jak to wygląda czasowo? Czy możecie mi polecić kogoś kto się zna na tym i mógłby oświecić mnie jak postępować w tym przypadku? (okolice Radom/Puławy) Aha - prawdopodobnie nie żyje już większość z tych pozostałych posiadaczy (mam informację że kilka lat temu żyła jeszcze Marianna).

Nie znalazłeś odpowiedzi?

michalszer

2019-05-30 13:32:54

Zostawię artykuł pisany pod okiem specjalistów z Rödl & Partner https://www.rp.pl/Nieruchomosci/310279988-Jak-nabyc-grunt-przez-zasiedzenie---uchwala-Sadu-Najwyzszego.html

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.3.2017

  Zmiany w górnictwie

  Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadza zmiany niezbędne do uporządkowania majątku przedsiębiorstw górniczych. Spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju (...)

 • 12.4.2012

  Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój (...)

 • 28.12.2018

  Restrukturyzacja zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

  Nowa ustawa tworzy nowe formy pomocy dla zadłużonych podmiotów oraz określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia. Mają nią być objęte długi powstałe w związku z prowadzeniem (...)

 • 10.1.2018

  Podatek rolny od użytków rolnych klasy VIz

  Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 stycznia 2018 r. dotyczy ustalania przelicznika powierzchni użytków rolnych klasy VIz. Zgodnie z interpretacją stosuje się do nich (...)

 • 26.2.2019

  Większa pomoc de minimis w rolnictwie

  Z 15000 euro do 20000 euro w okresie trzech lat podatkowych zwiększona została pomoc de minimis dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów (...)