Forum prawne

interpretacja umowy darowizny - forum prawne

Treśc: par1. umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego przez notariusza brzmi nastepuąco: "Prawo własności nieruchomości, dla której w tut. Biurze Notarialnym prowadzona jest księga wieczysta kw. nr ... wpisane jest na rzecz X i Y małżonków. Nieruchomośc położona jest w ...., przy ul. ...., stanowi działkę oznaczoną nr ... o obszarze ....... ha, zabudowaną domem mieszkalnym.
par. 2 - X i Y małżonkowie .... d a r u j ą A i B małżonkom C do wspólności ustawowej, częśc wyżej w par 1 aktu tego opisanej nieruchomości, a mianowicie udział wynoszący 1/2 częśc, w nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, położonej w ..., przy ul. ....(adres zgodny j.w.), objętej księgą wieczystą nr ..., a A i B małżonkowie C oświadczają, że darowizne tego udziału do wspólności ustawowej przyjmują."
Pytanie moje: Czy z treści jednoznacznie wynika, że darowizna dotyczy działki i domu jednorodzinnego (piętrowy), czy tylko działki ?

2009.11.12 13:2:31

Odpowiedzi w temacie: interpretacja umowy darowizny (2)

To nie ma znaczenia, czy na działce jest budynek, czy nie. W przypadku
nieruchomości przenosi się własność działki (gruntu). Wszystko czym działka
jest zabudowana "automatycznie" jest przypisane do działki na której jest zbudowane.
Nie ma czegoś takiego, jak odrębna własność budynku i działki na której stoi.

2009.11.20 14:6:25

Mianem "nieruchomość" w słowniku prawniczym określa się: grunty, budynki albo wydzielone części budynków na stałe związanych z gruntem, jeżeli są wyodrębnione i są (albo mogą byc) czyjąś własnością
Czy to może mieć znaczenie w tej sprawie?
Ponadto wartość darowizny zł 3.000.000,- na ówczesne czasy wynosiła 120% rocznego przeciętnego wynagrodzenia - co w tym przypadku działka 0,7 ha i dom jednorodzinny (110 m2)i ztego tego 1/2 to chyba za mało.
Czy jest jakaś droga sądowa do wyjaśnienia tej sprawy?

2009.11.20 18:16:28

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika