Interpretacja zapisów postanowienia o kontaktach z dziećmi - forum prawne
Witam
Tytułem wstępu:
Mam dwoje dzieci w wieku 7 i 5 lat. Z matką dzieci nie mieliśmy ślubu, a dzieci w USC formalnie uznałem za swoje i noszą moje nazwisko. Po około 7 latach związku z matką dzieci, notorycznych kłótniach groźbach itp. wyprowadziłem się z naszego wspólnego mieszkania. Z matką dzieci podpisałem nienotarialną ugodę dotyczącą kontaktów i dobrowolnych alimentów, a także kwestii majątkowych. Po kilku tygodniach od mojej wyprowadzki matka dzieci przestała przestrzegać zapisów ugody i zaczęła utrudniać kontakty. Złożyłem wniosek o ustalenie kontaktów z dziećmi. Na rozprawie podpisaliśmy ugodę o kontaktach, mniej więcej co dwa tygodnie (tu nieistotne). Jest to jedyne postanowienie sądu w sprawie o dzieci. Oboje nadal mamy pełnie władzy rodzicielskiej, nie ma orzeczonego sądownie miejsca pobytu dzieci i które z nas rodziców sprawuje opiekę. Stan faktyczny był taki iż małoletnie dzieci mieszkały z matką i oboje przestrzegaliśmy zapisów ugody sądowej.
Treść ugody sądowej (terminy i nazwiska zostały zmienione):
"Ojciec" i "Matka" ustalają sposób utrzymywania osobistych kontaktów "ojca" z małoletnimi dziećmi ... w ten sposób, że dzieci będą przebywały pod opieką ojca w każdym ... tygodniu miesiąca od godz. .. w sobotę do godziny ... w niedzielę i każdy ... drugiego i czwartego tygodnia w godz. od .. do .. Ponadto poczynając od .... roku dzieci będą przebywały pod opieką ojca przez pierwszy tydzień ferii zimowych i każde dwa ostatnie tygodnie lipca .... i w tym czasie ojciec zapewni im utrzymanie i wychowanie.
Strony powyższe ustalenia przyjmują.
Pytanie:
W w/w cytowany postanowieniu w sposób bezpośredni nie jest orzeczone kto sprawuje opiekę i nie ma innego orzeczenia w tej sprawie.
Proszę o odpowiedź.
1) Czy w przypadku uzasadnionych obaw wywiezienia dzieci za granicę mogę zatrzymać dzieci u siebie poza godz. kontaktu?
2) Czy Policja wraz z matką mają prawo siłą na mocy tego postanowienia odebrać dzieci poza terminami kontaktu?
3) Czy postanowienie to zabezpiecza prawo opieki matki i odbiera je ojcu (mi)?
Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.
Odpowiedzi w temacie: Interpretacja zapisów postanowienia o kontaktach z dziećmi (4)
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?