e-prawnik.pl Porady prawne

Klauzule generalne w prawie cywilnym

Odpowiedzi w temacie (20)

-

9.1.2001

HELP ! Musze skrobnac pare slow na temat "klauzule generalne w prawie cywilnym" - a nie jestem bynajmniej prawnikiem ani nie ma z prawem nic wspolnego... nie moge tez nic znalezc na ten temat w sieci - jak ktos ma na ten temat jakies wypracowanie czy materialy niech sie zlituje i podesle na adres ciacho@bilbo.com.pl
(ciach0)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Yasioo

2001-01-10 00:50:06

Czzesc. W sieci moze byc ciezko znalezc, ale wystarczy pofatygowac sie do jakiejkolwiek ksiegarnii i przejrzec podreczniki do prawa cywilnego.

blurp

2001-01-10 10:24:02

Ja jestem prawnikiem a nie wiem o co chodzi? Może zanim siądziesz nad referatem warto dopytać się bliżej o jego przedmiot? Niezależnie od tego rzeczywiście w sieci będzie ciężko cośznaleźć - może serwery uniwersyteckie. Ale przypominam, że są jeszcze biblioteki. Polecam w tym względzie podręczniki akademickie do części ogólnej prawa cywilnego. A na marginesie - czy czytelnicy serwsu nie uważają, że w sieci jest wyraźna luka informacyjna. Jak ktoś szuka informacji prawnej, to albo znajdzie bzdety nikomu nie potrzebne albo bełkot prawny.

szatan

2001-02-17 16:17:08

klauzula generalna to np. art.5 k.c. Klauzule generalne odwołują do pewnych instytucji po za prawnych np. zasad współżyci społecznego - art. 5 k.c. nie może być samodzielną podstawą apelacji, ale może stanoić samodzielną podstawę zarzutu w procesie. Klauzul generalnych w prawie polskim jest dość dużo, jednak bardzo trudno, naprawde bardzo trudno wygrać sprawę powołując się na nie.

Mermoz

2001-03-29 12:35:17

Klauzule generalne to wyrazenia niedookreslone.Odwoluja sie one do systemow wartosci pozanormatywnych.W ten sposob uelastycznia sie tresc norm prawnych.

Adviser

2001-06-12 17:57:44

Nie jest tak, że bardzo trudno wygrać sprawę powołując się na nie. Zastosowanie klauzul generalnych jest specyficzne. Jest tak bowiem, jak już zauważono mają uelastyczniać prawo. Nie jest trudno, tylko muszą zostać SPEŁNIONE WARUNKI jej zastosowania. To ocenia sąd. Dlatego, jeżeli jest się zainteresowanym skorzystaniem np. z art. 5 to najlepiej sięgnąć do orzecznictwa i komentarzy czy "można wygrać sprawę" Wspomniany art. 5 Kodeksu cywilnego ma następującą treść (cyt. z głowy) Nie można korzystać ze swego prawa w sposób sprzeczny ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem prawa lub zadami współżycia społecznego. Takie działanie nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

NaLesnik

2001-07-07 19:52:31

Zgadzam sie z panem MERMOZ-em i dodam od siebie ze tak bardzo sie prawo uelastycznia ze skutkiem tego sa rozciagliwe ogniwa miedzy paragrafami a co za tym idzie - sprytny koles potrafi nie przerywajac elastycznych laczeń ani paragrafu odwalic niezła szopke i wylizac sie z tego cało bo przecież (i mówi prawde) nie złamał żadnego z paragrafów. BRAWO panowie i panie na górze tak trzymac a czeka nas "piekna" i "spokojna" przyszłość ! ah szkoda slów. POZDRAWIAM WSZYSTKICH OBECNYCH TYCH CO BYLI I BEDA :-)

omlet

2001-08-02 11:51:06

Normalnie Blurp jak ty uwazasz ze jestes prawnikiem to chyba powinienes sie przebranzowic. klauzule generalne to elementarz.

aga

2001-09-25 13:25:49

od jakiegoś czasu szukam materiałów do pracy magisterskiej temat "Klauzule generalne w przepisach prawnych odnoszące się do kwestii moralności" zaznaczam , że wizyty w czytelniach i bibliotekach nie są mi obce, Załączam pytanie: może dysponujecie ciekawą literaturą na powyższy temat Najbardziej interesuje mnie kwestia "prokreacji genetycznie wspomaganej w przepisach prawa". Oczywiście jest to zapytanie ogólne.

mrshan

2001-10-13 15:02:44

Powodzenia aga. :-)

aga

2001-10-30 11:33:49

dzięki za życzenia otuchy tobie tez zycze powodzenia :)

alicja

2002-06-05 10:26:21

BLURP ,MAM PROŚBĘ- NIE PRZYZNAWAJ SIĘ PUBLICZNIE DO TEGO ŻE JESTEŚ "PRAWNIKIEM" TO WSTYD. KTO CI DAŁ DYPLOM???

alison

2002-06-08 21:26:09

człowieku nie bzdurz, bo sie niedobrze robi. jak nie wiesz o czym mowa , to nie wyciagaj zbyt pochopnych wnisokow, tak daleko idacych. jest to wprawdzie bełkot, ale podejrzewam,ze chodzi ci o to,ze owe klauzule maja pomoc złoczyncom uniknac odpowiedzialnosci karnej i cywilnej.otoz nie, wyobraz sobie, ze nie ma takiej mozliwosci.

Ewqa

2002-10-11 13:27:24

A może spróbuj spojrzeć na ten temat także ze strony relacji Prawo a moralność? Teoria prawa, a wtedy łatwiej odnajdziesz klauzule?

iwtime

2003-01-21 09:53:15

trochę mnie to zaskoczyło I ksiega Kodeksu Cywilnego Prawo Wstępne Klauzule Generalne : fundamenty prawa np. art 3 prawo nie działa wstecz, art. 5 o nienadużywaniu prawa podmiotowego, art. 1 stosunek prawny i jego charakterystyka, art. 6 i art. 7 itd.

bajciaduza

2004-01-24 10:06:04

przepis klauzule generalne- zawieraja one odeslanie do ocen pozaprawnych.stosowanie klauzul ma na celuzapewnienie elastycznosci przepisow prawnych.przyklady: kl.gen.,ktorymi posluguje sie ustawodawca:- 1.spoleczno-gospodarcze przeznaczenie prawa,2.-zachowanie jest sprzeczne lub zgodne z zasadami wspolzycia spolecznego.

aga

2004-10-12 11:31:13

ja mam podobny temat i mam część pracy już

student

2006-10-20 02:54:13

W każdym akcie ustawodawczym, a zwłaszcza w akcie o takim znaczeniu jak kodeks, wyróżniamy przepisy o charakterze podstawowym, w stosunku do których wszytkie inne mają znacznie niższą rangę. Ta sama prawidłowość dotyczy gałęzi prawa, między innymi prawa cywilnego. Pewne przepisy grają tu rolę wiodącą, stanowią oś systemu i decydują o jego charakterze. Wśród owych przepisów najważszej rangi szczególne miejsce zajmują w prawie cywilnym tzw. klauzule generalne. Ich cechą szczególną jest to, że przenikają całe prawo cywilne i przez to nadają treści norm prawnych swoiste zabarwienie. Według encyklopedycznego określenia, przez klauzule generalne należy rozumieć przepis prawny, który przez użycie ogólnych pojęć, podlegających ocenie organu stosującego prawo, ma na celu osiągnięcie elastyczności w stosowaniiu prawa. Można tu jeszcze dodać, że są klauzule generalne, które dają wyraz nie tylko jakiejś zasadzie ogólnej danej gałęzi prawa, lecz także międzygałęziowej, przenikający cały system prawny. W prawie cywilnym do takich zasad należy np. zasada wolności gospodarczej. W kodeksie cywilnym odgrywają istotną rolę nastepujące klauzule generalne: klauzula " zasada współżycia społecznego", klauzula " społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa", klauzula " niegodziwości celu świadczenia".

lenka

2008-12-09 23:34:42

moze ktos jest w stanie okreslic, czy KLAUZULE GENERALNE sa dobrym tematem pracy magisterskiej? konkretnie czy jest wystarczajaca ilosc literaturt na ten temat? pozdr

zyba1

2010-05-06 15:11:15

Mój temat pracy to "Klauzule generalne w prawie pracy" szukam pomocy. Jezeli ktoś mógłby mnie wesprzeć czekam na informację

malvina01

2015-06-13 03:36:58

Nie jest tak, że bardzo trudno wygrać sprawę powołując się na nie. Zastosowanie klauzul generalnych jest specyficzne. Jest tak bowiem, jak już zauważono mają uelastyczniać prawo. Nie jest trudno, tylko muszą zostać SPEŁNIONE WARUNKI jej zastosowania. To ocenia sąd. Dlatego, jeżeli jest się zainteresowanym skorzystaniem np. z art. 5 to najlepiej sięgnąć do orzecznictwa i komentarzy czy "można wygrać sprawę" Wspomniany art. 5 Kodeksu cywilnego ma następującą treść (cyt. z głowy) Nie można korzystać ze swego prawa w sposób sprzeczny ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem prawa lub zadami współżycia społecznego. Takie działanie nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Witam, czy w takim przypadku mogą być spełnione warunki jej zastosowania : - zniesienie współwłasności z działem spadku, spadek to działka z małym starym domem, podział między rodzeństwo /oboje teraz po 50% udziałów/ - brat dobudował 15 lat temu na tej działce swój dom za życia spadkodawcy mając tylko 1/6 w całości, w zamian miał opuścić stary dom - dom postawił w stanie surowym zamkniętym, żąda spłaty z połowy wartości tylko samego starego domu, lub chce w nim mieszkać po podziale on będzie miał 2 lokale mieszkalne na własność, siostra zostaje w starym domu z "lokatorem" bo nie mam możliwości spłaty i po dziale spadku majac połowę udziałów nie dostanie nic na swoje wyłączne użytkowanie Moje pytanie - czy sąd może zasądzić spłatę od strony, która jest w gorszej sytuacji materialnej/jest bez pracy, ma kłopoty ze zdrowiem/, ma dziecko nieletnie na utrzymaniu i w wyniku zniesienia współwłasności jej sytuacja się nie zmieni, a druga strona, mając też połowę udziałów, w wyniku działania w złej wierze dostanie pół działki na własność oraz drugi lokal mieszkalny w starym domu, mając sytuację materialną b.dobrą /ma swoją firmę/ Podział nieruchomości w trybie sądowym ogranicza możliwość zabudowy na jej części działki / brak normatyw mpzp po podziale/, sprzedaż - ze znacznym obniżeniem wartości... proszę o wypowiedzi, pozdr

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM