komornik skarbowy ściga za długi wspólnika

Odpowiedzi w temacie (3)

-

30.6.2004

Sytuacja jest następująca - spółka przestała istnieć cztery lata temu, do zapłacenia został podatek VAT. Ze wspólnikiem nie ma żadnego kontaktu, komornik ściga mnie (mieszkam pod adresem, pod którym była zarejestrowana firma) i żąda spłaty całośći podatku. Pytanie brzmi: czy ma prawo żądać spłaty całości czy powinienem zapłacić mu połowę (spółka była 50/50) i poprosić, żeby łaskawie ruszył dupę i pofatygował się znaleźć mojego eks-partnera, gdyż mnie się to nie udaje od lat czterech. W jakimkolwiek przypadku będę wdzięczny za odniesienie do właściwej ustawy, bo jutro muszę z nim porozmawiać..... dziękuję.
(boromir)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

wkor

2004-06-30 12:54:24

Po pierwsze: jaka spółka? Podejrzewam, że cywilna, choć prawdę mówiąc dla istoty jest to na tym etapie prawie obojętne. Odpowiedź: Tak, przy s.c. obowiązuje zasada solidaryzmu. Komornik wszystko zedrze z Ciebie, bo tak mu się podoba i tak mu pozwala prawo. Nawet jeżeli będzie znał adres Twojego wspólnika, może wszystkiego dochodzić od Ciebie, albo od wspólnika, albo trochę od Ciebie trochę od wspólnika (niekoniecznie w równych częściach). Podstawa: Ordynacja podatkowa Rozdział 13, art 91 i 92

pokrzywdzony również

2004-06-30 15:50:12

Miałęm podobną sytuację, gdzie komornik mając nawet podpisane przez byłego wspólnika dobrowolne oddanie się egzekucji za wszystko, postanowił mnie udupić. Udupił i mnie i całą firmę, powodując utratę pracy przez kilkanaście osób. Trzymam kciuki. Powiem tylko, że smutna refleksja nasuwa się, że polski wymiar sprawiedliwości służy bogatym.

jakubo

2004-09-09 10:35:25

W jakiej ustawie jest mowa o komorniku skarbowym?Według ustawy o egzekucji administracyjnej, czynności takowe wykonują poborcy skarbowi lub egzekutorzy... Jakub

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.5.2014

  Czy komornik może zająć samochód inwalidzie?

  Może. To jawna dyskryminacja niepełnosprawnych, których obowiązują dwa różne reżimy w zależności od tego czy egzekucja prowadzona jest na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego czy też postępowania (...)

 • 9.2.2005

  Jak szybko zaspokoić się z nieruchomości - czyli uproszczona egzekucja z nieruchomości

  Egzekucja z nieruchomości do długi, sformalizowany i kosztowny sposób egzekucji. Aby możliwie przyspieszyć egzekucję z nieruchomości, ustawodawca przewidział możliwość prowadzenia uproszczonej (...)

 • 16.3.2017

  Komornik podatnikiem VAT

  Komornik, wykonując czynności egzekucyjne, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług  i tym samym działa w charakterze podatnika (...)

 • 25.12.2017

  Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

  Brak możliwości spłaty zobowiązań jest najczęstszą przyczyną zlicytowania nieruchomości dłużnika. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie są inne powody licytacji nieruchomości?

 • 31.12.2012

  Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

  Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych (...)