Forum prawne

Mam zamiar wnieść o obniżenie alimentów .

Się podepnę . Płace od 3 lat alimenty od momentu wyprowadzenia się z domu , jeszcze przed wyrokiem 500 pln . Ani razu się nie spóźniłem mam zlecenie stałe . Na rozprawie jak chciałem zmniejszyć nominalna wartość usłyszałem że skoro przez ponad rok mogłem płacić 500 to teraz też mogę . No i wszystko ok , interesuje się dzieckiem ,często z nim widuje i także ponoszę koszty , teatr, drobne zabawki książki , moi rodzice dziadkowi często go również zabierają niejednokrotnie na na parę dni . Moja matka jest lekarzem i wszystkie koszty leczenia lekarstw wizyty ponosi ona . I wczoraj kupiłem rower synowi ma 6 lat za prawie 500 pln, zadzwoniłem do byłej żony z prośba żeby odpuściła trochę w następnym miesiącu , nie liczyłem nawet na wiele ani może nawet na nic , ale od razu usłyszałem bluzgi i teks że na moje "kórwy" to mam . Szlak mnie trafił . Co wy na to , chce jednak jakoś obniżyć te alimenty a na pewno nie będę płaci w terminie żeby choć poczuła różnice . Nie wiem czy dobrze myślę ale choć niech napisze wnios4ek do komornika , wole jemu dać niż jej po takim zachowaniu . Jak ktoś będzie chciał mi coś doradzić jak obniżyć alimenty z góry dziękuje . Kobiet.ą za ewentualnie bluzgi też dziękuję :) i pozdrawiam i życzę takiego płatnika alimentów jakim byłem ja

2008.5.29 17:5:21

Odpowiedzi w temacie: Mam zamiar wnieść o obniżenie alimentów . (55)

Kiedy najlepiej wystąpic do Sądu o zmniejszenie alimentów gdyz miesiąc temu znajomy ulegl powaznemu wypadkowi po ktorym napewno nie wroci do pracy. czy czekac na 3 miesieczne chorobowe (zeby wykazac jak najmniejszy dochod) czy mozna jakos zabezpieczyc powodztwo ) dodam iz "byla" zona (bo jeszcze nie ma rozwodu) na sprawie przeprowadzonej zaocznie nie dodala ze znajomy ma juz nowa rodziene a dokladnie ma juz kolejne dziecko takze na utrzymaniu. prosze o podpowiedz kiedy i jak najlepiej zlozyc wniosek do Sądu.

(asienka)

2001.11.19 0:0:0

Moja matka miała przysądzone 175 zł alimentów przy bardzo niskim zarobku.Obecnie od 1,5 roku alimenty płaci ZUS, ponieważ jest osobą bzrobotną i nie ma żadnego miejsca zameldowania, ponieważ została wyrzucona przez byłego męża z córką z domu.Ponadto w ZUS-ie jej kochana córka oszukuje wpisując zaniżone alimenty od ojca,np. że ma 125 a dostaje naprawdę 400, a na siebie ma 825 zł.,co mogę udowodnić.Dodam, że moja matka nigdy tyle nawet nie zarabiała!!!Chciałabym wnieść do Sądu o obniżenie alimentów,ale boję się,gdyż osoba ta grozi mi że się zemści na mnie i na matce, dla niej zawsze tylko ważne były pieniądze, zresztą w domu zawsze co kupiła było jej i osobne. Może ktoś może mi coś doradzić,bo nie mogę patrzeć jak matka moja tuła się po ludziach i nie ma nić,a kochana siostrzyczka żyje na dobrym poziomie w dużym mieszkaniu ,,wydaje na prawo i lewo", a przed ludźmi zyje w biedzie. Chcę położyć temu kres, ale boję się trochę,bo wiem,że wtedy rozpęta się piekło. Pozdrawiam!(marta)

2003.3.25 0:0:0

po pierwsze: o obnizenie alimentów może wnieść matka, Ty możesz ją reprezentowac na sprawie jako pełnomocnik. Przydadzą się wszelkie dowody co do stanu faktycznego (sytuacja matki oraz córki uprawnionej do alimentacji)
po drugie: skoro tak cie boli, że matka się tuła po ludziach - dlaczego nie zamieszka z tobą? dlaczego na to pozwalasz?

2003.3.25 16:25:23

Niestety ja mieszkam razem z kochaną siostrą. Gdybym miała własne mieszkanie (mam 23 lata) to nie było by problemu,a tak reuły w domu dyktuje ojciec,więc nie może zamieszkać tam skąd została wyrzucona.
Jak tylko mogę daję matce pieniadze, kupuję jedzenie, rzeczy, daję na czynsz i na wszystko o co mnie poprosi,poza tym odkładam co mogę na mieszkanie dla nas. Ale martwię się,że jej zadłużenie w ZUS-ie rośnie,a jak wystąpimy o obniżenie to jej podwyższą,bo znowu siostra nazbiera ze śmietnika rachunków i pokaże je na rozprawie,chociaż podczas sprawy apelacyjnej Sędzia powiedziała siostrze, że matka też ma potrzeby ,a nie tylko ona,a jej poziom zycia jest wygórowany. Muszę zebrać siły i coś z tym zrobić. Dziękuję za odpowiedź.

2003.3.25 19:24:36

czyli jak rozumiem mama płaci alimenty na ciebie i siostrę? W rozumieniu Art 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i zarobkowych i majatkowych mozliwości zobowiązanego". Oznacza to, że kwota alimentów przyznana przez sąd zależy nie od tego ile mama zarabia, ale od tego ile mogłaby zarobić, jeśłi by należycie wykorzystała swoje możliwości. Oczywiście nie można wymagać od matki, żeby zarabiała 5000 bo córka ma wygórowane potrzeby finansowe. Chodzi o realną możliwość związaną w posiadanym wykształeceniem. Druga kwestia dotyczy wieku dzieci - ile siostra ma lat, czy się uczy? Jesli jest pełnoletnia, ale się nie uczy mama może wystąpić z wnioskiem o ustaniu obowiązku alimentacyjnego. A poza tym - nie rozumiem: czy rodzice są po rozwodzie? I mama i ojciec płacą na was alimenty?

2003.3.26 10:19:21

Ja mam swoje pieniądze,bo pracuję.

2003.3.26 10:54:31

w jakim wieku jest siostra, czy się uczy? jesli tak - obowiązek alimentacyjny obowiązuje, jesli jest pełnoletnia i nie zamierza sie dalej uczyć - trezba wnieść do sądu pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli mama straciła pracę - można wnieść do sądu pozew o obniżenie alimentów z tytułu Art 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, chociaż one i tak nie są wysokie.

2003.3.26 11:49:46

Zazwyczaj sąd zwraca uwage na fakt czy rzeczywiście twoja sytuacja majątkowa nie uległa pogorszeniu. Sąd patrzy na to co faktycznie masz a nie na to co "miałeś". Z drugiej strony powinieneś patrzec na to iż rodzice powinni w tym samym stopniu zapewnić dziecku utrzymanie.

2004.8.9 12:31:34

Ex-żona wyszła dwa lata temu za mąż za kanadyjczyka. Mnie w styczniu urodziło się dziecko w nowym związku. Mam zasądzone 600 zł alimentów na dwójkę kilkunastoletnich dzieci (też są w Kanadzie). Gdzie mam złozyć pozew o obnizenie alimentow - dotychczas sprawy odbywaly się w Lodzi, gdzie zona z dziećmi mieszkała przed wyjazdem. JA mieszkam w Kłodzku i wygodniej było by mi złożyć pozew u siebie, tylko nie wiem, czy tak można. Może ktoś już miał taką sytuację i wie, jak praktycznie wygląda sądzenie się przez ocean???

(nnn)

2004.9.15 0:0:0

Złóż pozew w miejscu zamieszkania. Jeli sąd ten nie jest właściwy, prześle dokumenty do właściwego oddziału. Sąd ma obowiazek ustalić miejsce pobytu żony, jeśli jest prwanym opiekunem, i doręczyć jej wezwanie na rozprawę. Jeśli znasz ten adres-podaj. Jesli nie- sąd będzie dochodził. Po dwukrotnym, prawidłowym doręczniu wezwania, jeśli zona go nie odbierze i nie stawi się, sąd rozstrzyga pozew w tzw. trybie zaocznym tj. bez obecności żony.PS.Masz kontakt z żona, wyraziłeś zgodę na wyjazd dzieci?

2004.9.22 14:56:46

Własnie dostałam od byłego męża pozew o obniżenie alimemtów. Ex chce płacić 150 zł na dziewięcioletnie dziecko!! Tylko dlatego, że założył drugą rodzinę, ma drugie dziecko i właśnie obecna żona jest w ciąży z trzecim. Dlaczego pierwsze dziecko ma płacić za decyzje nieodpowiedzialnego tatusia??? Skoro zdecydował się na powiększenie rodziny musiał zdawać sobie sprawę, że wzrosną koszty jej utrzymania!!! Ex płacił 350 zł, zarabia około 1800 zł. Mam nadzieję, że trafię na mądrego sędziego!!! Chcialam jeszcze dodać, że tatuś od trzech lat nie interesuje się dzieckiem!!! Wypełnia blankiecik na poczcie i na tym kończy się jego rola rodzica!!! Mam jeszcze pytanie: czy na sprawie o obniżenie alimentów, można zgłosić wniosek o ich podwyższenie??

2004.10.21 14:43:29

Przepisy prawa nie przewidują wymogu odstępu czasowego między powództwem uprawnionego do alimentów o ich podwyższenie, a zobowiązanego do alimentów o ich obniżenie. Jeżeli pozew o obniżenie alimentów został już przez zobowiązanego do alimentacji złożony, to pozwana (a zarazem uprawniona do alimentacji) może wytoczyć przeciw powodowi tzw. powództwo wzajemne (art. 192 i 204 ustawy Kodeks postępowania cywilnego). Wytoczenie powództwa wzajemnego powoduje, że obie sprawy zazwyczaj rozstrzygane są podczas jednej rozprawy (choć możliwe jest ich rozdzielenie). Pozew wzajemny składa się do sądu pozwu głównego (czyli sądu, w którym został złożony pozew o obniżenie alimentów). Pozew wzajemny można wnieść bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie. Żądanie podwyższenia alimentów powinno nastąpić w drodze wytoczenia powództwa wzajemnego również i z tego powodu, że wszczęcie odrębnego postępowania może okazać się niemożliwe ze względu na art. 192 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, który zabrania wszczynania w toku sprawy nowego postępowania o to samo roszczenie między tymi samymi stronami.

2004.11.3 10:57:44

Ja osobiście mam sprawę 14.12.2004 o obniżenie alimentów. Z tego co tu przeczytałem raczej nie mam szans. Całkiem budujące. Prowadziłem działalność gospodarczą i nawet niezle mi się nam żyło. Kasa, samochód, dziecko, co roku wczasy w Hiszpani, klejnoty, upominki, wycieczki, pierścionki, prezenty. W momencie utraty wysokiej stopy zyciowej czar prysł. Żona nie pracowała i nigdy nie pomagała mi w prowadzeniu działalności. W momencie załamania firmy odeszła z dzieckiem do matki. Potem zaczął się horror. Próba podziału upadającej firmy zakończyła się faiskiem bo nie było już co dzielić, więc w którejść kłótni wyżuciłą mnie z mieszkania. Spakowała ciuchy do 4 czarnych worków i wysłała taksówką. Postanowiła ułożyć sobie zycie z kimś zamożniejszym (prawnik -pracujący w banku). Nakręciła mnie na separacje tłumacząc że musimy sobie dać czas, że może się to jakoś ułoży, po czym na ostatniej sprawie zmieniła żadanie na rozwód. Sąd w takich przypdkach orzeka o rozwodzie i już miała papierek w ręku. Sąd zasądził na rzecz mojego małotniego syna kwotę 400zł tytułem alimentów. W momencie zasądzania byłem już bez pracy z niamałymi długami. Cały nasz dorobek zostawiłem żonie i dziecku a z mieszkania prócz ciuchów zabrałem 2 kasety Video i kilka zdjęć. Aby nie załamać się nerwowo postanowiłem ułożyć sobie życie. W obecnym związku urodziła mi się kochana córeczka która obecnie ma 2,5 roku. Do tej pory utrzymaywalem siez prac dorywczych (budowa, usługi informatyczne, handel) Moja sytuacju niestety uległa znacznemu pogorszeniu w momencie kiedy urodziło mi się kolejne dziecko a ich matka przeszła 2 skomplikowane operacje. Zamiast pracą zająłem się pomocą w wychowywaniu dzieci przez co i zarabiam znacznie mmniej. Pierwszy raz spóźniłem się z zapłatą alimentów i już wniosek wylądował u komornika a nakaz miałem w ciągu 6 dni. Tylko dlatego że matka mojej ex pracuje w US a przez 10 lat pracowała jako komornik w egzekucji. Bonus w postaci 2000 kosztów komorniczych powalił mnie na kolana. Zapożyczyłem się gdzie mogłem ale nie dopuściłem się egzekucji. Mojej ex nie interesuje moja trudna sytuacja finansowa ( w m.cz. kupili sobie z Panem prawnikiem samochód) Wniosłem o obniżenie alimentów bo nie jestem w stanie płacić a już nie mówię o moich dwóch córeczkach, które jak przeczytałem wyżej, dla sądu raczej nie będą miały większego znaczenia. Co mam zrobić? Mojej ex nie zależy na dobru dziecka - bo jak umotywaować fakt iż gdy tylko spóźnię się jeden dzień sprawa trafia do komornika a to ugodzi własnie w wysokość alimentów których wtedy napewno nie będe w stanie zapłaci. Czy naprawdę sąd nie beirze pod uwagę tego że muszę jeszcze utrzymać dwoje dzieci? To upokarzające że jedne dzieci są lepsze a inne gorsze.

2004.11.3 11:43:10

jestem po rozwodzie,mam zasądzone dość wysokie alimenty,czy moge liczyć na ich obniżenie jeżeli zalegalizuję obecny związek,dodam,że partnerka nie pracuje,jest na moim utrzymaniu razem z naszym wspólnym dzieckiem.

2006.3.9 14:32:22

Wniosek możesz złozyć po wpłaceniu kosztów wpisowych sprawa się odbędzie. Niestety tak jest w naszym prawie że nawet jeśli piszesz że niestać cię na takie alimenty to są koszty wpisowe, ale mozesz starać się o zwolnienie z nich. Musisz wiedzieć jedno, dla sadu ważne są wydatki na dzieci, padnie pytanie jako pierwsze dlaczego Twoja zona nie pracuje? I wiele innych wiem coś o tym bo mam taka samą sytuację mogę się podzielic doświadczeniem. gg 4267525

2006.3.13 9:43:25

Piszę w imieniu brata. Mój brat od 1998 ma zasądzone alimenty na żonę, gdyż przedstawiła zaświadczenie od prywatnego lekarza, że nie może pracować, jednak gdy starała się o rentę komisja z ZUS stwierdziła, że nadaje się do pracy. W miesiąc później brat i bratowa dokonali rozdzielności majątkowej. Od 10 lat nie mają wspólnoty majątkowej, czy brat nadal musi płacić na nią alimenty. Nadmieniam, że od 4 lat nie mieszkają razem, bratowa mieszka z konkubentem (żonatym), brat mieszka sam.Bratowa od 15 lat leczy się u prywatnego lekarza na depresję, gdyż twierdzi, że jest na nią chora, jednak ostatnio jej własny lekarz wyrzycił ją ze szpitala, bo nie chciała się leczyć. Przez 2 tyg nie brała żadnych leków i nic jej nie dolegało. Obecnie brat chce złożyć pozew o rozwód i zniesienie alimentów na nią. Czy ma jakieś szanse? I jeszcze jedno pytanie czy alimenty są przyznawane procentowo czy kwotowo. Mój brat ma przysądzone procentowo czy to zgodne z prawem, bo wszyscy znajomi przecierają oczy ze zdumienia. Będę wdzięczna za wszelkie wyjaśnienia

2008.3.29 19:9:58

Zawsze można wystąpic do sądu o zmniejszenie zasądzonych alimentów, z uzasadnieniem ponoszenia wydatów "w naturze", przedstawiając argumenty i rachunki, co powinno wpłynąc na decyzję sądu. Skoro żona jest Tak "sympatyczną" kobietą to nie radzę ryzykowania jakiegokolwiek opóźnienia, bo "przyjaźń" z komornikiem gwarantuje dotakowe koszty na rzecz komornika i niepotrzebne straty czasu na spotkania z nim, bo niektórzy życzą sobie otrzymywać gotówkę "do ręki".

2008.5.30 11:16:0

Tak jak już mój poprzednik Panu poradził, wnosić do sądu o obniżenie alimentów zawsze można, ale radzę odpuścić złośliwości, bo one będą również brane pod uwagę podczas rozprawy. Proszę jeszcze o jednym pamiętać, jeśli Pan rozpocznie wojnę z byłą żoną, to ona może też stwarzać problemy i ograniczać widzenie z dzieckiem. Pozostanie wtedy ustalenie widzenia przez sąd, a sprawy w sądach toczą się latami i tak na prawdę nikt na tym nie wygrywa, a traci dziecko. Wiem, że to może być trudne, ale najlepiej jest pogodzić się z sytuacją taką jak jest i dać sobie spokój. Szkoda życia na bezsensowną walkę. Kiedyś obowiązek alimentacyjny sam ustanie. "Jeśli podczas burzy biegnąc próbujesz uciec przed deszczem i tak zmokniesz, jeśli pogodzisz się z tym, że zmokniesz, przestanie ci to przeszkadzać." Hagakure, Yamamoto Tsunetomo

2008.5.30 11:42:48

Witam, mój mąż ma 7 letniego syna z nieformalnego związku. Płaci miesięcznie 420 zł alimentów. Do tej pory nie było z tym problemów, ponieważ mąż pracował na 2 etaty. Teraz z powodu redukcji zatrudnienia stracił jeden etat. Mamy roczne dziecko i mnóstwo rachunków do opłacania. Teraz mąż dostaje 3500 zł, ale z tego 2400 idzie nam na rachunki, czyli po odjęciu alimentów na życie zostaje nam 680 zł:( Czy jest jakaś szansa na obniżenie alimentów?

2010.5.14 12:23:6

Witam, czy wniosek o obniżenie alimentów na dziecko i zniesienie alimentów na żonę mogę wnieść w jednym wniosku czy w dwóch? Sytuacja wygląda tak, że sąd okręgowy ustalił alimenty na dziecko i żonę, tak, że nasze sytuacje całkowicie się zmieniły- Ja cierpię niedostatek a ona żyje ponad stan. Proszę o pomoc: jeden wniosek wystarczy?

2010.7.26 13:14:13

Witam,
Mój były mąż chce obniżyć alimenty do kwoty 250 zł, choć wcześniej wynosiły 400 zł.Córka jest dorastającą dziewczynką , jej potrzeby znacznie wzrosły, wystąpiłam więc o podwyższenie alimentów do kwoty 600 zł mies. Obecnie jestem osobą bezrobotną i nie mogę podjąć pracy,ponieważ wychowuję małe dziecko. Jakie są szanse na to by sąd uznał moją prośbę o podwyższynie alimentów?

2010.7.30 13:23:8

Witam
Sąd zasądził mi alimenty w wysokości 300zł, niestety nie jestem w stanie ich płacić ponieważ bardzo mało zarabiam. Chcę ubiegać się o obniżenie alimentów. Do jakiej kwoty maksymalnie można je obniżyć?

2010.7.30 13:36:54

Witam.
Mój mąż płaci alimenty na dzieci z pierwszego małżeństwa 800zł, teraz urodziła nam się córka, on wziął urlop a ja prowadzę swoją działalność. To ja zarabiam na dom a on nie jest w stanie płacić tak wysokich alimentów. Czy jest szansa, że sąd je obniży? Czy są brane pod uwagę moje dochody?

2010.8.4 8:44:20

Witam
W jakiej sytuacji sąs noże obniżyć alimenty z góry dziękuję za pomoc

2010.8.9 10:36:1

Witam,
moja zona chce podwyższyć alimenty, ja chę je obniżyć, czy to można załatwić na jednej rozprawie, czy na dwóch oddzielnych?

2010.8.13 14:26:16

Witam
mam takiej pytanie w jakiej sytuacji moge starać się o obniżenie alimentów?Z góry dziękuję za pomoc


2010.8.20 10:21:47

Witam
Mam pytanie płace alimenty za córkę w wysokości 600zł w chili obecnej bardzo pogorszyła mi się sytuacja materialna nie pracuję co mogę zrobić?Z góry dziękuję za pomoc

2010.9.13 10:40:7

Witam
Mam problem płace alimenty na syna, ale ostatnio moja sytuacja się pogorszyła znacznie jak powinienem napisać wniosek o obniżenie wysokości alimentów?Z góry dziękuję za odpowiedzi

2010.9.15 9:3:31

Witam
Zostały mi zadzone alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 1200zł na oboje, ta kwota jest bardzo wysoka i nie radzę sobie ze spłatą mam jeszcze inne zobowiązania jak napisac wniosek o obniżenie alimentów tak aby został on przyjęty.Z góry bardzo dziekuje za pomoc

2010.10.5 13:35:23

Trzeba dobrze uzasadnić. Musisz przedstawić swoją sytuację majątkową i wykazać, że kwota jest uciążliwa do spłaty. Polecam sprawdzonego adw. Piotra Meller 502-199-050 może Ci podpowie co napisać aby przeszło. Ja byłam bardzo zadowolona z jego pracy.

2010.10.5 20:1:43

[cytat]

Trzeba dobrze uzasadnić. Musisz przedstawić swoją sytuację majątkową i wykazać, że kwota jest uciążliwa do spłaty. Polecam sprawdzonego adw. Piotra Meller 502-199-050 może Ci podpowie co napisać aby przeszło. Ja byłam bardzo zadowolona z jego pracy.

[/cytat]

Panie adwokacie - teraz reklamuje się Pan pod pseudonimem kobiety???

2010.10.6 8:28:47

Przestań szujo podszywać się pod forumowiczów i robić sobie reklamę. Skoro adwokat ucieka się do takich metod, to być może wcale nie jest taki rewelacyjny, jak stara się przedstawić w poleceniach, które sam sobie pisze. Zaproponuj swoją pomoc w otwarty sposób, jak chcesz pozyskać klienta. Ciekawy jestem, jak takie zachowanie ma się do etyki zawodowej Panie adwokacie.

2010.10.6 14:32:27

Pierwsze dwa zdania z porady adwokata Piotra Mellera są słuszne. Nad poszukaniem adwokata, też bym się zastanowił, natomiast nie koniecznie korzystałbym z usług pana Mellera.

2010.10.6 14:35:52

Witam
Mam ogromny problem mam zasadzone alimenty na syna, tylko jest problem w tym, że straciłem pracę i co teraz?Czy mogę jakos zmniejszyc te alimenty albo jakoś odłożyć spałate a jak sie poprawi moja sytuacja to wszystko oddam co robić?Z góry dziękuję za pomoc

2010.10.11 10:12:1

Witam, mam jedno dziecko z moja ex na które płace alimenty. Teraz z moja żoną spodziewam się dziecka, moja żona nie pracuje a ja zarabiam mniej niż 2000zl. Czy mogę starać się o obniżenie alimentów na pierwsze dziecko jeżeli jest szansa że po urodzeniu się dziecka będzie nam brakowało na nie pieniędzy?

2010.11.9 13:52:4

Czy są jakieś podstawy prawne dotyczące obniżenia alimentów? Chciałbym o tym poczytać.

2010.11.17 15:3:40

Witam
Mam pytanie jakie mogą być powody obniżenia alimentów?Chodzi o to, że mam problem ze spłata są one dla mnie za wyskoie i muszę napisac pismo jak to zrobić??Z góry dziękuję za informacje

2010.11.18 10:52:30

Witam
Płacę aiemnty na córeczke staram się co miesiąc, aby nie spóźniac się w pieniążkami, ale teraz niestety moje warunki sie znacznie pogorszyły chciałbym wystąpić o obniżenie alimentów i dlatego chciałbym spytac jakie moga byc przyczyny obniżenie alimentów?Z góry dziękuję za pomoc

2010.11.22 9:42:22

Zawsze można złożyć pozew o obniżenie alimentów, ale raczej trzeba mieć solidne podsatwy. Sąd zawsze bada czy obniżka nie wpłynie na obniżenie poziomu życia dziecka. Dopiro potem są problemy wnioskodawcy.
Kodeks rodzinny i opiekunczy.
Art. 135. § 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Art. 138. W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

2010.11.23 13:57:51

Jedyne wyjście to rozdzielność majątkowa zrobiona u notariusza. Wtedy wykażecie że gospodarstwo domowe prowadzicie oddzielnie i nie będzie się to zaliczało do mozliwości majątkowych męża. No i wszystko na Ciebie a mąż musi Ci zaufać.

2011.1.25 19:45:41

witam, mój ojciec który płaciła na nas alimety, stracił ostatnio prace i powiedział  że nie będzie juz tyle na nas płacił! Chyba chce zlożyc pozew do sądu o obniżenie alimentów, czy ma na to jakię szanse?? Stracił pracę z powodu własnej niestaranności i nie szuka nowej, czy ma to jakieś znaczenie? 

2011.3.18 13:13:28

moj mąż ma zasądzone alimenty 1000zł na jedno 11 letnie dziecko chcemy złożyć pozew o zmniejszenie alimentów i na jaką kwotę możliwe jest obniżenie alimentów. Ja zarabiam 1300zł mamy jedno dziecko drugie jest w drodze a mój mąż jest zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku, ciągle poszukujący pracy. Możecie mi powiedzieć ile bedzie kosztował pozew jak go złożymy i na jaką sumę możemy sobie obniżyć alimenty

2011.7.28 16:19:59

Witam, myślę, że śmiało możecie wnosić o obniżenie do kwoty 300 zł. Pozdrawiam Małgorzata Woźniak

2011.7.28 20:47:5

dziękuje za odpowiedż a może ktoś orientuje się ile może kosztować pozew o obniżenie alimentów

2011.7.29 8:17:17

Mam taki problem, ojciec córki wniósł o obniżenie alimentów, córka jest już pełnoletnia ale nadal się uczy, czy mogę uczestniczyć w tej rozprawie i czy mogę reprezentować pełnoletnie dziecko?

2011.9.12 12:37:36

Zbieraj faktury VAT za różne prezenty, lekarstwa itp., bo sam paragon nie wystarczy (była żona może powiedzieć, że np. pożyczyłeś paragon od kolegi, który kupił rower czy leki dla swojego dziecka), a na fakturze już są dane osobowe, więc żona nie może się wymigać. Pokaż w sądzie wszystkie fakturki z kilku miesięcy i powiedz, że chcesz, żeby zmniejszono alimenty, bo m. in. dziecko spędza trochę czasu u Twoich rodziców (dzięki czemu matka dziecka przez ten czas nie wydaje np. na jedzenie dla dziecka), Twoja matka czy Ty kupujesz leki dla dziecka, zabawki itp. Ale nie radzę robić czegoś w stylu ,,opóźnianie z wysyłaniem alimentów" i że wolisz zapłacić komornikowi niż tej kobiecie na dziecko. Będzie tylko mega awantura między Wami, a dziecko ma już 6 lat, więc sporo rozumie i będzie miał do Ciebie żal. Dziecko mieszka głównie z matką i będzie mieć podejście, że wszystko co najgorsze, to jest przez Ciebie, więc nie radzę wchodzić na ścieżkę wojenną. Po prostu płać te 500zł miesięcznie na dziecko, jak nagle dziecko ciężko się rozchoruje, to dorzuć się do leków (daj np. połowę kasy za leki), ale jak dla Ciebie problemem jest, że jak dasz alimenty i kupisz drogie zabawki, to masz problemy finansowe, to po prostu nie kupuj dziecku drogich rzeczy. Ale nie radzę, żeby płacić z opóźnieniem, bo możesz mieć jeszcze sprawę w sądzie, a w sumie na co Ci to i po co Ci komornik, awantury itp.? Takie rzeczy nigdy nie wychodzą na dobre

2011.11.15 0:41:57

Witam, mam do Was pytanie. Czy ktoś mi jest w stanie odpowiedzieć w jaki sposób można obniżyć alimenty? Mam zasądzone przez sąd alimenty w wysokości 1200 złotych na dwójkę dzieci. Wcześniej jak pracowałem za granicą, rzecz jasna pieniędzy mi wystarczało na opłacenie, ale po stracie pracy i przeniesieniu się z powrotem do Polski, moje zarobki spadły drastycznie. Teraz zarabiam około 1800 złotych i po prostu nie stać mnie na nic... czy jest szansa że sąd obniży mi alimenty?

2013.12.19 10:6:52

Musisz przede wszystkim zlożyć wniosek do sądu o obniżenie alimentów. We wniosku musisz zawrzeć to ile płacisz na życie i ile Ci pozostaje na życie. W sumie nastąpiło pogorszenie Twojej sytuacji materialnej, więc jakieś szanse na obniżenie alimentów są... jednakże zdarza się to bardzo rzadko. Sąd będzie sprawdzał , czy utrata poprzedniej pracy nastąpiła z Twojej przyczyny , czy nie... jeżeli z Twojej, szanse na obniżenie alimentów są niskie.

2013.12.19 10:20:24

Alimenty mogą zostać obniżone w przypadku dwóch rodzajów sytuacji. W pierwszym przypadku, gdy sytuacja majątkowa osoby płacącej alimenty uległa pogorszeniu. W drugim przypadku, gdy potrzeby osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów zmalały. Aby obniżenie alimentów było możliwe, należy wnieść pozew do sądu rejonowego do wydziału rodzinnego i nieletnich.

2014.1.2 12:35:47

Witam , Chce obnizyc alimenty na pelnoletniego syna w tej chwili ma 18 lat place mu 500 zl plus komornik 75 zl nie zalegam ani grosza zawsze regularnie placilem ale od trzech miesiecy jestem na chorobowym mam mam w zapalenie stawow wykszatalcenie mam podstawowe dodam ze syn uczy sie w 2 klasie gimnazjum uczy sie bardzo slabo daje 99,9 %ze niezda do 3 klasy za 2 miesiace napewno zostane zwolniony ze wzgledu na chorobe konczy sie kontrakt wiec szef ma prawo mnie zwolnic na jakie alimenty mogie liczyc jesli zloze wniosek o obnizenie alimentow z gory dzekuje za odpowiedzi

2015.5.13 15:16:28

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika