Forum prawne

Nowe prawo o alimentacyjne (2017)

Dzień dobry.

Czy ktoś wie, jak wyglada dalszą procedura nowego prawa dot. ściągania alimentów? Pojawiły się w mediach artykuły, ale co dalej?

2017.1.6 16:55:2

Odpowiedzi w temacie: Nowe prawo o alimentacyjne (2017) (34)

Dzień dobry co z osobami które były wcześniej karane za to przestępstwo. I nadal widnieją np. Przez jakieś pól roku w KRK. Czyli dla Prokuratora są społecznym odpadem. Ponad to. Minister powiedział, że ta norma karna nie będzie dotyczyła osób, które są np.chore bezrobotne. I nie mogą podjąć zatrudnienia . Do tej pory w takich kwestiach rozstrzygał MOPS lb FA. Wzywając na wywiad alimentacyjny. 300.000 tyś dłużników. To wygląda tak jakby mieli wzywać wszystkich alfabetycznie. Bo każdy kto nie płaci 3 miesiące jest winny. Jeśli ureguluje zaległość to zwalnia się z ukarania. Czy to zgodne z artykułem praw człowieka. Tj chyba 4pkt. O nie zamykanie za ,,dlugi" adwokaci zacierają ręce itd.to jasne bo kasa będzie się zgadzać. Ale nie będę dawać wszystkim SDE. Bo nawet tyle nie mam. A są też inni skazani z innych paragrafów ubiegający się właśnie o SDE. Ogólnie ujmując będzie bardxo nie ciekawie. I czy to prawo będzie działać wstecz. Czy od momentu wejścia w życie ustawy. Pozdrawiam

2017.4.22 14:30:37

Przepraszam za litrówki. Pisałem w telefonie.

2017.4.22 14:32:25

Witam, chciałabym się dowiedzieć kiedy najwcześniej mogę złożyć wniosek o alimenty i ograniczenie kontaktu z dzieckiem przez jego ojca. (nie małżonka)
Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży, a on w ogóle nie pomaga mi finansowo stąd moje zainteresowanie już teraz.

2017.4.22 17:40:3

Witam jak się ma prawo do takiej sprawy : były zaczął od kilku miesięcy wpłacać zasądzone alimenty do komornika jednakże ma zadłużenie na ponad 150 tysięcy złotych i dana kwota idzie najpierw na zadłużenie a bieżące alimenty rosną co miesiąc ponieważ otrzymuję z funduszu. Czy były podlega nowemu prawu?

2017.5.31 19:26:38

Qwerty PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ!!!..chyba że sąd w trybie nadzwyczajnym zdecyduje inaczej.

2017.6.2 0:15:49

Mika jasne ze podlega nowemu prawu.Masz otrzymywać od byłego co miesiac okresloną kwotę a nie otrzymujesz od niego tylko od FA.Zatem jesli masz zasądzoną kwotę przez sąd wyższą niz dostajesz z funduszu to były wg nowego prawa nie wywiązuje sie z zasądzonych przez sąd kwot zatem podlega nowemu prawu po 3 miesiącach od 31.05.2017 mozesz zgłosić niealimetację w sądzie na policji lub prokuraturze.Jesli były nie bedzie spłacał też funduszowi alimentacyjnemu to po 3mcach fundusz też go zgłosi do ukarania.

2017.6.2 0:24:45

Alimenty powinnam dostać 10-go. Czyli dopiero 11-go lipca 2017 mogę złożyć wniosek o pomoc w ściągnięciu alimentów wg nowego prawa. A jak ex płaci po 100 zł miesięcznie, to nawet 11-go sierpnia, bo wtedy dług będzie większy niż 3 miesiące. I co? Mam wskazać we wniosku, że zadłużenie to ponad 3 tysiące, nie wspominając, że od 3 lat nie płaci? Co z poprzednim zadłużeniem? Leży nadal tylko w gestii komornika? Bo z tego rozumiem, że ex będzie musiał płacić mi alimenty na bieżąco, a stary dług będzie sobie nadal "wisiał"...:(

2017.6.2 5:39:49

Mam zasądzone 500 na syna i od kilku miesięcy tyle mój ex płaci lecz z tytułu zadłużenia u komornika niegdy nie otrzymałam całej kwoty więc w dalszym ciągu otrzymuję z FA .Wg mojej oceny to co ze strachu wpłaca poprostu idzie na zadłużenie a bieżących niestety nie ma i długo nie będzie bo zanim spłaci 150 tysięcy zł . Więc czy pod uwagę będzie brane że spłaca swój dług ? a mimo tego bieżących nadal nie ma ?

2017.6.2 17:49:22

Jeżeli ojciec dziecka ma już zadłużenie 1200zł a alimenty wynoszą 550zł na 15 każdego miesiąca do czy jeżeli 18 pieniądze nie wpłyną to mogę złożyć zawiadomienie do prokuratury wg nowego prawa - bo tego dnia przekroczy on 3 krotność miesięcznych alimentów? A co jeżeli ja złoże a pieniądze wpłyną np 25 oczywiście do tego czasu prokurator nie zdąży go przesłuchać a on między czasie zapłaci za obecny miesiąc czy prawa zostanie umorzona czy jednak będzie musiał zapłacić żeby uniknąć kary?

2017.6.3 15:14:3

witam. podłączam się do pytania pani"Pora_Roku".
co się dzieje z długiem przed nowymi zasadami. jak je odzyskać? czy przepisy coś nowego tym mówią?

2017.6.7 12:28:8

witam mam pytanie czy to prawda ze jeśli staram się o alimenty z funduszu zanoszę tylko akt urodzenia wyrok i zaświadczenie od komornika a reszte załatwia urząd czy to jest w każdym urzedzie

2017.6.8 8:14:54

Nikt nie wie?

2017.6.12 7:52:45

Witam teraz z nowym prawem mam iść na policje i zglosic niealimetację? Co jest do tefo potrzebne?

2017.6.22 16:54:3

Dzien dobry Mam pytanie w sprawie alimentow czy nowe przepisy o alimentach ktore weszly w życie beda obowiązywały wszytkich np nawet sprawy ktore ciagna sie juz jakieś kilka lat czy tylko te sprawy ktore powstaly teraz po wejscu w zycie nowych przepisow o alimentach .

2017.7.14 21:19:32

witam chciała bym się dowiedzieć po jakim czasie mogę zglosic nie płacone alimenty do komornika, mój były maż uchyla się od płacenia alimentów ja zarabiam 800 zl ciężko mi wyżyć razem z dwójka dzieci za te pieniądze a mój były maż uchyla się od płacenia .proszę o rade bo już jestem załamana .z góry dziękuje za odpowiedz .

2017.8.2 22:41:26

Ta nowa ustawa to pic na wode.Mój ex ma dług ponad 12000.Założyłam zawiadomienie do prokuratury o przestepstwo niealimentacji. Niestety po miesiącu wszczęcia dochodzenia umozono je. Mój ex dwa miesiące nie wpłaca nic a w trzecim miesiącu wplaca śmieszną kwotę 22 zl. Prokurator stwierdził że musi 3 miesiące nic nie wpłacać, a tak nie ma uchylania się od płacenia alimentów. Dla mnie to jest chore.

2017.8.18 23:2:41

Hej bedac na policji pani mi powiedziała ze ustawa wchodzi dopiero we wrzesniu i licza sie trzy miesiace po wejsciu ustawy a stary dlug sie nie wlicza. to guzik prawda bo ustawa weszła 31.05. 2017 wiec obowiazuje a dlug stary sie wlicza poniewaz jest to przestepstwo trwale wiec musi zaplacic calosc zadluzenia tak jak jest w ustawie. a jak prokuratura umozy zlozyc odwolanie oni tak nie moga robic jak chca jest ustawa i musza sie do niej stosowac! i nie wolno im popuszczac

2017.9.11 11:14:56

No znam osobę która nie płaci i nie ma pracy a jak znajdzie pracę to pracuje z 3 miesiące i tak ciągle i co ma zrobić?? Na rok pracuje z 5 miesiecy i potem bez pracy jest

2017.11.2 17:53:4

Witam... chciała bym dowiedzieć się jak wyglada sytuacja jeśli kobieta przekracza na alimenty 9 zł czy jest coś takiego jak złotówka za złotówkę?

2017.11.11 13:24:38

witam...otrzymuję alimenty na dziecko 17 letnie - 550/mc. Powinnam zasądzić to już sześć lat temu ale na niekorzyść niestety dziecka i prośbę ojca dziecka tego nie zrobiłam. Do tej pory dostawałam 400/mc. Od miesiąca mam zasądzone alimenty ale ojciec nie może się z tym pogodzić i napisał do mnie abym wykazała mu z potwierdzeniem - paragonami na co została wydana w/w kwota. Nie będę się mu tłumaczyła z poniesionych wydatków bo wiem że wykorzysta to w późniejszym czasie przeciwko mnie. Nie na tym rzecz polega że mam wydać całe alimenty w danym miesiącu tylko żeby dziecko miało pokrycie na późniejsze wydatki bo wiem że ojciec się nie dołoży. Czy może wnieść sprawę do sądu o wykazanie wydatków na rzecz dziecka?

2017.12.4 11:39:58

witam, od początku otrzymywałam alimenty nieregularnie, ani razu w terminie, na raty raz 100 innym razem 200 kiedyś 2 miesiące nie płacił,ale potem zapłacił 200 i sprawa załatwiona. Ex ma zasądzone alimenty 700 do 10 kazdego mies, czy wg prawa nic z tym nie można zrobić?obecnie zalega za 2 miesiące z tym ze w trakcie wpłacił 200 czyli jak to traktować...brak mi sił dziecku na zimę nic nie kupił wszystko zawsze ja. dziecko do przedszkola nie poszło bo po prostu nie było mnie stać. Były ma firmę transportowa 3 tiry więc jest z czego ściągać - robi to złośliwie. a co na to prawo?

2017.12.8 20:52:4

Witam. Mam pytanie,ale zacznę od początku. Ojciec mojej córki ma zasądzone alimenty od maja 2013 roku w kwocie 500 zł miesięcznie. miał płacić dobrowolnie(nie płacił) sprawa trafiła do komornika europejskiego ponieważ przebywał za granicą(jest Polakiem).Ciągło się to 2014-2015.Sprawa została umorzona ponieważ stwierdzono że nie ma dochodów.Dobrowolnie przesłał w 2015r-450zł,2016-1450zł.W połowie 2017 roku dowiedziałam się ze wrócił do kraju i wniosłam wniosek do odpowiedniego komornika o alimenty.Dostałam w pażdzierniku 2017r- 220 zł,listopadzie 180,grudniu-85 zł.Moje pytanie co mogę zrobić?czy wnieść sprawę do prokuratury o spłacenie zadłużenia i uchylanie się od obowiązku i co mi to da(pomoże) Z poważaniem

2018.1.10 14:15:17

Witam od ponad 4 miesięcy sprawa o alimenty jest na policji Opieszałość policjantki przedłuża całą sprawę Ziobro obiecywał szybko A trwa wszystko i trwa A dłużnik unika i wszystko robi co mu się podoba Nie ufam policji Mamy najgorszą policję w Europie

2018.1.16 21:50:5

Witam.

Mój ojciec wyrokiem sądu jest zobowiązany do płacenia na mnie alimentów. Przez wiele lat był na rencie z powodu choroby psychicznej i ma stałą grupę inwalidzką (II). Teraz przeszedł na emeryturę, którą otrzymuje w najniższym wymiarze (taka sama kwota jak renta). Komornik ściąga mu z renty alimenty, ale nie stanowi to całości zasądzonych alimentów. W związku z tym ja otrzymuje alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Moje pytanie brzmi: czy w przypadku, gdy nie ma on możliwości zarobkowania (choroba), nie posiada stałego miejsca zameldowania ani nawet pobytu (koczuje po znajomych) można mówić o uporczywości uchylania się od obowiązku alimentacyjnego? Zapewne powstał dług w Funduszu Alimentacyjnym, ale z drugiej strony ojciec nie jest w stanie regulować całości zobowiązań. Czy w takim wypadku można mówić o uporczywości i uchylaniu się, tak jak formułuje to artykuł 209 par. 1 kk w nowym brzmieniu?

2018.1.17 16:21:7

Witam dostałem z policji wezwanie w charakterze świadka w sprawie o przestępstwo z art.209 & 1 k Co mi grozi i czego mam się spodziewać.

2018.3.1 16:1:3

witam mam taki problem.płacę na dziecko 500 złoty. jestem bezrobotny i nie mam dochodów. ostatnio złamalem nogę, czeka mnie jeszcze jedna operacja usunięcia śrub i od pół roku siedzę w domu a na alimenty już nie mam z czego płacic .zawodu nie mam a i na jedno oko nie widzę.normalnie brak mi już chęci do życia

2018.3.9 10:39:42

Mogę się starać o obniżenie alimentów czy nie ma sensu?

2018.3.9 10:56:24

Cześć nie bronie ani facetów ani kobiet jesli chodzi o alimenty. Mój narzeczony jest juz klikanascie lat po rozowdzie i ma zasądzone alimenty chciał z tamta byłą iść na ugodę i wpłacać jej dobrowolnie alimenty lecz odmówiła. Na dzień dzisiejszy wpłaca połowe alimentów ma zasądzone 1000zł a wpłaca 500zł ugoda z Komornikiem wiem że dług rośnie ale miał zdarzenie losowe no cóż każdemu może się noga powinąć w życiu nikt nie jest doskonały. Tamta bo inaczej o niej pisać nie mam zamiaru jest nygusem do pracy żyje z zasiłków (500+, alimenty i inne zasiłki rodzinne itp lekko 3000 tys ma miesięcznie). Dzieci mojego partnera są u Nas co weekend. Córka skarży się na matke swoją nic jej nie kupuje chodzi non stop w tych samych ubraniach mówiąć że matka nic jej nie chce kupic tylko opkupuje syna (młodszy). Za każdym razem jak są dzieci u Nas mają wszystko czego chcą mój partner musiał kupić córce buty bo chodziła w dziurawych, kupuje jej spodnie, bluzy ponieważ dziecko nie ma nic. Zawsze jeśli mój partner sprzeciwi się tamtej to ona go szantażuje że ostatni raz widział dzieci itp. (dno). Jest ona z jakimś facetem który nie kiepsko zarabia i chciał nie chciał prowadzą wspólne gospodarstwo domowe to przy składaniu wniosku o funduszu powinna wykazać jego dochody (moim zdaniem pracownik socjalny powinien niezapowiedzianie odwiedzać takie paniusie) wtedy też by wyszło jakie one są biedne i nie radzą sobie bo były mąż płaci połowe alimentów a i tak ona dostaje całość z OPS-u, wynajmują mieszkanie wyjeżdżają za granicę itd ona też ciuszki markowe buciki. Pracuje ona w domu czyli dorywczo na czarno nie płaci żadnych podatków oszukuje Państwo jednym słowem. Wiem co teraz napiszecie że mój partner płaci połowe alimentów a jak ma płacić całoś pracuje dorywczo nie może podjąć stałego zatrudnienia bo zaraz mu komornik bedzie zabierał 60% i jak żyć? Ja też pracuje ale mam swoje opłaty. Mój partner ma ciągłość wpłat do Komornika ma potwierdzenia jak i również paragony wszystkie sms od jego córki, na każdy wywiad do OPS-u do funduszu zgłasza się, ostatnio był nawet na policji bo dostał telefon i Pan policjant poinformował go że będzie jeszcze jakaś sprawa w Sądzie. Ale po co dlaczego? Rozumiem jak by uchyłał się od wpłat nie widywał się z dziećmi nic im nie kupowal. Ale jest odwrotnie. Po co jeszcze ten Sąd? Czy możemy sie starać o obniżenie alimentów? Proszę o odpowiedź Pozdrawiam

2018.3.16 10:20:44

Witam jest tu ktoś?

2018.3.18 16:38:29

moje pytanie brzmi nastepujaco..byly mąż jednorazowo wpłacił alimenty na 5mc do przodu opisujac każdy przelew z osobna...łączna kwota 4500tys zł.kilka dni wcześniej nasłał na mnie komornika i komornik od razu na 2dzień po jego wpłacie zablokował mi konto i zabrał 3000tys alimentów kwoty 1500nie widzę co się z nią stalo co zrobić w tej sytuacji moze ktoś z was wie jak mogę odzyskac alimenty dzieci...

2018.3.18 16:43:22

Stiven jak najbardziej możesz starać się o obniżenie alimentów!!!!!

2018.4.17 22:43:48

Witam ponownie.
Zgłosiłem do prokuratury niealimentację.
Ta skierowała sprawę do policji.
Policja przesłuchała mnie i ojca.
Policja przekazała ustalenie ponownie do prokuratury.
Prokurator kieruje do sądu akt oskarżenia.
Co teraz? Będzie sprawa w sądzie? Czy to oznacza, że ojciec dziecka (w myśl nowych przepisów) dostał wezwanie do spłacenia zadłużenia w ciągu 30 dni by uniknąć kary, ale wolaĺ rozprawę w sądzie?

2018.4.22 11:0:8

Adwokat Magdalena Rymkiewicz-Aranowska to osoba, na którą można liczyć nie tylko w sprawach rodzinnych. Jej wiedza, doświadczenie i umiejętność pracy z klientem przekładają się na skuteczne rozwiązania. W mojej sprawie adwokat Rymkiewicz-Aranowska była niezwykle pomocna i profesjonalna. Gorąco polecam jej usługi każdemu, kto potrzebuje skutecznej reprezentacji w sprawach rodzinnych. W ofercie Pani adwokat są również płatne porady prawne, kontakt: 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

2024.3.7 13:19:16

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika