e-prawnik.pl Porady prawne

Odszkodowanie za dom ze szkód górniczych

Odpowiedzi w temacie (3)

qwer92

10.1.2017

Witam. Mam następujący problem- odziedziczyłem po babci dom zniszczony ze względu na eksploatację górnicza pod nim. Widoczne są spękania oraz bardzo mocne zawilgocenie piwnic i parteru. W 1997 roku w wyniku szkód zalane były piwnice budynku do wysokości 1,5 m. Kopalnia wykonała wówczas drenaż wokół domu. W następnych latach wykonywano jeszcze dwukrotnie naprawy tynków ze szkód górniczych. Wytynkowane zostały na nowo również piwnice. Niestety zawilgocenie jest tak silne(pomimo drenażu), że na dzień dzisiejszy nowy tynk w piwnicach prawie cały spadł. To samo dotyczy ścian parteru. Po śmierci babci 2 lata temu chciałem dom wyburzyć i pobrać za niego odszkodowanie jednorazowe ze szkód górniczych. W tamtym roku wystąpiłem z odpowiednim pismem do kopalni. W wyniku tego dokonali oni pomiaru wychylenia budynku, które jest małe i odrzucili wniosek nie biorąc pod uwagę stanu technicznego budynku, a jedynie twierdząc, że podstawą do wypłaty jest wychylenie budynku powyżej 20 promili, którego tu nie ma.Z tego co mi wiadomo w prawie górniczym jest jakiś przepis, że to poszkodowany może obecnie wybrać formę naprawienia szkody(bo szkodę uznali, jednakże chcą dom remontować, i to za dwa lata po zakończeniu eksploatacji, mnie jednak remont nie interesuje, tylko wypłata), poprzez remont albo poprzez wypłatę odszkodowania. Stąd moje pytanie- jak wyglądają moje szanse w sądzie? Czy mimo małego wychylenia budynku mam szanse uzyskać jednorazowe odszkodowanie?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

lubinskad

2019-01-16 12:24:29

Witam , ja również przeszłam nie małą batalię z kopalnią o odszkodowanie z początku próbowałam coś zdziałać sama jednak nie traktowali mnie poważnie. Polecono mi kancelarię Volenti z Katowic która się specjalizuje w szkodach górniczych i w końcu to ruszyło. Udało się dojść do porozumienia bez sądu. Pozdrawiam.

RabendaT

2019-05-16 09:13:21

Miałem bardzo podobny problem. Walczyliśmy z kopalnią o odszkodowanie, nie było łatwo. Tak jak pisze przedmówczyni nie traktowali mnie poważnie. Szukałam pomocy w różnych miejscach,niestety nie każdy chciał się podjąć sprawy.W internecie natrafiłam na pozytywne opinie na temat kancelarii Volenti. Dopiero gdy nawiązałem z nimi współpracę,wszystko zaczęło iść w dobrym kierunku.Pomogli mi za co jestem im wdzięczny. Odzyskali więcej niż proponowała kopalnia.

JanMaciej

2021-09-07 12:06:35

Jeżeli potrzebujesz pomocy jeszcze to z chęcią zajmiemy się Twoim przypadkiem. Mamy biura w Katowicach, Imielinie i Chełmku. Nazywamy się Kancelaria Radcy Prawnego Alicja Bobiec.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM