Praca domowa wzór pozwu

Odpowiedzi w temacie (1)

-

6.3.2001

Jestem studentką Wydziału Prawa i Administracji. Poszukuję pomocy w sprawie mojego "zadania domowego", które polega na przygotowaniu pozwu. Kazus: 8 letnia Beata Kowalik zam. Warszawie przy ul. Polnej z rodzicami Marią i Zbigniewem przebywała na wakacjach u babci Jadwigi Kotarskiej w Wejherowie w lipcu 2000. 15 lipca małoletnia została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych w Sopocie. Kierowcą był Rafał Rudzki zam. w Elblągu. Był on kierowcą Wojewody bydgoskiego (samochód służbowy). Poszkodowana doznała złamania kości biodrowej i koszty dotychczasowego leczenia wynoszą 35 tys. Czy sądem właściwym będzie sąd okręgowy w Sopocie?, czy pozwanym będzie kierowca, czy też może wojewoda ? Za pozytywną odpowiedź z góry dziękuję. (Dorota)
(plus1)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Łukasz

2003-04-17 23:53:24

1)kierowca będzie ponośuł odpoowiedzialnośc na podtsawie kodeku karnego (art145 par 1)a takze na podstawie art 415 k.c. (kto z własnej winy wyrządził szkode....) na podstawie art436 par1 k.c. odpowiedzialność będzie przeniesona na kierowce (czyli posiadacz zależny), (w tym przypadku niewzne jest czy kierowca był również właścicielem -samoistnym posiadaczem pojazdu) 2) zasada actor sequitur forum rei, czyli na podstawie art27,1 kpc miejsce zamieszkania pozwanego czyli Elbląg jednakże (tak jest też na całym świecie) istnieje możliwość wytoczenia powództwa w Sopocie jako miejscu gdzi powstał delikt art35 kpc, zalezy wiec to od wyboru powoda ..hmmm a beata kowalik to nie jest przypadkiem doktorant na WPiA UW?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.1.2016

  Cofnięcie pozwu

  Jednym z uprawnień strony wnoszącej powództwo do sądu, jest możliwość cofnięcia pozwu. Jest to przejaw woli powoda w rezygnacji dochodzenia swoich praw. Może być ona wynikiem np. przedstawienia (...)

 • 3.3.2016

  Podjęcie próby ugodowej przed wniesieniem pozwu

  Szybkie i bezkompromisowe wniesienie powództwa do Sądu, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Brak wcześniejszej rozmowy z dłużnikiem może doprowadzić nie tylko do pogorszenia lub całkowitego (...)

 • 8.5.2018

  Nowe zwolnienia z opłaty od pozwu

  Nowelizacja dotyczy rozszerzenia katalogu pism, które nie będą podlegać opłacie. Opłata od pozwu nie będzie pobierana od kombatantów i ich zstępnych, od osób prawnych oraz jednostek (...)

 • 15.12.2017

  Sąd właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej

  Osoby zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód zwykle nie zwracają uwagi na to, do którego sądu kierują pozew rozwodowy, koncentrując się na jego merytorycznej treści. Tymczasem właściwość (...)

 • 16.3.2017

  Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu

  Wskazanie adresu zamieszkania pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu. Jednakże przecież nie zawsze mamy możliwość wskazania tego adresu, z uwagi na okoliczność, iż go nie znamy i nie mamy możliwości (...)