Forum prawne

Prawo w ochronie zdrowia - forum prawne

Hej,
Jestem studentką kierunku Finanse i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. Jako, że na Prawie znam się raczej średnio, a niedługo mam egzamin. Poniżej zamieszczam przykładowe pytania z egzaminu. Jeśli macie chwilkę bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

1. Konsekwencje obowiązywania dyrektywy transgranicznej UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

2. W szpitalu klinicznym w czasie operacji doszło do niezamierzonego przecięcia przewodu wątrobowego wspólnego. Następstwem była marskość wątroby i inne poważne powikłania. Pacjentka wyraziła pisemną zgodę na zabieg operacyjny.

- czy i na jakiej podstawie pacjent może dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych ?
- czy w tym konkretnym przypadku zgoda na operację ma znaczenie dla dochodzonych roszczeń?

3. Na jakiej podstawie i w jakich granicach pacjent może dochodzić roszczeń odszkodowawczych?

4. Zakład publicznej opieki zdrowotnej zatrudniał pielęgniarkę na podstawie umowy o pracę. Nie zmieniając jej zakresu obowiązków zamienił umowę o pracę na umowę zlecenia uzasadniając to potrzebą wprowadzania oszczędności. Pielęgniarka podporządkowała się tej decyzji. Po upływie kilku miesięcy stwierdziła, że jest w ciąży. Jaka jest sytuacja prawna i czy może ochronę zatrudnienia i świadczenia z tytułu rodzicielstwa?

5. Zakład niepublicznej opieki zdrowotnej odmówił pomocy osobie nie mającej ubezpieczenia interwencji medycznej, mimo zagrożenia życia ze względu na wysokie koszty zabiegu ratującego życie. Argumentem było wyczerpanie środków otrzymywanych z NFZ. Pacjent zmarł. Czy lekarz który odesłał pacjenta ponoszą odpowiedzialność ?

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Prawo w ochronie zdrowia

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika