Problem ciszy nocnej - forum prawne
Witam. Jakiś czas temu, w mieszkaniu mojego kolegi miała miejsce sytuacja, w której to sąsiad miał mu za złe, iż za głośno słucha muzyki. Zdarzenie argumentował właśnie ciszą nocną, gdyż minęła godzina 22. Jegomość najwidoczniej nie zrozumiał o co chodzi mojemu koledze, gdy ten spytał o podstawę prawną dotyczącą zagłuszania ciszy nocnej. Dopiero po chwili, młody mężczyzna sprawdził coś w telefonie, zapewne z artykułu kodeksu wykroczeń, lecz artykuł ten nie był adekwatny z tym, co się wydarzyło. Sam nie wiem co o tym sądzić, bo znam kilka osób, które twierdzą, że cisza nocna w polskim systemie prawnym nie obowiązuje. Jest to sformułowanie z całą pewnością potoczne. Jednakże, używa się go przez nas bardzo często i powszechnie. Dlatego zamieszczam ten temat, gdyż chciałbym pobudzić dyskusję na ten ciekawy temat i poznać kilka odpowiedzi na moje pytania które brzmią : -Czy istnieje podstawa prawna, dzięki której można podjąć działania w tej sprawie ?
-W jakich godzinach cisza nocna ( o ile istnieje ) obowiązuje ?
-Jaką grzywnę można ponieść, kiedy się ją zagłuszy ?
-Jak cisza nocna odnosi się nie do mieszkania we wspólnocie, lecz w domu jednorodzinnym.
Odpowiedzi w temacie: Problem ciszy nocnej (5)
Witam, art. 51 § 1 mówi : ?Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscy publicznym, podlega karze aresztu, ograniczeniu wolności albo grzywny?. Poruszone jest pojęcie ogólnego zakłócania spokoju, w tym szeroko pojętej ciszy nocnej, która formalnie obowiązuje w godzinach 22-6, lecz samo słowo ?cisza nocna? nie jest tu uwzględnione. Jednak wyróżnione zostały przypadki, w których przewidziane są konsekwencje za naruszenie powyższego artykułu. Jeżeli szeroko pojęty porządek publiczny jest nagminnie zakłócany, w grę wchodzi również postępowanie sądowe.
2017.10.15 11:10:3
A jeżeli chodzi właśnie o kwestie sankcji, to jakiej grzywny można się spodziewać ? Chodzi mi o przedział liczbowy lub też karę aresztu, o ile za takie wykroczenie istnieje.
2017.10.15 11:28:34
Artykuł 18. I kolejne Kodeksu wykroczeń ustalają sankcje za zakłócanie porządku publicznego:
Karę ograniczania wolności ? 1 miesiąc
Kara aresztu- od 5do 30 dni;
Podczas odbywania tej ostatniej nie można zmieniać miejsca pobytu, wykonując prace dodatkowe na rzecz dobra publicznego. Może być też nałożona grzywna w wysokości od 20 zł do 5000 zł.
2017.10.15 11:30:10
W porządku, rozumiem. A jak sankcje te odnoszą się do zagłuszania ciszy, gdy mieszkam w domu jednorodzinnym? Czy wtedy dalej zakłócam porządek publiczny ? Znalazłem jeszcze Art. 144 ustawy Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r, który brzmi, że : ? Prawo do wypoczynku jest prawem bezwzględnym i nikomu nie wolno go zakłócać'' Gdy np. będę chciał zrobić imprezę na moim gruncie, która będzie trwać do godziny 23 i będzie przeszkadzać sąsiadom, to czy służby porządkowe również mogą mnie ukarać ? Według mnie jest to po prostu walka z wiatrakami...
2017.10.18 12:51:47
Tutaj trzeba zastanowić się nad zdefiniowaniem pojęcia "wybryk", o którym wspomina art. 51. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1992 r. (sygn. akt III KRN 189/92) mówi, że jest to zachowanie, jakiego w konkretnych okolicznościach, czasie, czy miejscu nie należy się spodziewać. Warto też przytoczyć uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego w Giżycku z dnia 10 listopada 2015 roku. Sprawa dotyczyła wprawdzie głośnego słuchania muzyki w samochodzie w późnych godzinach wieczornych, Sąd jednak sprecyzował tu:
"Zakłócenie spokoju nocnego zachodzi wówczas, gdy sprawca przeszkadza w odpoczynku chociażby jednej osoby, ale w taki sposób, który zdolny jest do zakłócenia odpoczynku większej, nieokreślonej liczbie osób, np. głośne słuchanie radia, TV, muzyki czy też krzyki, stuki, awantury, trzaskanie drzwiami itp."
A więc przytoczona przez Pana hipotetyczna sytuacja, tj. zorganizowanie imprezy ma prawo zostać uznane jako naruszenie prawa do wypoczynku i naruszenie art. 144 Kodeksu cywilnego i art. 51 Kodeksu wykroczeń. Impreza taka bowiem może chociażby przez głośną muzykę zakłócić spoczynek nocny, nawet jeśli trwałaby jedynie do 23, na przykład osób starszych.
2017.10.19 22:57:54
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?