e-prawnik.pl Porady prawne

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia a zwolnienie lekarskie

Odpowiedzi w temacie (3)

Tomer1

9.2.2010

Witam. Pracownik opuszcza miejsce pracy w godzinach pracy i mówi mi że, nie będzie pracował (31 dzień miesiąca).Następnego dnia przychodzi i mówi mi że chce odrobić zaliczkę jaką otrzymał wcześniej, ja się zgadzam, a następnego dnia znowu odchodzi nie oddawszy zaliczki (02 dnia miesiąca).Rozmawiam z nim żeby napisał jeżeli nie chce pracować wypowiedzenie za ugodą stron, bo nie chcę mu nabrudzić w papierach, że opuścił stanowisko pracy i dostał zwolnienie dyscyplinarne, mówi dobrze napisze.Czekam do końca tygodnia( 07 dnia miesiąca), wypowiedzenia nie ma, więc pisze Rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia art 52.1.1 k.p. o opuszczeniu miejsca pracy.Z dniem 08 miesiąca chcę wysłać Rozwiązanie umowy, a listonosz mi przenosi jego zwolnienie lekarskie które obowiązuje od 02 do 15 dnia miesiąca.Data na stęplu pocztowym to 06 dzień miesiąca.To jak by nie patrzeć 5 dni przetrzymywał te zwolnienie nie informując mnie o nim wcześniej. Czy mogę wysłać to Rozwiązanie umowy z art. 52.1 1 k.p. oraz z tym że nie poinformował mnie w ciągu 3 dni od otrzymania zwolnienia że je ma. Czy po wysłaniu tego rozwiązania, umowa zostanie rozwiązana?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Piotr_76

2010-02-09 14:44:30

W mojej ocenie spóźnienie w dostarczeniu zwolnienia nie będzie wystarczającą podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę w trybie art. 52 kp. Podstawą wypowiedzenia w tym przypadku jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik ma obowiązek dostarczyć zwolnienie w terminie 3 dni, natomiast jeżeli w zwolnieniu określono, że przykładowo chory musi leżeć, a dodatkowo pracownik nie ma członków rodziny, którzy mogliby za niego poinformować o stanie pracownika, trudno twierdzić że zachowanie pracownika ma charakter ciężkiego naruszenia obowiązków (musiałbym znać więcej szczegółów związanych z sytuacją osobistą i chorobowa pracownika). Można natomiast w takim przypadku z całą pewnością ukarać pracownika dyscyplinarnie. Co do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, w/g mnie wystarczającą przesłanką mogłoby być porzucenie pracy (31-go dnia miesiąca). Z informacji wynika, że na ten dzień pracownik nie dysponował zwolnieniem, nie wystąpił również o urlop, więc jego obecność jest nieusprawiedliwiona. Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie czasu pracy ustalonego u pracodawcy. Porzucenie pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, a jeżeli ma ono charakter świadomy i celowy to można mówić o ciężkim naruszeniu, zwłaszcza jeżeli w jakiś sposób zdezorganizowało to pracę w zakładzie (konieczność znalezienia zastępstwa itp.). Należy dobrze opracować przyczynę wypowiedzenia, tak żeby pracownik i ewentualnie Sąd nie mogli się do niczego przyczepić. adw. Piotr Meller tel. 502 199 050

Tomer1

2010-02-09 20:25:10

Dzięki za szybką odp. Z tego co się dowiedziałem pracownik mieszkał z dziewczyną u teściów,koło czwartku wyjechał do swojej miejscowości do rodziców, więc nie jest sam, tam też dostał zwolnienie lekarskie.Na zwolnieniu nie ma wypisanej choroby ani że musi leżeć, więc normalnie może poruszać się po domu, czy wyjść do sklepu.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM