e-prawnik.pl Porady prawne

sad pracy nadgodziny i zwolnienie z pracy

Odpowiedzi w temacie (2)

zlotko79

22.9.2011

Pracowałam w Spółce X Szczecin przez rok czasu 9 godzin dziennie. Spółka ta nie wypłacała nadgodzin za 1 dodatkową godzinę pracy. Z tego tytułu 2 byłych pracowników wygrało sprawę w sadzie pracy. Po roku czasu Spółkę X kupiła Spółka Y. 1 pytanie - czy Spółka Y przejęła zobowiązania Spółki X i mam prawo złożyć pozew do sądu pracy o wypłatę nadgodzin, które powstały w trakcie, gdy właścicielem była Spółka X. Spółka Y złożona jest z 2 niezależnych Spółek: Y Szczecin i Y Warszawa, które posiadają odrębny NIP, KRS. Ja byłam zatrudniona w Spółce Y Szczecin /z nią miałam umowę o pracę/ i odpowiadałam za Y Szczecin, a od 09.2011 miałam odpowiadać za dodatkowo za Y Warszawa. 30.08.2011 zostałam zwolniona z powodu likwidacji stanowiska pracy. 01.09.2011 zatrudnili pracownika, który ma umowę o pracę z Y Warszawa i odpowiada za Y Warszawa i Y Szczecin. 2 pytanie - czy jest możliwość udowodnienia, że nowy pracownik został zatrudniony na moje miejsce pomimo tego, że: - ma umowę o pracę ze Spółką Y Warszawa /a ja miałam z Y Szczecin/ oraz - ma większy zakres odpowiedzialności Y Warszawa + Y Szczecin / a ja miałam Y Szczecin - od 09.2011 miałam mieć Y Warszawa/

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2011-09-23 15:56:42

Sugeruję Pani konsultację u radcy prawnego Państwowej Inspekcji Pracy. Jest bezpłatna. Proszę nie zwlekać, żeby ewentualne Pani roszczenia się nie przedawniły w tym czasie. Nadgodziny ma Pani raczej pewne, jeśli będzie Pani w stanie udokumentować pracę w nadgodzinach. Reszta jest bardziej skomplikowana.

Mikolaj

2017-01-25 21:18:10

Miałem podobną sytuację, pomogła mikancelaria adwokacka szczecin. Warto pamiętać o wszystkich dokumentach i nie zwlekać z problemem, wszystko wyjaśnią adwokaci.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM