Forum prawne

Służebność mieszkania

Mam pewien dylemat. Mianowicie otrzymałem w spadku po babce mieszkanie, w akcie notarialnym mam jej zapewnić dożywotnią służebność mieszkania. Obecnie mieszkam w innym mieszkaniu lecz w tym samym budynku. Jej i moje mieszkanie posiadają wspólna instalacje CO, ciepła wodę oraz kanalizacje. Zimna woda jest ciągnięta z innego mieszkania ( trzeciego), jej mieszkanie posiada osobna instalacje elektryczna. Mam taki problem iż babka kilka m-c temu przestała pokrywać cześć kosztów za ogrzewanie ciepła wodę i ścieki (25%), co robiła do tamtej pory. W tej chwili jest wymagany remont piecy CO( odpowiedzialne za ciepła wodę i ogrzewanie), Nie jestem w stanie pokryć kosztów remontu, wiec postanowiłem zainstalować piecyk przepływowy w kuchni i łazience, i opalać w kominku( to dopiero na następną zimę). Mam pytanie: Czy na mocy służebności jestem zobowiązany ponosić wszystkie koszta związane z jej obecnością w tym mieszkaniu, to jest za ciepła wodę ogrzewanie oraz związane z remontami urządzeń je zapewniającymi, na chwile obecna mnie nie stać na remont ani na jej utrzymywanie.

2008.4.7 19:47:52

Odpowiedzi w temacie: Służebność mieszkania (7)

Na moj rozum za sluzebnosc mozna zadac zaplaty za koszty biezace i amortyzacje. Przeciez sluzebnosc to ani uzyczenie ani darowizna. Twierdze tak na podstawie znanego mi faktu, ze gosc za sluzebnosc przymusowa ustanowiona na jego dzialce skutecznie zadal zaplaty.

2008.4.8 13:9:4

Jeżeli otrzymał Pan to mieszkanie -jak jest napisane -W SPADKU- to babka już nie żyje, więc o jakiej służebności tu mowa? Proszę zatem o sprecyzowanie czy mieszkanie to już stało się Pana własnością i na jakiej podstawie, z jakim zapisem na rzecz babki(dożywocia czy służebności) czy też jest to dopiero zapis testamentowy?

2008.4.8 15:49:39

Dla sprostowania. Mieszkanie jest moje ( otrzymałem je w spadku po matce, ta z kolei otrzymała je od swojej matki), babka nadal żyje i korzysta z mieszkania ( w akcie notarialnym jest zapisane iż moja matka ma jej zapewnić dożywotnią służebność, z tym że mieszkanie zostało przepisane na mnie jako spadek po matce). Tak wiec z mieszkania korzysta babka, która żyje, moja matka nie żyje a ja niedomagam z rachunkami.

2008.4.9 17:53:5

Wazne jest , co jest zapisane w akcie notarialnym- z pokywaniem kosztów utrzymania , czy nie .

2008.4.9 19:25:33

„zobowiązuje się zapewnić dożywotnia służebność mieszkania” tego i tego oraz klatki schodowej tej i tej. Nic więcej nie ma. ten fragment ma 5 linijek w akcie

2008.4.9 20:48:25

Witam.Jaki obowiązek mają właściciele mieszkania, które zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego? Zaznacze że własność jest ustanowiona na podstawie służebności mieszkania polegającej na bezpłatnym i nieokreślonym w czasie korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego?DZIĘKUJE.

2012.7.23 10:19:9

Z tego co mi wiadomo to babka ma obowiazek placenia za swoje rachunki byloby inaczej gdyby miala sluzebność osobista.

2017.3.13 20:15:46

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika