Służebność mieszkania
Odpowiedzi w temacie ()

Mam pewien dylemat. Mianowicie otrzymałem w spadku po babce mieszkanie, w akcie notarialnym mam jej zapewnić dożywotnią służebność mieszkania. Obecnie mieszkam w innym mieszkaniu lecz w tym samym budynku. Jej i moje mieszkanie posiadają wspólna instalacje CO, ciepła wodę oraz kanalizacje. Zimna woda jest ciągnięta z innego mieszkania ( trzeciego), jej mieszkanie posiada osobna instalacje elektryczna. Mam taki problem iż babka kilka m-c temu przestała pokrywać cześć kosztów za ogrzewanie ciepła wodę i ścieki (25%), co robiła do tamtej pory. W tej chwili jest wymagany remont piecy CO( odpowiedzialne za ciepła wodę i ogrzewanie), Nie jestem w stanie pokryć kosztów remontu, wiec postanowiłem zainstalować piecyk przepływowy w kuchni i łazience, i opalać w kominku( to dopiero na następną zimę). Mam pytanie: Czy na mocy służebności jestem zobowiązany ponosić wszystkie koszta związane z jej obecnością w tym mieszkaniu, to jest za ciepła wodę ogrzewanie oraz związane z remontami urządzeń je zapewniającymi, na chwile obecna mnie nie stać na remont ani na jej utrzymywanie.
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Na moj rozum za sluzebnosc mozna zadac zaplaty za koszty biezace i amortyzacje. Przeciez sluzebnosc to ani uzyczenie ani darowizna. Twierdze tak na podstawie znanego mi faktu, ze gosc za sluzebnosc przymusowa ustanowiona na jego dzialce skutecznie zadal zaplaty.

Jeżeli otrzymał Pan to mieszkanie -jak jest napisane -W SPADKU- to babka już nie żyje, więc o jakiej służebności tu mowa? Proszę zatem o sprecyzowanie czy mieszkanie to już stało się Pana własnością i na jakiej podstawie, z jakim zapisem na rzecz babki(dożywocia czy służebności) czy też jest to dopiero zapis testamentowy?

Dla sprostowania. Mieszkanie jest moje ( otrzymałem je w spadku po matce, ta z kolei otrzymała je od swojej matki), babka nadal żyje i korzysta z mieszkania ( w akcie notarialnym jest zapisane iż moja matka ma jej zapewnić dożywotnią służebność, z tym że mieszkanie zostało przepisane na mnie jako spadek po matce). Tak wiec z mieszkania korzysta babka, która żyje, moja matka nie żyje a ja niedomagam z rachunkami.

Wazne jest , co jest zapisane w akcie notarialnym- z pokywaniem kosztów utrzymania , czy nie .

„zobowiązuje się zapewnić dożywotnia służebność mieszkania” tego i tego oraz klatki schodowej tej i tej. Nic więcej nie ma. ten fragment ma 5 linijek w akcie

Witam.
Jaki obowiązek mają właściciele mieszkania, które zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego? Zaznacze że własność jest ustanowiona na podstawie służebności mieszkania polegającej na bezpłatnym i nieokreślonym w czasie korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego?
DZIĘKUJE.

Z tego co mi wiadomo to babka ma obowiazek placenia za swoje rachunki byloby inaczej gdyby miala sluzebność osobista.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
służebność osobista domu a nowi lokatorzy
Witam, czy jeżeli osoba ma służebność osobistą polegającą na zamieszkiwaniu w całym domu, to czy właściciel tego mieszkania może zameldować na okres czasowy w tym domu inne osoby? czytaj dalej»
-
opłaty za służebność
Mam takie pytanie, sąd ustanowił służebność przejazdu i przechodu za zasiedzenie, czy należy mi się zapłata za ustanowienie służebności? Czy to sąd powinien wyznaczyć opłatę za korzystanie (...) czytaj dalej»
-
Służebność przechodu i przejazdu.
Witam. Zamierzam zakupić działkę budowlaną z wpisem w Księdze Wieczystej : Służebność przejazdu i przechodu a w podrubryce 4.1.4 Inne Osoby: zakład energetyczny. Proszę o wyjaśnienie czy właściciel (...) czytaj dalej»
-
jak zlikwidować służebność przejazdu
Na mojej działce jest ustanowiona służebność przejazdu, ale obecnie już wszystkie onne działki mogą mieć wjazd z drogi, w jaki sposób zlikwidować ten przejazd, skoro właściciele innych działek (...) czytaj dalej»
-
służebność
mam taką sprawę, jeżeli w akcie jest oznaczona służebność 20 arów z 2 ha działki, to czy może to być dowolny obszar ziemi? Czy są jakieś przepisy? Że np. koło drogi? czytaj dalej»
-
Służebność przejazdu i przechodu
Służebność przejazdu i przechodu Witam Mam przypisana w akcie notarialnym służebność przejazdu i przechodu dla sąsiadów. Będę niebawem prowadziła mednia przez tą drogę . W związku z tym (...) czytaj dalej»
-
jaka opłata za służebność ?
Mam takie pytanie odnośnie służebności gruntu, czy można jakoś wiarygodnie podać kwotę za służebność gruntu przy wniosku o odszkodowanie do przedsiębiorstw ? czytaj dalej»
-
dożywotnia służebność mieszkania
Witam Rok temu zmarł mój tata, otrzymał on od babci w darowiźnie dom jednorodzinny. Babcia zastrzegła sobie i córce w akcie notarialnym dożywotnią służebność mieszkania w dwóch pokojach (...) czytaj dalej»
-
Poszerzenie dojazdu - służebność przejazdu
Witam, Działka, którą posiadam nie ma bezpośredniego dostępu do drogi. Na działce sąsiada jest zaznaczona w KW służebność ("przychodu/przejazdu/przegonu") do mojej działki. Służebność (...) czytaj dalej»
-
Sąd orzekł służebność przesyłu kanalizacji na mojej działce na korzyść Zakładu Wodociągów
Sąd orzekł służebność przesyłu kanalizacji na mojej działce na korzyść Zakładu Wodociągów za opłatą 402 zł. Służebność ta została wpisana do księgi wieczystej bez uiszczenia tej kwoty. (...) czytaj dalej»