Spadek po obcym dzieci wydziedziczone ubiegają sie o spadek

Odpowiedzi w temacie (1)

Drusia1991

23.1.2014

Od ponad 15 lat wynajmowalismy z mama pokoj w zamian za opiekę, z czasem juz było tak ze obcy pan od którego wynajmowalismy pokoj stał sie wujkiem, podpisali z mama umowę o opiekę i pochówek po śmierci i w testamencie notarialnie zapisał jej mieszkanie. Wujek mieszkał tu sam ma żonę i 4 dzieci, wszyscy za granica, na jednego z nich było to mieszkanie zapisane w testamencie ktory notarialne został unieważniony a reszta dzieci zostala wydziedziczona. Jego rodzina nie utrzymywała z nim kontaktów mama opiekowała sie nim do śmierci. Znamy ich tylko z opowiadań mamy kilka ich adresów ale żadnych dokumentów potrzebnych do sprawy spadkowej. Teraz moje pytanie czy syn wujka moze ubiegać sie o mieszkanie? Czy do złożenia wniosku o przyjęcie spadku sa konieczne metryki urodzenia i akty małżeństwa?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

legate

2014-01-24 12:23:10

Dzień dobry, określeni członkowie rodziny mogą dochodzić zachowku jeśli zostali pominięci w testamencie. Jeśli natomiast zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę, to zachowek im nie przysługuje. Przyjęcie spadku to oświadczenie składane przed sądem lub notariuszem. Potrzebny jest odpis aktu zgonu spadkodawcy, testament oraz odpis aktu urodzenia spadkobiercy składającego oświadczenie. Jeśli spadkobierca zmienił nazwisko na skutek ślubu, to potrzebny jest także odpis aktu małżeństwa.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

  • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

    Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

  • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

    Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia (...)

  • Czy można zbyć udział w spadku?

    Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek przyjął, (...)

  • Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

    Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

NA SKÓTY