Spadek! Pomocy!

Odpowiedzi w temacie (5)

-

23.4.2003

Jestem po rozwodzie, mój były mąż został pozbawiony praw rodzicielskich i przez 30 lat nie interesował sie dziećmi. Jeden mój syn zmarł, nie miał żony ani dzieci. Czy mój były mąż a jego ojciec ma prawo do dziedziczenia po moim synu?? jeśli tak to w jakiej części. Z góry dziękuje za pomoc
(agazz)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mikawi

2003-04-23 12:53:05

polecam dokładnie przeczytać co mówi na ten temat Kodeks Cywilny (od Art 931) http://www.prawo.beck.pl/paragraf/pi.akt.23905.html#128863 art 933 "Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych" Art. 935 2. "W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa." nie wiem czy ma jakies znaczenie w dziedziczeniu pozbawienie ojca praw rodzicielskich

agazz

2003-04-23 13:00:56

Chodzi mi włąsnie dokładnie o to czy to że ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich, na sprawie rozwodowej powiedział że nie chce znać dzieci, przez 30 lat w ogóle sie nimi nie interesował, więc jakim prawem ma teraz dziedziczyć???to bardzo niesprawiedliwe.

mikawi

2003-04-23 13:43:19

zgadzam się z tobą, do wychowywania dzieci nie byl chetny, ale do majątku po synie pewnie owszem. Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie pójść do prawnika, najlepiej zajmującego się prawem rodzinnym (a może spadkowym?) i przedstawić całą sytuację. W kodeksie rodzinnym jest często przytaczany zapis "jeśli będzie to zgodne z zasadami wspólżycia społecznego". Wprawdzie nie dotyczy od dziedziczenia, ale np. swiadczeń alimentacyjnych od dzieci na rzecz rodziców (w imie prawa rodzice moga wystapić o alimenty na siebie od pełnoletnich dzieci, ale są przypadki, jak u ciebie, że gdy ojciec od 30 lat nie interesował się dzieci, to sąd nie zasądza mu wtedy alimentów). Może tutaj również dobry prawnik mógłby uchylic prawo ojca do dziedziczenia, opierając sie właśnie na zasadami współżycia społecznego

agazz

2003-04-23 14:02:23

Dziękuje za pomoc! Nie wiem jeszcze czy ma jakieś znaczenie, że spadek mojego syna to gospodarstwo rolne?

mikawi

2003-04-23 14:39:25

owszem, zasadnicze, stosuje się tu przepisy szczególne (Kodeks Cywilny, od Art. 1058). Zwróciłabym uwagę na art. Art. 1059 [Cechy spadkobierców ustawowych] Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku: 1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo 2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo 3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo 4) są trwale niezdolni do pracy. i dalsze szczególowe przepisy polecam do przeczytania

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: