e-prawnik.pl Porady prawne

Spalony komputer i odszkodownie z Zakładu Energetycznego

Odpowiedzi w temacie (1)

mojamama

27.9.2006

witam, mialem o poranku przerwe w dostawie energii elektrycznej i po wznowieniu okazalo sie ze komputer ktory pracowal wczesniej juz nie dziala, serwis po diagnozie stwierdzil ze w komputerze zostaly spalone podzespoly takie jak plyta glowna, pamiec, zasilacz itd zwrocilem sie z prosba o wyplacenie odszkodowania z Zakladu Energetycznego, oczywiscie przyjeli moje podanie i wraz z diagnoza z serwisu, ale juz wczoraj kazano mi przyniesc sprzet naprawiony poniewaz fizycznie musi byc obecny w Zakladzie Energetytcznym podczas ustalania komisyjnego, jak komputera nie bedzie to otrzymam odmowe! Pobieglem do serwisu i wzialem fakture proforme na naprawe sprzetu a to bagatela ponad 2tys zlotych i zanioslem do ZE mowiac ze w zasadzie powinno im to wystarczyc poniewaz nie mam 2tys zlotych zeby naprawic komputer tylko po to zeby mogli sprawidzic komisyjnie u siebie czy faktycznie dziala. Czuje ze szykuje sie mala wojna z ZE i mam pytanie czy Zaklad Energetyczny powinien zadac naprawionego sprzetu z fizyczna obecnoscia u siebie czy moze powinna wystarczyc im fakturaproforma ktora oczywiscie mnie juz do czegos obliguje? jakimi art podeprzec sie w takim przypadku?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

www.apu.pl

2006-09-27 10:55:05

Według mnie żądanie przedstawienia naprawionego komputera jest niezgdone z kc. Nie ma Pan obowiązku naprawiania uszkodzonego mienia. Do Pana należy decyzja co do sposobu rozliczenia szkody Art. 363. § 1. kc " Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu. § 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili." Dłużnik ma obowiązek natomiast zachować szczególną starannośc przy wykonywaniu Art. 355. § 1.kc "Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność). § 2. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności." Jednak Pan musi współdziałać w wykonaniu zobowiązania Art. 354. § 1. kc " Dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. § 2. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel." - w Pana przypadku oznacza to, że jeśli przedstawienie komputera jest konieczne do ustalenia wartości szkody to należy go przedłożyć - szczególnie w stanie uszkodzonym w celu określenia czy szkoda powstała z winy ZE oraz jaki jest rozmiar szkody. Natomiast może zachodzić koniecznośc przedłożenia naprawionego komputera jeśli przedłożył Pan fakturę za jego naprawę. ZE chce wtedy potwierdzić, że naprawa faktycznie została dokonana, a wysokość faktury odpowiada zakresowi dokonanej naprawy. Proszę jeszcze pamiętać o Art. 6. kc "Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne." proszę mieć to na uwadze formułując odmowy w spełnieniu żądań dłuznika. Pięknie pozdrawiam Krzysztof Kawałowski

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Odstapienie od sprzedaży przedmiotu allegro Witam serdecznie, przejrzałem już sporo podobnych wątków, ale chciałbym jednak uzyskać poradę stricte dotyczącą mojego problemu. Sytuacja zapewne (...) czytaj dalej»

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...) czytaj dalej»

 • Służebność przechodu i przejazdu. Witam. Zamierzam zakupić działkę budowlaną z wpisem w Księdze Wieczystej : Służebność przejazdu i przechodu a w podrubryce 4.1.4 Inne Osoby: zakład energetyczny. (...) czytaj dalej»

 • Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...) czytaj dalej»

 • Jakie alimenty od bezrobotnego? Jaką wysokość alimentów zasądzi sąd od bezrobotnego młodego faceta, który uchyla się od legalnej pracy? ja w pozwie wpisałam 400zł,bo sama zarabiam 700, ale jak (...) czytaj dalej»

 • PILNIE PROSZĘ O POMOC - alimenty u Komornika Może zacznę od tego że mój mąż ma zasądzone alimenty w kwocie 320 zł. na swoje 6-cio letnie dziecko.W 2006 r. sprawa trafiła do komornika z powodu (...) czytaj dalej»

 • zaległe alimenty - jak je wyegzekwować W 2000r. sąd zasądził od męża alimenty na dzieci. Nigdy dobrowolnie nie zapłacił ani złotówki. Komornik nie mógł ściągać alimentów, bo mąż był (...) czytaj dalej»

 • Problem z wypłatą odszkodowania :( Witam. Mam kłopot polegający na tym ,że ubezpieczalnia postanowiła zrobić unik w wypłacie odszkodowania za powstałe szkody w moim mieszkaniu które z praktycznie (...) czytaj dalej»

 • Zasiedzenie terenu Witam, 10 lat temu zakupiłem działkę budowlaną, która niemalże od razu została zabudowana i zagospodarowana przeze mnie. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że maleńki (...) czytaj dalej»

 • niebezpieczna i niechciana linia energetyczna SN 15 kv Jak wywalczyć od ZE likwidację lini SN 15kv lub poprowadzenie tej lini kablem ziemią, obecnie słupy lini są w kiepskim stanie technicznym (ponad (...) czytaj dalej»

 • Odszkodowanie za słupy energetyczne Witam, czy mam szansę na wywalczenie odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z gruntów od zakładu energetycznego ? Na mojej ziemi jest posadowionych 12 (...) czytaj dalej»

 • Garaż Blaszany Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba pozwolenia, wynika to z artykułu (...) czytaj dalej»

 • odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń 2012 Czy firma ubezpieczeniowa ma rację odrzucając po raz kolejny moje odwołanie dotyczące zapłaty mi odszkodowania za holowanie samochodu i nowe tablice (...) czytaj dalej»

 • Podatek od odszkodowania za wycinkę drzew Witam! W sierpniu 2011 zakład energetyczny ENERGA wyciął w moi lesie pas drzew pod linią energetyczną, które zagrażały przewodom. Ponieważ przysługuje (...) czytaj dalej»

 • Słup energetyczny na działce Witajcie, na mojej działce znajdują się dwa słupy energetyczne SN (narożny i przelotowy). O ich zlikwidowanie lub przesunięcie napisałem pismo, lecz otrzymałem odpowiedź (...) czytaj dalej»