Forum prawne

spożywania i sprzedawania alkoholu

Cześć!

chciałem podzielić się z wami nowo odkrytymi, ale ciekawymi info.

Nowe zasady dotyczące spożywania i sprzedawania alkoholu:
1. Na stadionie tylko piwo

Zmianie mają ulec przepisy regulujące spożywanie alkoholu na stadionach. Posiadanie i spożywanie piwa na imprezie masowej organizowanej w takim miejscu będzie dozwolone, o ile w czasie trwania np. meczu będzie prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych.

2.Alkohol na Euro

Jak się jednak okazuje, nasze państwo zobowiązało się do umożliwienia sprzedaży piwa na stadionach, podpisując umowę o Euro 2012.

3.Izolacja nietrzeźwego

Lekarze z izby wytrzeźwień będą mogli zastosować dwa nowe środki przymusu bezpośredniego wobec nietrzeźwych. Chodzi o podanie leków na siłę oraz zamknięcie agresywnej pijanej osoby w pustym pomieszczeniu. Dziś lekarz może zadecydować jedynie o zatrzymaniu lub unieruchomieniu nietrzeźwych.

4.Wypoczynek bez alkoholu

Zakaz kierowania pod wpływem alkoholu pojazdami wodnymi niemechanicznymi, czyli kajakami lub rowerami wodnymi. Takie regulacje mają zapobiec wypadkom, które powodują często pijane osoby. Kara za kierowanie pojazdem wodnym będzie nietrzeźwą osobę kosztować co najmniej 2,5 tys. zł.

5.Terapia bez przymusu

Jednocześnie resort zdrowia proponuje, aby z obowiązującej dziś ustawy wykreślić artykuły o procedurze sądowego zobowiązania do podjęcia leczenia przez chorą osobę. Według autorów noweli przepis ten jest nieskutecznym i jednocześnie bardzo kosztownym narzędziem w walce z alkoholizmem. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Sprawiedliwości aż 1/3 osób, którym sąd nakazał rozpocząć terapię, nigdy do szpitala nie trafiła.

6. Sprzedaż alkoholu bez okazania dowodu osobistego

osoba sprzedająca w sklepie alkoholowym będzie mogła klientowi nie wydać trunku, jeśli kupujący odmówi pokazania dowodu osobistego. Ta regulacja spowoduje, że sprzedawcy ze sklepów monopolowych nie unikną już odpowiedzialności karnej, nawet jeśli udowodnią, że nie mogli ustalić, czy ów klient był pełnoletni. Kara grzywny, jaką zapłaci osoba wydająca nieletniemu alkohol, wyniesie według nowych przepisów minimum 2,5 tys. zł. Za sprzedaż alkoholu dzieciom i nastolatkom lub handel trunkami bez zezwolenia właściciel sklepu będzie mógł również stracić zezwolenie na prowadzenie swojej działalności na okres trwający od 3 do 5 lat.

Pozdro :)

2011.4.7 10:33:8

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: spożywania i sprzedawania alkoholu

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika