Świadectwo pracy 2011 - forum prawne
Według nowych przepisów, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy (zwróćmy uwagę, że katalog ten obejmuje tylko umowy okresowe; nie wymienia umowy zawartej na czas nieokreślony), pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.
Pracownik może jednak w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę spośród wymienionych, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.
Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
Jakie konsekwencje??
Wprowadzono termin 24 miesięcy, w razie upływu którego pracodawca ma wydać świadectwo pracy bez oczekiwania na żądanie pracownika. Świadectwo pracy wydaje się co do zasady w dniu upływu tego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę. Pracodawca będzie musiał pilnować tego terminu ? pamiętać o jego upływie np. wówczas, gdy akurat przypada krótka przerwa w zatrudnieniu itp.
Zawierając umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy za poprzedzające ją okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych. W sytuacji bowiem zakończenia umowy terminowej (np. zawartej na czas określony) i zawarciu bezpośrednio po niej umowy na czas nieokreślony nie jest spełniony opisywany wyjątek od zasady wydawania świadectwa pracy w związku z zakończeniem stosunku pracy. Wyjątek ten dotyczy bowiem obecnie jedynie sytuacji, w której pracownik będzie ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę innej niż umowa na czas nieokreślony.
Odpowiedzi w temacie: Świadectwo pracy 2011 (2)
Pracodawca zatrudnił mnie na podstawie umowy na okres próbny (3 miesiące), potem umowy na czas określony (rok), po zakończeniu której zawarliśmy umowę na czas nieokreślony. Kiedy pracodawca będzie musiał mi wydać świadectwo pracy? Zmieniły się przepisy i zupełnie tego nie rozumiem....
2011.6.3 10:58:44
Zbiorcze świadectwo pracy za okres trwania kilku umów terminowych nie obejmuje już swoim zakresem umowy o pracę na czas nieokreślony. Nowe regulacje zawarte w art. 97 Kodeksu pracy sugerują, że wydanie świadectwa pracy musi w takim wypadku nastąpić nie bezpośrednio po zakończeniu umowy na czas określony, ale po upływie 24 miesięcy od zawarcia umowy na okres próbny (pierwsza umowa z łączących strony). Przepisy nie wskazują na długość przerwy pomiędzy umowami okresowymi, która obligowałaby do wydania świadectwa pracy.
2011.6.3 12:0:32
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?