Forum prawne

Umowa przyjęcia pojazdu i zlecenie naprawy powypadkowej - forum prawne

Witam,

założyłem ten wątek, ponieważ bliska mi osoba brała udział w wypadku samochodowym. Osoba ta jako kierowca samochodu osobowego była niewinna, pełną winę za zdarzenie drogowy ponosi kierowca samochodu ciężarowego, który uderzył w tył samochodu nie zatrzymując się odpowiednio przez zwalniającą przed sygnalizatorem "osobówką".

Na miejscu zdarzenia drogowego od razu pojawiła się laweta (znany proceder). "Laweciarz" odholował auto do serwisu naprawy pojazdów powypadkowych. Osoba, która brała w tym udział z racji braku doświadczenia w takich sytuacjach, kierowała się bez zastanowienia "radami" laweciarza. M.in. podpisała z serwisem umowę przyjęcia pojazdu i zlecenie naprawy powypadkowej. Za radą serwisu skorzystała również z opcji wynajęcia samochodu zastępczego.

Do wątku dołączam ww. umowę. Proszę o jej weryfikację pod kątem merytorycznym oraz prawnym. Czy tego typu postępowanie po wypadku nie ze swojej winy jest prawidłowe? Czy ta umowa jest dla poszkodowanego korzystna? Odstąpienie od niej jest obostrzone zwróceniem kosztów holowania, a także opłaty za samochód zastępczy.

Jak rozumieć w ogóle tą umowę? Czy to oznacza, że serwis ten działa jako pośrednik przy zdarzeniu drogowym? Wg tego co twierdził on będzie kontaktował się z ubezpieczycielem w celu otrzymania odszkodowania. Pytanie jak dalej będzie wyglądać procedura? Czy ubezpieczyciel przeleje należne pieniądze poszkodowanemu, a serwisowi oraz pomocy drogowej opłaty za holowanie, a także wynajmowany samochód? A później poszkodowany musi oddać z otrzymanych pieniędzy za naprawę pojazdu serwisowi zgodnie z wystawioną fakturą?
A co się dzieje wg tej umowy w przypadku szkody całkowitej? Samochód jest na tyle zniszczony, że naprawa przekroczy moim zdaniem 70% jego wartości.

Dziękuję za poświęcony czas oraz ewentualną pomoc.

Umowa dostępna poniżej - [img]http://s1.fotowrzut.pl/BRVVFHRT00/1.jpg[/img]

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Umowa przyjęcia pojazdu i zlecenie naprawy powypadkowej

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika