Forum prawne

Weksel in blanco

Przy zawieraniu umowy o pracę pracodawca uzależnił moje zatrudnienie od podpisania weksla in blanco. Wtedy nie mając innego wyjścia podpisałem go. Teraz gdy chcę odejść z firmy pracodawca szantażuje mnie tym że mi w/w weksla nie odda i zachowa go na poczet ewentualnych roszczeń (nadmieniam że żadnych zobowiązań finansowych, ani zobowiązań typu "cyrograf", zakaz konkurencji itp. wobec pracodawcy nie mam). Przy składaniu wypowiedzenia pracodawca obiecał mi zwrot weksla. Teraz gdy pracodawca dowiedział się że chcę założyć działalność gospodarczą wycofuje się z wczesniejszej obietnicy. W związku z tym mam pytanie jak mam odzyskać ten nieszczęsny weksel?.

(Serwiz)

2001.5.26 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Weksel in blanco (17)

Weksel in blanco podpisuje na zabezpieczenie przyszłych jakiśtam roszczeniem - jakich - o tym decyduje zwykle umowa pomiędzy wystawcą a remitentem. Tu najwyraźniej była ona ustna - to pewien problem. Sposobem na odzyskanie weksla jest powództwo o jego wydanie. Trzeba jednak wykazać, że zgodnie z ustnym porozumieniem odpadła przyczyna zatrzymania weksla (nie ma już co zabezpieczać). Jest też druga możliwość - poczekąc na to co się stanie z wekslem i bronić w przypadku jego wykorzystania (powództwo). Trzeba jednak uważnie obserwować swoją korespondencje - nakaz zapłaty wydany na podstawi weksla uprawocni się po 14 dniach jeśli nie zostaną złożone zarzuty.

2001.6.3 21:6:11

Z powyzszego stanu faktycznego w ogole nie wynika azeby pomiedzy stronami doszlo do jakiejkolwiek umowy dotyczacej sposobu wypelnienia wekslu - zatem taki dokument w ogole nie moze byc uwazany za weksel. Jezeli taka umowa byla a pracodawca wypelni weksel wbrew niej to pozostaja zarzuty.

2002.2.6 15:12:8

Co jest wekslem - mówi ustawa. Po wypełnieniu weksel in blanco stanie sie pełnoprawnym wekslem. Brak umowy także jest umową. Prawo wekslowe nie mówi nic o możliwości powództwa o wydanie weksla - zatem można je wytoczyć, ale nie w oparciu o prawo wekslowe. Jeżeli posiadacz wypełni weksel i przedstawi go do zapłaty moim zdaniem (pomijam powództwo o wydanie weksla) należy odmówić zapłaty i w odpowiedzi na sądowy nakaz zapłaty wnieść zarzuty oparte o osobite stosunki z remitentem dowodząc istnienia umowy z pracodawcą i np. powołując świadków (np. inne osoby, które także podpisały weksel na tych samych warunkach)

2002.4.25 14:51:34

ale jaka byłaby podstawa powództwa o wydanie weksla? Moim zdaniem pozostają zarzuty

2003.2.2 19:23:18

weksl nie ma takiej potrzeby , przy rozwiązywaniu umowy o pracę złoż na dziennik pismo ( u notarisza ) o dokonanie ostatecznego rozliczenia z umowy o pracę i niezaleganiu ... z wnioskiem o zniszczenie wekslu lub jego zwrocie po tym terminie pracodawca może CI ....

2004.8.24 12:11:59

mam problem zwolnmiłem się z pracy umowa została rozwiązana za porozumieniem stron zakończone remementem i pracodawca niechce mi zwrócić weksla in blanco czy mam racje że łamie prawo artykuł 270 kodeksu karnego i jest to niezgodne z ustawą z 1936-prawo wekslowe jak to jest odszedłem z pracy a on po roku może go wypełnić proszę o pomoc

2004.9.18 12:46:53

I JESZCZE JEDNO NIE POSIADAŁEM UMOWY O PRACĘ TYLKO KONTRAKT GDZIE W NIM BYŁA MOWA BYŁA O WEKSLU ŻE PRACODAWCA MOŻE GO WYPEŁNIĆ DO 7 DNI ALE JAK TO JEST JAK JUŻ JĄ ROZWIĄZAŁEM

2004.9.18 12:52:57

mam teraz taki problem, podejmuję pracę w oparciu o weksel in blanco. Czy warto? Co mogę być stratny? proszę o odpowiedź. Darek

2004.12.17 10:52:5

wezwać pracodawce do zwrotu weksla , następnie złożyc pozew o umożenie weksla , masz w tym interes prawny...

2005.2.25 19:48:0

Nie mogę odzyskać weksla in blanco od byłego pracodawcy. Podpisując umowę zlecenie,szef kazał nam podpisać również weksel in blanco,bez deklaracji wekslowej.Po miesiącu wygasła obustronna umowa, prace skończyłyśmy w listopadzie(pracowałyśmy miesiąc), ale dotąd były szef nie chce nam oddać weksli. Boimy się ze moze wykorzystać je teraz lub w przyszłości przeciw nam. W jaki sposób możemy odzyskać weksle?czy to że nie podpisałyśmy wraz z wekslem deklaracji wekslowej jest dla nas korzystne czy raczej nie i czy ten człowiek może wykorzystać weksle przeciw nam na jakiekolwiek sumy pieniężne?Wysłąłam już list polecony o zwrot weksla.Nie odpowiedział na niego. Ile czasu trwa taka sprawa w sądzie o umożenie weksla i czy to ja płacę za jej prowadzenie i czy jakie jest prawdopodobieństwo że mogę nawed sądowo nie odzyskać weksla? proszę o poradę.

2005.3.10 15:44:27

Nie mogę odzyskać weksla in blanco od byłego pracodawcy. Podpisując umowę zlecenie,szef kazał nam podpisać również weksel in blanco,bez deklaracji wekslowej.Po miesiącu wygasła obustronna umowa, prace skończyłyśmy w listopadzie(pracowałyśmy miesiąc), ale dotąd były szef nie chce nam oddać weksli. Boimy się ze moze wykorzystać je teraz lub w przyszłości przeciw nam. W jaki sposób możemy odzyskać weksle?czy to że nie podpisałyśmy wraz z wekslem deklaracji wekslowej jest dla nas korzystne czy raczej nie i czy ten człowiek może wykorzystać weksle przeciw nam na jakiekolwiek sumy pieniężne?Wysłąłam już list polecony o zwrot weksla.Nie odpowiedział na niego. Ile czasu trwa taka sprawa w sądzie o umożenie weksla i czy to ja płacę za jej prowadzenie i czy jakie jest prawdopodobieństwo że mogę nawed sądowo nie odzyskać weksla?

2005.3.10 15:47:42

jeżeli dojdzie do wypełnienia weksla to można postawić zarzut jego niezgodności z deklaracją wekslową; to wystawca weksla wystawia również deklarację wekslową którą wręcza remitentowi (odbiorcy weksla) i tylko on ja podpisuje, dlatego możemy postawić zarzut że weksel jest wystawiony niezgodnie z deklaracją, wtedy to ciężar udowodnienia ze jest inaczej przejdzie na remitenta, ktory deklaracji nie posiada bo jej nie bylo. my mozemy wystawic samodzielnie deklarację ze weksel obowiazuje w czasie trwania umowy zlecenia i ją przedstawić- jest to jednostronna czynnosc prawna, nie wymaga akceptacji drugiej strony

2005.3.18 14:7:41

co ty mowisz? zobowiazanie wekslowe w ogole jest oderwane od deklaracji? mozna wreczyc weksel in blanco bez deklaracji, co nie ma wplywu na waznosc weksla niewypelnionego w chwili wystawienia. zarzut wypelnienia weksla niezgodnie z deklaracja jest zarzutem subiektywnym (tu bez znaczenia bo nie ma poprzednikow to weksel wlasny) i nie wpywa on na waznosc wezła jaki powstal miedzy wystawca a remitentem. Zarzut nalezy podniesc w 14 dni od doreczenia nakazu zaplaty w postepowaniu upr z kpc. niestety tylko orzeczenie sadu moze wstrzymac procedure egzekucji wierzytelnosci z weksla. jednym slowem ciezka sytuacja. mozna postawic rowniez zarzut naruszenia zasady wspolzycia spolecznego przy czynnosci na podstawie ktorej weksel wreczono.

2006.2.2 19:21:14

skoro dokumnt weksla nie został utracony i wiadomo u kogo się znajduje brak przesłanek do uorzenia weksla tylko powództwo o wydanie tego dokumntu

2007.2.2 12:2:25

Mam podobny problem, przy podpisaniu umowy o pracę podpisałem weksel in blanco ale bez deklaracji oraz umowę o zakazie konkurencji, mam zamiar złożyć wymówienie jeżeli pracodawca nie odda mi weksla czy mogę jakoś prawnie go odzyskać ? jak długo taki weksel jest ważny ? czy spisanie przeze mnie deklaracji wekslowej w której napiszę że weksel obowiązuje wyłącznie w czasie umowy coś pomoże ? czy ewentualnie wręczyć wtedy tą deklarację pracodawcy ? Proszę o pomoc.

2007.12.19 11:23:4

Dzień dobry
Mam problem z odzyskaniem weksla in blanco.
1,5 roku temu zakończyłem współprace z firmą PowerMed.Przy podpisywanieu umowy otrzymałem informacje że nie z dniem zakończenia umowy odzyskam weksel. Niestety tak się nie stało, pondto poinformowano pracowników że weksel traci ważność po roku od rozwiązania umowy.
Pomimo moich usilnych starań do tej pory go nie odzyskałem go.
Ostatnio otrzymałem widaomość że został on zniszczony komisyjnie.?
Mam pytanie czy takie coś jest możliwe, ponieważ nie dostałem potwierdzenia tego faktu. Co mam zrobić jeżeli weksel się jednak znajdzie.

Prosze o pomoc
Pozdrawiam

2010.4.6 10:6:2

W kancelarii notarialnej w Tczewie na Słowackiego notariusz Cejrowska sporządza protesty weksli.

2021.2.19 16:39:29

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika