Wieczyste użytkowanie, wspólnota, podział gruntu

Odpowiedzi w temacie (0)

Jagooda

11.3.2019

Witam. Rodzice kupili mi mieszkanie w domu wielorodzinnym 17 lat temu. Jednak zaraz po uzyskaniu pełnoletności wyjechalam zza granicę i mieszkania nikt nie zamieszkiwał, Mieszakanie było wspólnotą, jednak aktem notarialnym zostało podzielone na 3 osobne mieszkania, Według aktu notarialnego jestem w posiadaniu mieszkania na piętrze, a sąsiedzi na parterze. W akcie pisze także o użytkowaniu wieczystym gruntu o pow. ponad 3 tys m2 w skład w którego wchodzi budynek gospodarczy i w moim akcie jest wpisane posiadanie 356/1000 . Po powrocie wyremontowałam mieszkanie i zamieszkałam, Sąsiad zajął większą część działki razem z budynkiem gospodarczym, a drugi sąsiad nie chce żadnej działki, a jedynie święty spokój. Moja działka (jak twierdzi sąsiad) jest za jego działką do której nie mam nawet jak się przedostać, a tymbardziej wjechać samochodem . Moje pytanie brzmi 1. czy można sądownie albo notarialnie podzielić (oczywiście przez geodetę) działki na własnościowe ? Czy może działki są już podzielone w jakiś sposób (jest jedna księga wieczysta stanowiąca całość działki) 2. Czy kiedy geodeta podzieli działki zrobi to tak, abym miała jakiś dojazd, a nawet dojście normalnie z budynku mieszkalnego (na ten moment muszę chodzić na około) 3. Od czego zacząć załatwiając przekształcenie działki we własnościową? 4. Czy budynek gospodarczy który znajduję się na działce także zostanie podzielony? PS. ugoda z sąsiadami nie wchodzi w grę ponieważ sąsiad chciałby jeszcze zająć moją część działki, a drugi sąsiad nie chce się mieszać.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.7.2017

  Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)

 • 21.3.2019

  W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

  Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w (...)

 • 15.9.2017

  Odrębna własność lokalu nie wygasa z końcem użytkowania wieczystego

  Upływ terminu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje wygaśnięcia prawa odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na tym (...)

 • 8.10.2018

  Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • 17.4.2018

  Powództwo właściciela przerywa bieg zasiedzenia

  Wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia przez niego własności tej nieruchomości (...)