Forum prawne

Windykacja i odsetki - forum prawne

Witam

Jakiś czas temu okazało się, iż posiadam dług w UPC na ok 100zł (nie przypominam sobie, ale tez nie wykluczam). Wydzwaniało do mnie kilka firm windykacyjnych (cesje na kolejne firmy) jednak żadna z nich nie mogła/nie chciała mi udowodnić tego długu. W końcu po wielu bojach dostałem na maila cesję od jednej z firm (DTPartners) - poprosiłem o wysłanie pocztą z wszystkimi pieczątkami i podpisami - od tej pory cisza. Obecnie odzywa się do mnie nowa firma (miała już 2 razy mi wysłać pismo z cesją - nadal cisza) i twierdzi, iż do spłaty mam 255zł. Co do szczegółów - dług rzekomo dotyczy ok 100zł z maja 2013 roku, 10.2015 - dostałem cesję od DTPartners na kwotę 129.14zł (Tytułem należności głównej - 104,53 oraz Tytułem odsetek naliczonych przez nowego wierzyciela 24,61). Teraz skąd w przeciągu roku odsetki urosły o ponad 100zł? Liczyłem uwzgledniając maksymalne odsetki ustawowe, wyliczałem kalkulatorem odsetek i nigdzie mi tyle nie wychodzi. Tak wiem, że dług jest przedawniony - aczkolwiek jeśli rzeczywsicie mi udowodnią - spłacę. Jeśli okaże się prawdziwy:

1. Czy mogę poprosić o szczegółowe pismo z długiem - cesja + odsetki (jeśli tak jakie pismo wysłać)?
2. Czy poprosić UPC na piśmie o dane długu jaki sprzedali (kwota, kiedy i komu)
3. Czytając fora widzę, iż windykacja nie ma prawa naliczać mi jakiś swoich kosztów - jedynie maksymalne odsetki ustawowe. Jakimi aktami prawnymi się podpierać i jak walczyć z takim czymś?

2016.9.15 11:11:4

Odpowiedzi w temacie: Windykacja i odsetki (2)

Panie Andrzeju,
oczywiście ma Pan prawo poznać podstawę prawną dotyczącą żądanej kwoty.

1.Może Pan poprosić o przedstawienie dokumentów, które będą wskazywały, że podmiot"X" jest uprawniony do windykowania przedmiotowej należności i ewentualnej spłaty należy dokonać na jego rzecz. Ma Pan prawo też poprosić o wskazanie, co składa się na przedmiotowe zadłużenie. Z autopsji wiem, że czasami do wartości należności głównej (powiększonej o odsetki) doliczane są koszty związane np. z wysłaniem wezwania do zapłaty, czy też kontaktu poprzez sms. Różne firmy, różna praktyka, ale jak najbardziej może Pan do nich skierować pismo listem poleconym (polecam za Zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Proszę pamiętać, że dopóki nie zna Pan podstawy prawnej ich żądania - ciężko nam powiedzieć jakie odsetki są naliczane, bowiem mogą być to odsetki umowne, które wynikały z podpisanej przez Pana umowy. Może oczywiście Pan w piśmie zapytać - w jakiej wysokości są naliczane odsetki i jaka jest podstawa prawna ich wysokości :).

2. UPC z pewnością odeśle Pana do aktualnego "wierzyciela", bowiem skoro to sprzedali, to już nie zajmują się Pana sprawą (ale to moja opinia).

3. Dopóki nie pozna Pan ich stanowiska co do "wyliczenia" tego zadłużenia, to ciężko powiedzieć, jak można z tym walczyć, bowiem tak naprawdę nie wiemy, z czym mamy do czynienia.

Pozdrawiam.

2016.9.18 10:17:11

Na eNakaz nie pobierają prowizji od ściągania, ani zaliczki na windykację.

2017.2.14 16:3:40

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika