współwłasność...

Odpowiedzi w temacie (2)

sebard

5.2.2006

Współwłasność Bracia Zenon K. i Piotr K. są współwłaścicielami nieruchomości budynkowej (po ½ części). Od kilku lat z budynku korzysta jedynie jeden z braci Piotr K. Wiosną Piotr K. przeprowadził generalny remont budynku i wystąpił przeciwko bratu o zwrot kosztów w połowie zgodnie z udziałem jaki posiadają tj. 30 tys. zł. Proszę o ocene czy roszczenie Piotra K powinno być uwzględnione.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ANTONI53

2006-04-07 09:27:10

Witam. Mam bardzo podobną sytuację. Sprawy współwłasności są b. trudne do roztrzygania. Współwłaścicielom, którzy nie mieszkają w swojej części nieruchomości wydaje się, że nieruchomość sama się utrzymuje, a tak nie jest. Koideks cywilny, przepisy budowlane a nawet przepisy o utrzymaniu porządku w gminach nakładają na właścicieli (a tym samym na współwłaścicieli) obowiązki! Przed sądem trudno jest dojść swoich spraw, gdyż również podejście sędziego zależy od jego widzimisię. Miałem sprawę o zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, jednak rodzeństwo żądało spłaty (mieszkam w domu po rodzicach ponad 30 lat ponosząc koszty utrzymania, rodzeństwo mieszka każdy na swoim - sędzia nie brał tego pod uwagę, chciał powołać rzeczoznawcę za moje pieniądze, żeby udowodnić, że wydatki były niezbędne, były poniesione na ten dom, podnosił też fakt, że tylko ja z tego korzystam). Nieważne było, że gdybym sprzedał dom, to z podziału wg udziałów skorzystali by współwłaściciele jednakowo! W tej sytuacji wycofałem sprawę o dział spadku (oczywiście za ich zgodą). Wysłałem rodzeństwu propozycję zawarcia umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną. Jeżeli umowy nie podpiszą (a tak będzie) w wyznaczonym terminie, wystąpię do sądu o ustanowienie mnie zarządcą nieruchomośc. Wówczas będę mógł zgodnie z prawem obciążać ich pewnymi kosztami utrzymania, wg wielkości ich udziałów. Jeżeli rodzeństwo zobaczy, że z domu nie korzystają a muszą ponosić koszty, sądzę że sami wystąpią o dział spadku. W Twojej sytuacji radzę zwrócić się do prawnika (to nie kosztuje tak drogo!) i poradzić się. Możesz też zapytać jakiegoś rzeczoznawcy d/s nieruchomości, on jeszcze lepiej doradzi niż prawnik.

ewa

2006-07-25 17:28:16

mam współwałasość,która została podzielona notarialnie.Ma dwie ksiegi wieczyste .Ja posiadam 3/4 domu,kuzynka ma 1/4.Czy musi zgoda drugiego wspłówłaściela na podzielenie mojej części( wyodrębienie pozostałych moich mieszkań-założenie osobnych ksiąg wieczystych)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: