Wykroczenie znszczenie mienia - pytanie

Odpowiedzi w temacie (1)

Adamrr

4.12.2018

Witam, bardzo proszę o poradę/pomoc, otrzymałem wezwanie na policję do złożenia wyjasnień w sprawnie o wykroczenie z art 124&1KW , wzywają mnie w celu przesłuchania jako osoby, wobec której istnieje podstawa do skierowania wniosku do sądu o ukaranie. Sprawa wygląda tak, że jakiś czas temu szlismy z kolegą pijani przez park (w dodatku z piwem w ręku) i widząc leżącą zniszczoną w parku ławkę próbowaliśmy ją podnieść. Akurat w tym momencie jechał radiowóz a my jako, że piliśmy w miejscu publicznym - uciekaliśmy by uniknąć mandatu. Policja nas wtedy złapała, spisała i wypuściła. Policjanci mogli pomyślec, że to my zniszczyliśmy tę ławkę bo na pewno widzieli, że próbujemy ją podnieść. Szczerze mówiąc nieco urwał nam się film po tamtej nocy ze względu na dużą ilość alkoholu i mogę wszystkiego nie pamiętac, ale na pewno nie przypominam sobie bym jakąś ławkę niszczył, jedynie, ze ją leżącą juz próbowałem z kolegą podnieśc. Sądzę, że policja na przesłuchaniu nie uwierzy w tę wersję, chodź jest prawdziwa, ale nie ma jakichkolwiek dowodów, że ławka została zniszczona przeze mnie. Jedynie zapewne zeznania policjantow, że niby to widzieli, a tak naprawdę widzieli tylko, jak tę ławkę podnosimy z kolegą i mogli pomyśleć, ze uciekamy z powodu zniszczenia ławki, nie picia alkoholu - wyszedł taki głupi zbieg okoliczności i nieporozumenie. Czy na przesłuchaniu mam powiedzieć to co właśnie napisałem, czy powiedzieć, ze jeśli coś widzieli to się przyznaje, chodź nie pamiętam tego szczerze bo byłem pijany? Jednakże dowodu konkretnego np. nagrania z kamery brak. Co policja może zrobic po takim przesłuchaniu, skierują mimo wyjaśnien sprawę do sądu? Co może grozić w takiej sytuacji? jeśli będzie trzeba chętnie zapłacę grzwnę, ale sam chciałbym poznać dowody w sprawie, bo słowa policjantów, którzy nawet sami nie wiedzą dokładnie pewnie co widzieli to nie są raczej dowody. A płacić za coś czego nie jestem pewien, że zrobiłem jest trochę nie w porządku, wmówić coś osobie, które była pijana i mało pamięta jest łatwo.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Violett

2018-12-04 13:08:59

Powiedz prawdę. Przede wszystkim dlatego, że za składanie fałszywych zeznań grozi kara. Po drugie, po co masz siebie obciążać, skoro jesteś niewinny?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.4.2018

  Ustawa 447 przyjęta przez Izbę Reprezentantów USA

  We wtorek podczas posiedzenia Izby Reprezentantów USA przyjęto tzw. ustawę s. 447, dotyczącą żydowskich roszczeń majątkowych.

 • 6.11.2018

  Zmiany w Kodeksie wykroczeń

  Na poziomie 500 zł określono stały próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Nowelizacja przewiduje także np. zaostrzenie kar za niedopilnowanie (...)

 • 28.2.2018

  Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • 16.10.2017

  Umowa o pracę - Co musisz wiedzieć o umowie o pracę?

  Kodeks pracy wyróżnia następujące podstawowe rodzaje umów o pracę: umowa na okres próbny, umowa na czas określony, umowa na czas nieokreślony. Umowa (...)

 • 28.6.2017

  Skuteczne karanie za drobne kradzieże?

  Do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych trafił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która ma pozwolić skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, (...)