Forum prawne

zachowek

Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny dorobek jest dosc okazaly. Notarialnie sporzadzilismy Testament : w przypadku smierci , ktoregos z Nas - dziedziczymy jedno po drugim. I tu pytanie - czy corki meza maja w takiej sytuacji prawo do zachowka.

2009.4.26 14:29:47

Odpowiedzi w temacie: zachowek (85)

OJCIEC NA 3 DNI PRZED SMIERCIA PODPISAL TESTAMENT NOTARIALNY I ZOSTAWIL WSZYSTKO SWOJEMU DRUGIEMU WNUKOWI, MOJEMU SIOSTRZENCOWI. OJCIEC MIAL DWIE CORKI KTORE POMINAL W TESTAMENCIE SPADKIEM JEST MIESZKANIE WLASNOSCIOWE W CENTRUM WARSZAWY I WSZYSTKO CO W NIM SIOSTRA WYNAJELA TO MIESZKANIE W TYDZIEN PO POGRZEBIE, CZY KTOS MI MOZE POWIEDZIEC CZY PRAWO NA TO POZWALA, CZY NIE MA OFICIALNEGO OTWARCIA SPADKU JAK STARAC SIE O ZACHOWEK JEZELI CALE MIESZKANIE ZOSTALO OPROZNIONE ZE WSZYSTKIEGO(MNOSTWO PAMIATEK JESZCZE Z PRZED WOJNY TEJ W 39TYM) JAK ODZYSKAC OBRAZY, ZNACZKI, KILIMY TO CO KIEDYS MAMA MI OBIECALA? PO SMIERCI MAMY W 2001 OJCIEC NICZEGO NIE PODZIELIL. DO KOGO NAPISAC W SPRAWIE ZACHOWKU? DZIEKUJE ZA KILKA RAD I POLECEN

2005.9.13 15:34:53

W ciągu jakiego okresu od otwarcia testamentu po śmierci teściowej można ubiegać się o zachowek

2007.4.22 19:3:10

Czy osoba składająca wniosek o zachówek musi od razu zapłacić wadium. Ile % wartości ono wynosi? Czy można je wpłacić po wyegzekwowaniu należności? I czy można być ewentualnie zwolnionym

2007.7.17 0:30:13

Prosiłbym kogos kompetentnego o odpowiedz na pytanie. Czy przysługuje zachowek w nastepujacym przypadku: Rodzice, 3 dzieci, nieruchomosc :) Po smierci matki nieruchomosc podzielona w nastepujacy sposob: 5/8 ojciec, 1/8 kazde z dzieci. na 2 lata przed smiercia ojciec przekazuje jako darowizne wszystko jednemu dziecku i jego partnerowi. Czy w tym przypadku pozostałym dzieciom przysługuje zachowek, ewentualnie jesli tak to w jaki sposob bylby on naliczony? z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

2008.5.6 13:33:14

Witam, Zachowek oczywiście przysługuje wszystkim dzieciom w tej sytuacji. Zakładając, że żadne z dzieci nie jest małoletnie ani trwale niezdolne do pracy oblicza się je w sposób następujący: Gdyby nie testament, każde z dzieci odziedziczyłoby po 1/3 częsci ojca, a więc 5/8 nieruchomości. Mnożymy 1/3 x 1/2 = 1/6 (art. 991 par 1 k.c.). Zachowek wynosi 1/6 spadku po ojcu. Dwoje dzieci, które nie otrzymało nic może wystąpić z roszczeniem o zachowek w stosunku do spadkobierców testamentowych w terminie 3 lat od otwarcia testamentu (śmierci ojca). Spadkobiercy w sa zobowiązani w częściach proporcjonalnych do ich udziałów spadkowych pokryć zachowek osób do niego uprawnionych. Ta sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż jak rozumiem dziecko i jego partner są współwłaścicielami 5/8 w częściach równych. Pozdr.

2008.5.18 22:19:43

Dziekuje za odpowiedz, przypominam jednak ze w tym przypadku nie bylo testamentu tylko darowizna "za dozywotnia opieke i pochowek" (oczywiscie na ten temat szkoda dyskutowac)... Moja watpliwosc wynika z tego iz uzywa pan tego pojecia... Moglbym prosic o ostateczna odpowiedz rozwiewajaca wszystkie moje watpliwosci?

2008.5.25 22:21:30

BYŁEM, U ADWOKATA:

SPRAWA:

OJCIEC, 4 LATA TEMU DAROWAŁ DLA BRATA, MIESZKANIE - AKTEM NOTARIALNYM, ZMARŁ KILKA MIESIĘCY TEMU- I NIE ZOSTAWIŁ TESTAMENTU

WYOBRAŻCIE SOBIE, ŻE NIE NALEZY MI SIĘ ZACHOWEK...???

TAK POWIEDZIAŁ PRAWNIK

CZY TO PRAWDA, HELP !!!!!!!!!!

2008.10.8 22:48:54

To prawda, na szczęście, w moim wypadku.

2008.10.16 21:27:29

Adwokat ma racje a to z tego wzgledu ze zachowek jest instytucja ochronną dla najblizszej rodziny spadkodawcy w tym zstepnego a więc Pana , ale tylko gdy mamy doczynienia z spadkiem testamentowym a w tym przypadku testamentu nie bylo. w tych okolicznosciach bedzie istanial podzial ustawowy. natomiast byc moze darowizna dokonana na rzecz pana brata bedzie zaliczona do spadku to już zależy jaka byla wola Pana ojca dokonujac przedmiotowej darowizny.

2008.10.17 17:2:38

Radze Panu skorzystać z porad innego adwokata! Nie dawno miałam doczynienia z prawem spadkowym i kilka razy radziłam się adwokata w tej sprawie! Pan jest synem zmarłego a więc jest Pan spadkobiercą ustawowym!
Nie ma testamentu, ojciec przepisał mieszkanie bratu więc Pan może wystąpić o odszkodowanie pieniężne wobec brata! Według mnie może Pan ubiegać się o zachowek ale proszę to skonsultować się z innym adwokatem

2008.11.26 20:15:8

nie potrafię udzielić odpowiedzi, jednak zapytam, moimi prawnymi opiekunami byli dziadkowie, którzy gdy byłam niepełnoletnia cały majątek notarialnie zapisali wujkowi (pozostałe rodzeństwo zrezkło się majątku) było to 30 lat temu. Czy teraz mogę domagać się zachówku. Proszę o pomoc lub radę

2009.1.24 22:10:45

Zachowek sie należy! moja sprawa: moi dziadzkowi przepisali aktem notarialnym swojemu synowi cały swój majątek(2002r), moj ojciec nie dostał nic. w tej chwili trwa postępowani sądowe i juz na pierwszej rozprawie sad rejonowy powołał się na ustawę sadu najwyższego. w moim przypadku tez nie bylo testamentu. radze skorzystac z porady innego adwokata. pozdrawiam i zycze powodzenia

2009.2.8 12:52:12

z tego co mi wiadomo to o zachowek mozna sie ubiegac w ciagu 10 lat od daty przepisu.

2009.2.8 12:59:6

Witam. Bardzo Proszę o Pomoc. Moja mama umarła 3,5roku temu. Przed śmiercią miała mieszkania niewłasnościowe chiała mi je przepisać i dać. Musiałam je więc najpierw wykupić (ok30tys.) Mama napisała testament uwzględniająć mnie tylko w nim i darowała mi je. Prowadziła mi ta sprawę P.Notariusz i zapewniła ze wszytko jest ok i nigdy już nie będe miałą z tym problemu, i sprzedałam te mieszkanie. Jednak po tych 3,5 roku dostałam pismo z sądu o majątek od mojego nieżyjącego już ok 15lat brata który miał 2-dzieci i żone. Za życia moich dziadków dotali oni dom wraz z działką oraz mieszkanie niewłasnościowe po dziadkach. I teraz córka mojego nieżyjącego brata chce odmnie jeszcze trzeciego majątku. Jestem córka mojej mamy i jak to jest możliwe żebym ja nie dostała nic a oni tyle? Ja również mam jedną córkę która ma nic nie odziedziczyć jak i ja po mojej mamie?? Czy jest to możliwe ze będe musiała zapłacić zachowek jeśli mineło 3,5roku. I czy jest jakaś szansza a bym nie musiała się dzielić tym majątkiem ? i dostać chociaż jedyną rzecz po swojej mamie?

2009.11.24 17:25:45

Wiele zależy od tego kiedy wniesiono pozew o zachowek. Jeżeli nastąpiło to po upływie 3 lat od otwarcia spadku wówczas powinna Pani przed sądem podnieść zarzut przedawnienia, gdyż sąd z urzędu nie stwierdza, że roszczenie się przedawniło.

2009.11.25 12:16:7

1998 r. rodzice przepisali aktem notarialnym dla mnie ( córki ) oraz mojej córce ( wnuczce) swój majątek. W 2000 r. ojciec mój zmarł.
Została przeprowadzona sprawa spadkowa gdyż ojcu nalezało się odszkodowanie z Niemiec za prace przymusowe. Spadkobiercy uznali
moją mamę jako jedynego spadkobiercę po moim ojcu.
W 2009 r zmarła moja mama . W 2010 r bratanice po moim zmarłym bracie poinformowały mnie o tym ,że interesują sie zachowkiem po babci i tacie.
Istnieje również oświadczenie mojego brata ,że otrzymał spłatę i spisuje się na moją rzecz.
Czy w takim przypadku bratanice mają prawo do zachowku. ?
mineło 11 lat od przepisania mi aktem notarialnym majatku oraz istnieje poświadczenie otrzymania spłaty przez brata.

2010.1.16 19:45:46

Witam,jestem wlasnie po sprawie spadkowej mnie i mojej mamie nalezy się cały dom po splacie spadkobierców.Pytanie teraz moja mama chce zapisać mi ten dom ale mam jeszcze brata który miał innego ojca i nie brał udziału w tej sprawie.Czy mama zapisując mi ten dom pomijając mojego brata nie bedzie musiała go o ty informować a ja zapłace mu jakiś zachowek???

2010.1.22 15:46:6

Witam.
Bardzo prosiłabym o poradę w mojej sprawie :-)
Moja sprawa wygląda następująco.
Kilka lat temu zmarła moja babcia. Babcia zostawiła w testamencie dom całkiem obcej osobie przy czym wydziedziczyła jednocześnie moją mamę. Ja nie zostałam w testamencie uwzględniona. Przez kilka lat moja mama sądziła się z ta osobą o dom i niestety przegrała sprawę. Sprawa ta toczyła się 5 lat i przez ten cały czas moja mama mieszkała w domu mojej babci-teraz oczywiście musi go opuścić. Ja czasami też byłam wzywana do sądu jako świadek i dlatego mój adres korespondencyjny był podany na adres domu mojej babci ponieważ ja od 4 lat mieszkam w UK i moja mama odbierała listy z sądu zaadresowane do mnie . Po przegranej sprawie mojej mamy o "obalenie testamentu" wniosłam sprawę o zachowek. Wiadomo, że należy mi się 1/2 wartości domu.
Jednakże teraz mam problem, ponieważ adwokat strony przeciwnej twierdzi, że ja wraz z moją mamą bezprawnie zamieszkiwałam dom mojej babci i ze względu na to że podawałam tam mój adres korenspondencyjny on uważa, że ja tam mieszkałam, więc on mi policzył koszt wynajmu tego domu od 5 lat do dzisiaj i wyszło na to, że nie dostanę zachowku, ponieważ kwota zachowku jest mniejsza niż kwota rzekomego najmu.
Proszę mi doradzić jak mam udowodnić, że ja tam w ogóle nie miszkałam. Mój adres korenspondecyjny był tam podany, ale ja mieszkałam w UK. Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję
Katarzyna

2010.2.15 22:25:50

Nie musi Pani udowadniać, że Pani tam nie mieszkała. To strona przeciwna musi udowodnić, że tak było. Wystarczy, że Pani oświadczy, że mieszka Pani na stałe w U.K. a adres w Polsce był jedynie podany do doręczeń. Przypuszczam, że na wszelki wypadek dysponuje Pani jakimiś dowodami na tą okoliczność (świadkowie, umowa o pracę, konto w banku, rozliczenia podatkowe w U.K. umowa najmu mieszkania). Ciężar udowodnienia faktów mających dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie spoczywa na stronie, która z tych faktów wywodzi skutki prawne.

2010.2.16 16:2:29

Strona przeciwna twierdzi, że ja bezprawnie zajęłam ten dom co jest oczywiście nie prawdą, co więcej mam dowody na to, że mieszkam w UK od 4 lat. Czy strona przeciwna ma prawo naliczyć mi koszty najmu tego domu?
Z góry BARDZO dziękuję za odpowiedź.

2010.2.16 17:13:45

Oczywiście nie podpisywałam umowy najmu ani nawet nie zawarłam takiej umowy ustnie........więc czy tylko na podstawie faktu, że podałam adres korenspondencyjny mogą mi naliczyć koszty najmu?

2010.2.16 17:25:12

Kasiu wasza historia jest smutna, wyglada na to że nie opiekowawyscie sie babcią albo tamta pani sie opiekowała która dostała ten dom, ale ta babcia złosliwa ze zapomniała o tobie.
Jesli nie masz umowy to napewno masz inne dowody z UK które sie tak samo liczą czyli swiadkowie, zdjęcia, powiązania tzn. dlaczego własnie tam tak długo mieszkałaś i dlaczego za darmo, sprawdz czy nie zawyzył ten prawnik kosztyu wynajmu i czy sa realne, dowiedz sie w okolicznych domach jak ktos wynajmuje stancję w domu przy wspólnym mieszkaniu to za ile i w jakich latach ile to było, może twoja mama nie powinna rezygnować z zachowku. A moze powinno sie udowodnić że mieszkała mama i ponosiła koszty czyli opał, prąd napewno ma rachunki a moze za remonty bo korzystała z ulgi remontowej, moze sa swiadkowie co zreszta jest oczywiste ze mieszkałyscie, czy sama mama za ustną zgoda babci, przeciez mame nie eksmitowała za brak udziału w kosztach zamieszkiwania, czyli utrzymania domu, niewiem czy jakis trop ci sie przyda z tego co piszę a trudno jest mi pisać jak nie znam sytuacji.
W kazdym razie najpierw sie dobrze przygotuj i przemysl wszystko z mamą na spokojnie i potem wybierzcie dobrego prawnika. Pozdro

2010.2.17 8:48:40

a jak wygladaja sprawy meldunku na UK?

2010.2.17 8:51:56

Jak już wcześniej pisałem wystarczy Pani oświadczenie, że mieszka Pani w U.K. a adres w Polsce był podany do korespondencji. To spowoduje, że strona przeciwna będzie musiała udowodnić, że było inaczej. Nie będą w stanie tego zrobić, chyba że podstawią świadków, ale to jest ryzykowne, bo zakładam, że nie będzie Pani miała problemu z udowodnieniem faktu mieszkania w U.K. na stałe. Strona przeciwna może twierdzić różne rzeczy i wysuwać różne roszczenia. To jest bez znaczenia, jeśli nie potrafią udowodnić słuszności swoich roszczeń. Dodatkowo może Pani podnieść zarzut przedawnienia, dla wszystkich roszczeń z tytułu najmu, które są starsze niż 3 lata. Wyjaśnienia poniżej. Ja na Pani miejscu poinformowałbym stronę przeciwną, że mam ich roszczenia głęboko w d... i spokojnie egzekwował zachowek.

Jeśli chce Pani się jeszcze o coś dopytać proszę pisać na maciej.mrozowski@wp.pl

"Przedawnienie roszczeń regulują art. 117 ? 125 Kodeksu cywilnego. Najogólniej mówiąc, przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie określonego w przepisach prawa okresu (tzw. terminu przedawnienia) dłużnik może odmówić spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela. Jeżeli w takiej sytuacji wierzyciel wniesie do sądu powództwo, w którym domagać się będzie spełnienia świadczenia, dłużnik może powołać się na zarzut przedawnienia, skutkiem czego będzie oddalenia powództwa. Istotą przedawnienia jest więc to, że aby nastąpiło, konieczne jest działanie ze strony dłużnika poprzez zgłoszenie zarzutu przedawnienia. Bez zgłoszenia tego zarzutu sąd rozpatrzy powództwo, jakby przedawnienie nie nastąpiło.

Termin przedawnienia ? zasady

...

W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe termin przedawnienia został skrócony do 3 lat. Świadczeniami okresowymi będą m.in. świadczenia wynikające z umowy renty, dożywocia, najmu, dzierżawy, a także odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia. W tym ostatnim przypadku roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się z upływem 3 lat, a najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego. Nie jest świadczeniem okresowym należne właścicielowi rzeczy wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z jego rzeczy."

2010.2.17 16:53:6


dziękuję za odpowiedz

2010.3.21 15:15:19

moi rodzice przepisali 2 mieszkania własnościowe na 2 wnuków( synowie mojego jedynego brata)i to za moimi plecami, kilka lat temu. Pytanie: czy mam prawo do zachowku czy jakiegoś spadku jako pierworodny?

2010.4.5 18:11:20

Dzięki. Problem w tym, że na oczy nie widziałem testamentu a rodzice żyją. Ale dzieki za rade. Pozdrawiam.

2010.4.8 13:33:32

Witam, mama chce, abym odziedziczyła po niej nieruchomość wartą milion złotych. Chce, żebym uniknęła konieczności wypłacenia zachówku bratu. Jak mogę to zrobić?

2010.6.9 14:17:34

MOJA BABCIA ZAPISAŁA MI W TESTAMENCIE MIESZKANIE, KTÓRE ZRESZTĄ SAMA WYKUPIŁAM ( Z TYM, ŻE NA BABCIĘ ). JESTEM JEDYNĄ SPADKOBIERCZYNIĄ WPISANĄ DO TESTAMENTU. MUSZĘ WSPOMNIEĆ, ŻE MOJE RODZEŃSTWO I KUZYN ZOSTALI WYDZIEDZICZENI Z TEGO TESTAMENTU. CIOCIA I MÓJ TATA RÓWNIEŻ CHCIELI TO ZROBIĆ, ALE NOTARIUSZ POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MOGĄ TEGO ZROBIĆ ZA ŻYCIA BABCI.
1. CZY NALEŻY SIĘ ZACHOWEK DLA DZIECI BABCI CZYLI MOJEGO TATY I CIOCI JEŻELI TYLKO JA JESTEM W TESTAMENCIE?
2. I ILE PROCENTOWO KAŻDE Z NICH EWENTUALNIE POWINNO DOSTAĆ?

2010.6.22 20:3:12

Mój ojciec chce mi zapisać swoje mieszkanie w testamencie, ale czy moje rodzeństwo ma w takim przypadku prawo do zachowku? Jeżeli tak to w jakiej części?

2010.7.9 12:7:27

To zależy, czy mieszkanie wyczerpuje cały spadek po ojcu. W przypadku, gdyby tak było uznany zostałbyś jedynym spadkobiercą. Możliwa jest sytuacja, że Twój ojciec pozostawił jakiś innym majątek, który będzie pokrywał udziały rodzeństwa. Kwestie wysokości spadku reguluje art. 991 par. 1 kodeksu cywilnego (u góry w zakładce dokumenty masz kodeks cywilny).

2010.7.15 10:34:55

Dzień dobry,

10 lat temu dostałam w darowiźnie od dziadków mieszkanie- mam własność, posiadam akt notarialny. Jestem ich wnuczko po zmarłym synie, natomiast mają jeszcze drugiego syna. Niestety babcia teraz zmarła, dziadek żyje. Czy temu drugiemu synowi należy się zachowek czy nie? Muszę go spłacać z tego mieszkania? Proszę o radę...

2010.7.20 15:25:8

Dzień dobry, moja mama chora psychicznie dokonała darowizny na rzecz mojej córki- przekazała jej mieszkanie z działką, mimo, że kiedyś spisała testament zapisując wszystko mi. Teraz rozumiem, że po dokonaniu tej darowizny testament utracił moc? Czy przysługuje mi w takim układzie zachowek? A czy da się jakoś podważyć tą darowiznę, skoro jak już wspomniałam mama jest chora psychicznie, a darowizna została dokonana rok temu?

2010.7.28 14:13:24

Czy przy wyliczeniu zachowku można osobę 72 letnia okreslic jako trwale niezdolną do pracy?

2010.7.28 15:54:40

Witam
Jeżeli ojciec przed śmiercią przepisał mieszkanie córce jako akt darowizny, po jego śmierci reszcie jego dzieci należy się jakiś zachówek?

2010.7.29 12:54:46

Dzień dobry,

kuzynka odrzuciła spadek po swoim ojcu, bo wiedziała, że ten ma u mnie długi. No i świetnie , bo ona nie ponosi odpowiedzialności, tylko jak ja mam teraz jej zapłacić zachowek, skoro sama nie mam dochodów, a mieszkanie potrzebuje na własny użytek, bo inaczej nie będę miała gdzie mieszkać ( więc nie może być egzekucji z nieruchomości, tzn. może, ale nie chce do tego dopuścić ). Pomóżcie proszę

2010.7.29 13:3:54

Witam, mam pytanie: mój ojciec zmarł 2 lata temu. Wszystko co miał pozostawił swojej nowej żonie, nie wyszczególniając w testamencie co! Czy ja i trójka mojego rodzeństwa możemy się czegoś domagać? Był on ponoć majętnym człowiekiem ( pieniądze na kontach, dom, samochód, mieszkanie ), a wszystko zapisał jej. Sprawa spadkowa odbyła się, odczytano testament...

2010.7.29 14:31:19

Witam, ubiegam sie o zachowek po babci. Wysłałam dwa polecone wezwania do zapłaty zachowku ciotkom, ale tylko jedna z nich odebrała, a od drugiej nie otrzymałam potwierdzenia odbioru. Co teraz powinnam zrobić? Czy ponownie wysłac jej wezwanie poleconym czy skierować sprawe na droge sądową? A co jesli ta druga ciotka będzie chciała mi zapłacic zachowek, a ta druga wciaz nie odbierze mojego pisma?


2010.7.30 14:44:5

Witam, proszę o radę: moi rodzice 3 lata temu cały swój majątek przepisali wnukowi ( synowi mojego brata ), teraz tata umarł, a mama wciąż żyje. Czy z tego tytułu należy mi się jakiś zachowek po tacie? Adwokat powiedział mi, że nie, bo darowizna się nie liczy?

2010.7.30 15:4:1

dzień dobry, moja mama ma 2 córki i syna. Posiada dom i ziemię. Czy jeśli jednej z córek przepisze dom i działkę budowlana a drugiej działkę to czy jej synowi będzie się po śmierci należał zachowek? jeśli tak to kto i w jakiej części go zapłaci?

2010.7.30 16:11:50

Kilka lat temu otrzymałem od rodziców darowiznę w postaci mieszkania spółdzielczego własnościowego. Czy po ewentualnej śmierci rodziców będę musiał podzielić się z rodzeństwem? Czy mają oni prawo do zachowku?

2010.8.25 10:16:38

Czy ktoś z Państwa mógłby mi polecić dobrego adwokata?Mam bardzo skomplikowaną sprawę spadkową i potrzebuję pomocy adwokata z dużym doświadczeniem w tym temacie, chodzi o zachowek. Z góry dziękuję za pomoc.

2011.1.12 13:58:13

Chodzi o Wrocław

2011.1.12 14:3:48

Witam serdecznie.

Piszę ponieważ mam pewne wątpliwości co do zachówku. Nie wiem co się należy mojej rodzinie a co nie. Mianowicie sprawa wygląda tak:

Mój moi dziadkowie od strony taty, mieli 2 dzieci, tatę i ciotkę. Cały majątek(ziemie z nieruchomościami) przepisali aktem notarialnym(darowizna) na ciotkę. Mój tata fakt faktem nie jest wzorem cnót, nigdy nie wyrywał się pierwszy do dziadków, nie jeździł na święta nie odwiedzał, nie interesował się za bardzo, ale wynikało to z niewłaściwego traktowania nas jako jego rodziny, ja i mój brat byliśmy wyzywaniu od bękartów etc. W chwili obecnej mija 1,5 roku od czasu śmierci Babci (dziadek żyje jeszcze). Ziemia i domy były przepisane bez wiedzy ojca (nie zrzekał się z niczego). Czy ma prawo do zachówku? Co Tacie się należy? Kiedy ma wystąpić do sądu, teraz za życia dziadka? Gdzie powinniśmy zakładać sprawę, w sądzie w miejscowości gdzie ciotka mieszka, czy odpowiednim dla nas?


Z góry dziękuję za informację, wiem że muszę i tak iść z tą sprawą do adwokata, jednakże wcześniej chciałabym wiedzieć czy jest sens?

2011.2.17 18:12:50

Witam,Jak długo po sądownym podziale mieszkania jest ważny zachowek. Czy po jakims czasie przedawnia się zachowek?

2011.4.28 10:55:10

Może problem był już omawiany, ale nie mogę znaleźć, dlatego proszę o pomoc. Mój ojciec zmarł prawie pięć lat temu i choć zostałam poinformowana o jego śmierci, nie interesowałam się przez te lata o zachówek, czy spadek. Ojciec ożenił się po raz drugi i żył z nową rodziną od 17 lat. Nie zostałam poinformowana o żadnej sprawie spadkowej i w związku z tym wnioskuję, ze taka nie została wszczęta. Nie utrzymywałam żadnych kontaktów z ojcem, ani jego nową rodziną (żoną i synem). Nie wiem, czy mam jeszcze prawo do zachówku i w związku z tym, bardzo proszę o poradę. Muszę przyznać także, że nie orientuję się w kwestiach statusu materialnego ojca i nowej rodziny w zakresie ew. długów. Czy coś może mi grozić? Jakie kroki podjąć, aby rozwiązać tę sprawę. Proszę, jako laik, o pomoc.

2011.5.15 22:8:59

Witam.

Kilka miesięcy temu zmarł mój ojczym.Miał jedną córkę z poprzedniego małżeństwa.Córka nie chciała z nim utrzymywać kontaktów i nie interesowała się specjalnie jego losem.W testamencie ojczym nic jej nie zapisał.Wiem,że należy się jej zachowek bo nie została wydziedziczona.Córka ta złożyła wniosek o spis inwentarza i tu jej problem.Moja matka miała sporo swoich rzeczy z poprzedniego małżeństwa:pamiątki,obrazy no i swój wkład finansowy.Na jakiej podstawie będzie to wyliczone bo jakoś sobie ciężko mi wyobrazić żeby każdą rzecz oddzielnie spisywać a z tego co słyszałem to i tak czasami bywa.Drugie pytanie dotyczy mieszkania.Ojczym kupił kiedyś swojej córce mieszkanie.Wiem,że je sprzedała bo kupiła ze swoim mężem inne w innym mieście.Czy te mieszkanie można odliczyć od wartości przysługującej jej z tytułu zachowku?

Z góry dziękuję za informację.
Pozdrawiam

2011.5.23 18:54:57

W 2003 roku (8 lat temu)moi rodzice podarowali mi dzialke budowlana. Mama zmarla w 2006 a Ojciec w 2010. Ojciec pozostawil testament, ze daruje swojemu wnukowi akcje pracownicze. Czy przysluguje mi prawo do zachowku od tych akcji?
Czy ma wplyw na zachowek fakt, ze 8 lat temu dostalam od rodzicow dzialke?

2011.6.18 11:52:2

Witam
W 2009 zmarła moja mama. Pozostawiając najprawdopodobniej w spadku dom mojemu bratu warty jakieś 400 tys. Czy mogę się ubiegać o Zachowek.Ile mogę dostać z góry dziękuję. Dodam jeszcze ,a to już na marginesie , że Tato żyje.

2011.8.26 22:31:46

Wątek jest zamknięty ponieważ zostałem poinformowany przez inne źródło informacji. Dziękuję

2011.8.26 22:41:39

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika