Forum prawne

Zaciągniety kredyt i śmierć

Witam i proszę o pomoc jak mam postapić. Tata zaciągnął kredyt na art. hydrauliczne, zostały do spłacenia dwie raty i tata zmarł. Kredyt był bez poręczyciela, nie był ubezpieczony, tata podpisał jedynie weksel in blanko jako zabezpieczenie. Czy moim obowiązkiem jest go spłacać ?

(misiek_ak)

2004.8.16 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Zaciągniety kredyt i śmierć (3)

Sprawdź - jesli pozostał spory spadek po tacie, który przejmiesz , to spłacaj kredyt bo do czasu zakończenia spraw spadkowych będą rosły koszty ,.Bank zdązy wystawić bankowy tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności i będzie ściągał nalezności z masy spadkowej. Jesli spadek jest mały , nie pokryje kredytu , to masz 6 miesięcy- tj.czas od chwili otwarcia spadku nastepuje to w chwili smierci spadkodawcy na zlożenie w sądzie oświadczenia o odzruceniu spadku , lub przejęcie spadku z dobrem inwentarza , to znaczy , że długi ojca będą sciągane ze spadkobierców tylko do wysokości wartości masy spadkowej. Jesli długi są większe niż wartość spadku , a nie zdłośosz do sądu tego co powyżej , wierzyciele mogą ściągać długi z waszych majątków.

2004.8.20 12:39:12

Ponadto pragnę dodać następujące dane;
Zgodnie z Uchwałą SN z 01.01.2004 r. syg. III CZP 98/03 istnieje '' niemozność wystawienia Bankowego Tytułu Egzekucyjnego przeciwko następcą prawnym". Znaczy to , że jesli przed zgonem spadkodawcy taki tytuł nie był wystawiony przez bank , to przeciwko spadkobiercą wystawiony być nie może . Jednocześnie znaczy to , że jeżeli dług nie zostanie dobrowolnie przyjęty , to powinien być przez bank umorzony. Ale na pewno tego nie zrobi . Wiem z autopsi , że drogi Polskiej Temidy , są bardzo długie , wyboiste , kręte <> nieskończoność. Powodzenia.

2004.8.21 14:4:45

Dziekuję za informacje. Pozdrawiam

2004.8.23 7:44:35

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika