e-prawnik.pl Porady prawne

Zarabianie nieletnich

Odpowiedzi w temacie (1)

Drzymal7

2.8.2012

Witam! Mam pytanie, a właściwie kilka pytań, co do zarobków, jeżeli chodzi o nieletnich: 1) Czy nieletni może zarabiać pieniądze za usługi świadczone przez internet? Chodzi np. o to, czy piętnastolatek może zarabiać za wykonywanie programów na zamówienie, nie płacąc od tego podatku, przyjmując zapłaty np. w formie przelewu lub przekazu pocztowego. - Czy wymaga to jakichś formalności, rozliczeń, etc.? Czy jest to może całkowicie nielegalne. 2) Czy w przypadku osoby nieletniej lub pełnoletniej, która wykona przelew na czyjeś konto, np. kwotę 20 zł bez żadnej umowy o pracę, czy umowy o dzieło - ten czyn będzie nielegalny? W sensie, czy istnieje jakaś kwota, którą można przesłać zupełnie obcej osobie bez zbędnych ceregieli, jak podpisywanie umów, czy płacenie podatków od darowizny. 3) W jakim wieku nieletni może podjąć się umowy o dzieło i czy w ogóle nieletni może podpisać umowę o pracę, a jeśli tak, to w jakim wieku? Z góry dziękuję za odpowiedzi na powyższe pytania. Pozdrawiam!

Nie znalazłeś odpowiedzi?

adamN

2012-08-03 09:00:37

ad. 3 -> prawo zezwala na podpisanie umowy o pracę z małoletnim (małoletni to w świetle przepisów kodeksu pracy osoba między 16-18 rokiem życia). Ale de facto umowa o dzieło nie jest taką zwyczajną umową o pracę.

Ja to widzę tak: ad.1) -> może zarabiać, ale musi odprowadzić podatek. Niech podpisze umowę o dzieło i rozlicza się z fiskusem. Jeśli w ciągu roku wysokość jego zarobków nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, to musi złożyć PIT, który podpisze jego rodzic własnym imieniem i nazwiskiem.

ad2. - nie jest to sprawdzane przy stawkach takich jak 20 czy nawet 2 tys. zł :) gdyby chodziło o 20 tys i to jeszcze regularnie wpłacane, ktoś mógłby się już zainteresować:)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM