zatrzymanie obywatelskie 2013

Odpowiedzi w temacie (1)

koreszka

21.1.2013

Obywatel może zatrzymać sprawcę czynu karalnego. Ale rozumiem ze to może być za równo wykroczenie jak i \"przestępstwo\" tak? Ale na cym to polega dokładnie i jakie prawa przysługują wówczas takiej osobie która zatrzymała bandytę?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

jowit

2013-01-24 10:34:23

Obywatel może ująć i ma wtedy obowiązek wezwania służb mundurowych. Może stosować jakieś chwyty czy obezwładnić osobę ujętą jednak jak przekroczy swoje uprawnienia które są bardzo, giętki i łatwo je przekroczyć to może mieć problem. Jednak mądry sąd nawet jak uzna go winnym to nie da mu kary jeżeli jego działanie było słuszne. Może to dotyczyć zarówno wykroczeń, występków jak i zbrodni. Ale pamiętajmy że mało kto z nas chce mieć coś wspólnego z ujęciami tych ostatnich typów przestępstw. To zwyczajnie niebezpieczne. Osoba ujmująca jest traktowana jak funkcjonariusz publiczny.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.6.2012

  Zatrzymanie - kiedy, na jak długo, jaki organ i w jakich okolicznościach może mnie zatrzymać?

  Artykuł zawiera informacje o tym z jakich powodów i na jak długo Policja może zatrzymać osobę. Czy stan nietrzeźwości może być wyłącznym powodem zatrzymania? Kiedy należy zwolnić zatrzymanego? (...)

 • 27.12.2012

  Uprawnienia osoby zatrzymanej

  Uprawnienia przysługujące zatrzymanemu są gwarancją podstawowych praw człowieka. Mają zapewnić, żeby osoba nie została bezpodstawnie i niesprawiedliwie pozbawiona wolności. Uprawnienia te dotyczą (...)

 • 26.1.2019

  Zatrzymanie za grzywnę niekonstytucyjne

  Zastosowanie przez uprawnione służby izolacyjnego środka przymusu, jakim jest zatrzymanie, wobec osoby, która jedynie czasowo przebywa na terytorium Polski, a którą obwinia się o popełnienie (...)

 • 11.1.2010

  Do czego są uprawnieni inspektorzy transportu drogowego?

  Inspektorzy transportu drogowego uprawnieni są do przeprowadzania kontroli w transporcie drogowym, w tym kontroli ruchu drogowego. Inspektor transportu drogowego, podczas przeprowadzania kontroli drogowej, (...)

 • 18.3.2017

  Stwierdzanie zgonu i kwalifikacja do transplantacji

  Ustawa o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów została ostatecznie przyjęta przez parlament. (...)