zwolnienia grupowe - forum prawne
Witam
Mam pytanie od kiedy mozna powiedzieć, że ma się do czynienia ze zwolnieniem grupowym? z góry dziękuję
Odpowiedzi w temacie: zwolnienia grupowe (3)
Witam
jakie prawa ma pracownik zwolniony z tytułu zwolnień grupowach?O co powinien się starać?Z góry dziękuję za informacje
Proponuję udać się lub zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy. Tam wszystko Panu wyjaśnią.
Firmę w której pracuję wykupiła inna firma i od grudnia stałam się pracownikiem tej innej firmy. Jak wiesz przebywam jeszcze na urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński mam do 15 czerwca potem do 15 lipca mam urlop zaległy z 2012 r. i do 8 czerwca powinnam mieć bieżący urlop. Rozpisałam ten bieżący jednak dyrektor kazał mi zmienić do 31 lipca (tak mu kazali w centrali) i ze za 8 dni mi zplacą, ponieważ w moim oddziale wszyscy od maja są już na wypowiedzeniu (przez 3-mce) ponieważ 31 lipca mój oddział ulega likwidacji. Firma jest duża ma wiele oddziałów w Polsce i za granicą ale we Wrocławiu zostaje oddział sprzedażowy tylko a mój exportowy ulega likwidacji (takich oddziałów likwidowanych w całej Polsce jest 8 i zgodnie z nową struktura nowej firmy pozostają one w lublinie i Katowicach) we Wrocławiu tylko sprzedażowy. To nie mój pion w którym pracuję.
Przyjechali pracownicy z centrali i mieli dla każdego 2 dokumenty (miał pracownik zadecydować)
- czy zwalnia się za porozumieniem stron oczywiście porozumienie wychodzi od pracodawcy z zachowaniem 3- miesięcznego okresu wypowiedzenia
- czy jest zwalniany standardowo.
Każdy wybrał to pierwsze ponieważ zgodnie z regulaminem zwolnień grupowych jest dodatkowa odprawa pieniężna.
Pani w kadrach powiedział ze póki jestem na macierzyńskim to nic mi nie mogą zrobić natomiast pod koniec czerwca pocz. lipca albo zostanę poproszona o zgłoszenie się do mojego oddziału albo przyjdzie do mnie poczta porozumienie, wypowiedzenie bo będę na urlopie (czy może przychodzic coś pocztą?).
Oto moje pytania:
1) Czy jeśli zmienię sobie etat z pełnego na np. 7/8 to czy wówczas jestem chroniona przez rok mimo tego ze jest likwidacja mojego oddziału inne są, pracodawca nie ogłasza upadłości ani likwidacji. Czy wówczas musiałby np. zatrudnić mnie w oddziale sprzedażowym czyli całkiem innym niż pracowałam?
2) Czy jeśli pójdę np. po macierzyńskim od razu na L4, ponieważ w zeszłym roku miałam wypadek samochodowcy, skręcenia kręgosłupa szyjnego itp. czy wówczas nie mogą mi dąć wypowiedzenia?
3) Czy jeśli pójdę na L4 po macierzyńskim i np. będę na nim 3 miesiące to wówczas moje odszkodowanie wynikające z KP (w moim przypadku 3-ce ponieważ pracuje dłużej niż 8 lat)i odszkodowanie z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia będzie dużo mniejsze, ponieważ byłam na chorobowym?
Czy dużo strącę? Bo chyba takie odszkodowanie, ekwiwalent to się oblicza na podstawie średniej z ostatnich 3-cy? Na pasku z wypłaty jak byłam chora to np. miałam wynagrodzenie zasadnicze 1600 zl i chorobowe np. 1000 zl (zasiłek chorobowy) â czyli np. razem do wypłaty 2600 zl. Czy jeśli będą obliczać mi odszkodowanie ekwiwalent to będą brać pod uwagę samo 1600 zl czy razem z 1000 zl za chorobowe?
Jest to dla mnie istotne ponieważ różnica jest a nie chce dużo stracić, a jeśli mogłabym to wolałabym przedłużyć sobie zatrudnienie.
4). Czy ja jeśli jestem na liście osób zwalnianych grupowo ponieważ z dniem 31 lipca likwidują mój oddział pomimo zwolnienia L4 będę miała możliwość wyboru miedzy porozumieniem a normalnym zwolnieniem aby dostać tą dodatkową odprawę przewidziana w regulaminie?
Powinnam być tak samo traktowana ponieważ jestem w tej samej grupie pracowniczej a ze chorowałam to trudno.
Bardo proszę może będziesz w stanie mi pomóc
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?