Informacje strona 87

Uiszczanie opłaty sądowej na rachunek sądu administracyjnego

12.2.2018

W przypadku uiszczania opłaty sądowej na rachunek bankowy właściwego sądu administracyjnego za pośrednictwem krajowej instytucji płatniczej dzień przekazania środków pieniężnych tej instytucji lub jej agentowi jest równoznaczny z dniem uiszczenia opłaty, o ile doszło do uznania (...)

Ułatwienia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi

9.2.2018

Zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, udogodnienia dla niepełnosprawnych pracowników i ich pracodawców czy wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zakłada projekt (...)

Minister zdrowia i lekarze rezydenci idą na kompromis

8.2.2018

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie z lekarzami rezydentami. Po serii konsultacji i spotkań udało się osiągnąć kompromis, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce. To przełom w dotychczasowych relacjach i negocjacjach ze środowiskiem (...)

Poland Prize – ściągamy zagraniczne talenty do Polski

8.2.2018

Rusza program Poland Prize, który ma przyciągać do Polski zagraniczne start-upy. Ułatwienia w osiedlaniu się, akceleracja i granty pozwolą innowatorom z zagranicy stworzyć na początek około 50 firm oferujących nowe produkty lub usługi. Uruchomienie pilotażu ogłosiły Jadwiga Emilewicz, (...)

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana

7.2.2018

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN, ale skieruje ją do TK. Podstawowym celem zmian jest stworzenie skutecznych narzędzi prawnych pozwalających prowadzić wytrwałą i konsekwentną politykę historyczną polskich władz w zakresie przeciwdziałania fałszowaniu polskiej historii (...)

Znów będą zmiany dotyczące amortyzacji i nie tylko...

7.2.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ułatwienia dla rozbudowy kolei

7.2.2018

Łatwiejsza budowa tuneli kolejowych, sprawniejsza realizacja inwestycji oraz efektywniejsza opieka nad zabytkami kolejnictwa – to podstawowe cele proponowanej nowelizacji ustawy.

Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza

6.2.2018

Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ułatwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków (...)

Składka zdrowotna w 2018 roku

2.2.2018

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2018 r. m.in. dla przedsiębiorców nie może być niższa od kwoty 319,94 zł (czyli 9% podstawy wymiaru składki).

Dialog społeczny na szczeblu krajowym i regionalnym ma być sprawniejszy

2.2.2018

Przygotowane przez Prezydenta zmiany ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich znalazły się propozycje zwiększające katalog kompetencji Rady, wykonywanych przez całą Radę, jak i kompetencji autonomicznych (...)

Ograniczenie handlu w niedziele od marca!

31.1.2018

Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele i święta. Zgodnie z jej przepisami już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od 1 stycznia (...)

Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

30.1.2018

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień, które umożliwią gminom sprawniejsze realizowanie (...)

Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów z ubiegłych lat

30.1.2018

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. Opłata zarówno za przedmiot obowiązkowy, jak też dodatkowy, zarówno w części ustnej i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto.

Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?

30.1.2018

Gotowy jest projekt ustawy mającej zmienić oblicze polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Resort nauki planuje, że ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 roku.

Nowe akty prawne w dziedzinie edukacji

29.1.2018

Nowy zawód w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych (...)

Będą elektroniczne legitymacje szkolne?

29.1.2018

Możliwość wydawania uczniom elektronicznych legitymacji szkolnych – to założenie projektu rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Lepsze przepisy dot. przewozu ładunków

29.1.2018

Poprawa jakości transportu i bezpieczeństwo ruchu drogowego przez wprowadzenie standaryzowanych procedur zabezpieczenia ładunku - to przewidywane efekty nowego rozporządzenia podpisanego przez Ministra Infrastruktury. Rozporządzenie uzupełnia stan prawny dotyczący przewozu ładunku, ponieważ (...)

Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm

27.1.2018

Posłowie przyjęli pakiet ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw. M.in. przewidziano działalność (...)

Usługi płatnicze do poprawki

27.1.2018

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw wdraża do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę w sprawie usług płatniczych (tzw. dyrektywę PSD2). Nowe przepisy zapewnią większą przejrzystość i spójność prawa (...)

Będzie Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej?

27.1.2018

Rządowy projekt przewiduje, iż utworzony zostanie Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Jego działalność ma służyć wzmocnieniu polsko-węgierskiej współpracy i przyjaźni, która rozwijając się na przestrzeni wieków przyczyniła się (...)

Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

26.1.2018

Przyjęta przez Sejm nowelizacja wzmacnia ochronę prawną zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę. Przepisy przewidują podwyższenie maksymalnych kar za zabijanie zwierząt niezgodnie z przepisami lub znęcanie się nad nimi 

Ustawa chroniąca dobre imię Polski uchwalona

26.1.2018

Przyjęte przez Sejm zmiany mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Używanie kłamliwych określeń takich jak „polskie obozy koncentracyjne”, (...)

Wkrótce wygodny i szybki e-KRS

26.1.2018

Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym przedsiębiorca załatwi szybko i wygodnie przez internet. Przewidziano np., że od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą musiały mieć postać elektroniczną.

Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

25.1.2018

Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez ich spalania). Wprowadza też obowiązek oznaczenia tych wyrobów (...)

Jaki PIT przyjdzie z ZUS?

25.1.2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie informacji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do podatników sukcesywnie, nie później (...)

Zaciskamy energetycznego pasa

24.1.2018

Rada Ministrów przyjęła „Krajowy Plan Działań dotyczący efektywności energetycznej”. Państwa członkowskie UE są zobowiązane przedkładać plany zawierające informacje o podjętych i planowanych działaniach mających na celu poprawę efektywności energetycznej w poszczególnych (...)

Jaki jest budżet 2018?

24.1.2018

Przyjęta przez Parlament ustawa budżetowa na rok 2018 przewiduje m.in. wzrost PKB o 3,8%, inflację na poziomie 2,3% oraz deficyt nieprzekraczający 41,5 mld zł. Bezpieczne finansowanie wszystkich wydatków państwa będzie możliwe dzięki dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. Budżet (...)

Program dla górnictwa węgla kamiennego

23.1.2018

Rządowy Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego ma przyczynić się do rozwoju nowoczesnego i rentownego górnictwa węgla kamiennego w Polsce.   

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika