Informacje strona 85

Możliwe wprowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań

5.3.2018

Na zlecenie resortu środowiska powstała „Analiza możliwości wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań”. Trwają także prace analityczne zmierzające do wdrożenia do polskiego prawa tzw. pakietu odpadowego (waste package). Rozpatruje się system oparty o automatyczną zbiórkę (...)

Co nowego w płatnościach bezpośrednich?

5.3.2018

Zgodnie z nowelizacją, od 2018 r. wnioski o przyznanie płatności obszarowych tzn. wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW, tzn. płatności rolnośrodowiskowe, ekologiczne, ONW i zalesienia składa się w formie elektronicznej. Co jeszcze się (...)

Osiągnięcie wieku emerytalnego a dalsze zatrudnienie

3.3.2018

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, iż przedłużenie umowy o pracę powyżej zwykłego wieku emerytalnego może być ograniczone w czasie. Zatrudniony nie może w takim wypadku powoływać się na nadużywanie umów na czas określony Hubertus John był zatrudniony przez (...)

Za niewykonywanie wyroków TSUE trzeba słono płacić...

3.3.2018

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, za opóźnienia we wdrożeniu prawa Unii w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, nałożył na Grecję ryczałt w wysokości 5 mln EUR i degresywną okresową karę pieniężną w wysokości 3,28 mln EUR za każde pół roku (...)

Paski na butach zastrzeżone dla adidasa

3.3.2018

Sąd Unii Europejskiej orzekł, iż adidas może sprzeciwić się rejestracji jako unijnego znaku towarowego dwóch równoległych pasków na bucie. Zgłoszone w tej sprawie znaki towarowe stwarzają ryzyko czerpania nienależnej korzyści z wcześniejszego znaku towarowego przedstawiającego (...)

Nie można dyskryminować operatorów gier losowych z innych państw UE

3.3.2018

Węgierskie przepisy dotyczące udzielania koncesji na prowadzenie tradycyjnych kasyn i przepisy dotyczące organizacji gier w kasynach internetowych są niezgodne z prawem Unii. Owe przepisy uniemożliwiają bowiem w sposób dyskryminujący operatorom gier losowych mającym siedzibę w innym państwie (...)

Dyżur w domu a czas pracy

2.3.2018

Dyżur pełniony przez pracownika w miejscu zamieszkania w połączeniu z obowiązkiem stawienia się w krótkim czasie w miejscu pracy na wezwanie pracodawcy należy traktować jako „czas pracy”. Obowiązek fizycznego przebywania pracownika w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę wraz (...)

Pracownice w ciąży a zwolnienia grupowe

2.3.2018

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że pracownice w ciąży mogą być zwolnione ze względu na zwolnienie grupowe. W takim przypadku pracodawca powinien przedstawić zwalnianej pracownicy w ciąży powody uzasadniające zwolnienie, a także obiektywne kryteria zastosowane (...)

Zabawki muszą być bezpieczne

1.3.2018

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Inspekcja Handlowa sprawdziły bezpieczeństwo importowanych zabawek. Badano m.in. poziom ftalanów, czyli substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie dzieci. Blisko (...)

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

1.3.2018

Rząd przyjął projekt ustawy pozwalający na pozbawienie stopnia wojskowego osób, które w imię totalitarnej ideologii komunistycznej kierowały armię przeciwko własnemu narodowi, używały wojska do ograniczania lub pozbawiania jednostek podstawowych praw oraz dokonywały prześladowań (...)

Ograniczenie handlu w niedziele

28.2.2018

1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie (...)

Zwalczanie nielegalnego wydobywania i obrotu bursztynem

28.2.2018

KAS i MŚ podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu, a także popularyzowanie (...)

Ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych niekonstytucyjne

27.2.2018

7 lutego 2018 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa dotyczące ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. Uznał, że ograniczanie uprawnień budowlanych rozporządzeniem jest niezgodne z Konstytucją RP.

Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych

27.2.2018

Kodeks dobrego zarządzania dla PZS to tzw. narzędzie pozalegislacyjne. Oznacza to, że nie stanowi on dla adresatów – czyli związków – źródła prawa, jak ustawa czy rozporządzenie. Jest to raczej rodzaj podręcznika, katalogu zaleceń i dobrych praktyk, który (...)

Po co nam zespół do przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu?

26.2.2018

Celem działania Zespołu ma być wypracowanie założeń zmian obowiązujących przepisów, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z przestępstwami polegającymi na publicznym propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływaniu do nienawiści.

Minister Sprawiedliwości ma chronić polskie dzieci

25.2.2018

Zasadniczym celem ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych jest określenie zasad i trybu postępowania polskiego organu centralnego, polskich (...)

Zmiana ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

25.2.2018

Nowelizacja przesuwa termin wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r w sprawie dystrybucji ubezpieczeń z dnia 23 lutego 2018 r. na dzień 1 października (...)

Wsparcie uczniów przybywających z zagranicy

24.2.2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej w ostatnim czasie dokonało istotnych zmian przepisów, aby wspomóc szkoły w pracy z uczniami przybywającymi z zagranicy, zarówno cudzoziemcami, jak i obywatelami polskimi powracającymi do Polski.

Zmiany w działach administracji rządowej

24.2.2018

Ustawa przyznaje Prezesowi Rady Ministrów koordynację polityki mieszkaniowej państwa i kontrolę nad jej realizacją. Ponadto ustawa określa, że sprawy dotyczące udziału w kształtowaniu estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego zostaną (...)

Tajemniczy rządowy program termomodernizacji

24.2.2018

Poprawa jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski – to główne cele ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego rządowego programu termomodernizacji.

Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

23.2.2018

Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną jej wyrównanie za cały rok.

Wymiana walut bez kas?

23.2.2018

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w zakresie stosowania kas fiskalnych w kantorach. Projektowane zmiany przewidują zwolnienie podmiotów prowadzących działalność w zakresie wymiany walut z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących do końca (...)

Wyrok TSUE ws. jakości powietrza

22.2.2018

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że Polska naruszyła prawo Unii w dziedzinie jakości otaczającego powietrza. Wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 były bowiem przekraczane w tym państwie członkowskim w sposób ciągły.

Dosyć tortur na policji!

22.2.2018

Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem.

Przełomowe zmiany w działaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych?

22.2.2018

Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia dokumentu, który zmieni zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. 

Proponowane zmiany dot. inwestycji w ochronie zdrowia

21.2.2018

Rządowy projekt zakłada zwiększenie liczby podmiotów, które będą mogły ubiegać się o opinię o celowości inwestycji. Podmioty korzystają z takich opinii starając się o dofinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia ze środków publicznych i europejskich.

Zbliżają się e-recepty

21.2.2018

Rządowy projekt ma umożliwić wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Wyposażymy obce wojska?

20.2.2018

Żołnierze wojsk obcych stacjonujących w Polsce będą mogli zostać wyposażeni w broń i amunicję, jakimi dysponują Siły Zbrojne RP. Chodzi tu przede wszystkim o personel Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

20.2.2018

Nowa ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, co do zasady, wchodzi w życie 22 lutego br. Reguluje ona funkcjonowanie rynku paliw alternatywnych w transporcie, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Sprzedaż poza lokalem sprzedawcy - jak nie dać się nabrać?

20.2.2018

Bezpłatne badania, które trwają 10-20 sekund, domowa rehabilitacja, prelekcje o zdrowym stylu życia, prezenty, a nawet Jan Paweł II – wszystko to jest wabikiem mającym nakłonić starszych, schorowanych ludzi do zakupów. UOKiK ukarał 5 firm, które sprzedają towary (...)

Solarium tylko dla dorosłych

19.2.2018

Weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Wprowadziła ona całkowity zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia. Przewiduje też obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika