Informacje strona 83

Prosta spółka akcyjna – nowa spółka dla innowacyjnego biznesu

18.5.2018

Szybka rejestracja elektroniczna, 1 zł kapitału na start, brak barier wejścia, maksymalnie wykorzystany pomysł oraz elektronizacja procedur – to główne cechy prostej spółki akcyjnej. Ta nowoczesna forma spółki ma ułatwić rozwój przedsięwzięć, w szczególności (...)

Co z wpisem w CEIDG bez numeru PESEL?

18.5.2018

Realnie działający przedsiębiorcy nie muszą obawiać się wykreślenia z CEIDG. W przypadku braku numeru PESEL, MPiT dokonało zmian, bez konieczności ich angażowania. Wykreślenie dotyczy natomiast starych wpisów, które od lat nie były modyfikowane.

II etap programu „Za życiem”

17.5.2018

Przyjęty przez parlament drugi etap programu „Za życiem” obejmuje m.in.: wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. 

E-zwolnienia od 1 grudnia

17.5.2018

E-zwolnienia jako jedyna forma zaświadczeń o niezdolności do pracy zaczną obowiązywać dopiero od 1 grudnia br. Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw ma na (...)

Danina solidarnościowa i Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

16.5.2018

Przygotowywane rozwiązanie przewiduje utworzenie specjalnego funduszu, składającego się m.in. z daniny pochodzącej od osób najlepiej zarabiających. Środki finansowe będą przekazywane przez urzędy skarbowe na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Oto RODO - bądź gotowy na zmiany

14.5.2018

Aby ułatwić życie wszystkim, których dotyczą nowe przepisy, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało filmy informacyjne „Oto RODO”.

Służby dostaną dane pasażerów

14.5.2018

Ustawa o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera zakłada przekazywanie do Straży Granicznej danych pasażerów podróżujących samolotami do i z UE, a także między krajami unijnymi. 

Pułapki w menu dla turysty

13.5.2018

Plamiak zamiast dorsza, kebab z baraniną bez baraniny, oscypek zastąpiony roladą ustrzycką – takie dania serwowały restauracje, bary czy smażalnie w miejscowościach turystycznych. Inspekcja Handlowa skontrolowała 160 lokali i wykryła nieprawidłowości w prawie 80% z nich.

Propozycje zmian dla podmiotów skupujących mleko

13.5.2018

Dyrektorzy terenowych oddziałów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) będą wymierzali kary pieniężne za nieprzekazanie KOWR informacji miesięcznych o ilości skupionego mleka przez podmioty skupujące ten surowiec.

Co nowego w uprawach rolnych?

12.5.2018

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzeń ograniczających możliwość stosowania substancji czynnych imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam wyłącznie do szklarni. Jest projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych (...)

Coraz bliżej e-dowody

12.5.2018

Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

Renta socjalna rośnie

12.5.2018

Ustawa przyjęta przez parlament podwyższa rentę socjalną do poziomu najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W efekcie renta socjalna została podwyższona z 865,03 do 1.029,80 zł. 

Mniej wolności i prywatności dla większego bezpieczeństwa...

10.5.2018

Komisja zaproponowała nowe narzędzia do transgranicznego gromadzenia elektronicznych materiałów dowodowych w ramach procesów karnych, a także łatwiejszy dostęp organów ścigania do informacji finansowych osób podejrzanych o terroryzm, dane biometryczne we wszystkich (...)

Cyfrowe propozycje Komisji Europejskiej

10.5.2018

KE zaproponowała nowe przepisy dla platform internetowych zapewniające małym przedsiębiorstwom bezpieczny dostęp do sieci i ogólnounijny kodeks postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji, jak też regulujące przepływ danych dotyczących opieki zdrowotnej. Ponadto zwiększy nakłady (...)

Mocniejsza ochrona tajemnicy handlowej?

10.5.2018

Rządowy projekt ma wzmocnić ochronę przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Dzięki nowym przepisom tajemnice handlowe, licencyjne, technologiczne czy organizacyjne – stanowiące we współczesnej gospodarce największą wartość – będą w Polsce bardziej bezpieczne.

Powstanie System Rejestracji Broni

10.5.2018

MSWiA przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zastępującej ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. (...)

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

10.5.2018

Komisja Europejska zaproponowała przepisy mające wzmacniać unijne prawa konsumenckie i ich egzekwowanie, a także poprawę przejrzystości badań naukowych w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. Komisja przedstawiła też projekt w sprawie wprowadzenia zakazu najbardziej szkodliwych nieuczciwych (...)

Kto będzie miał łatwiej o zezwolenie na pracę?

9.5.2018

Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji regulującego te kwestie rozporządzenia. 

Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego

8.5.2018

Komisja Europejska opublikowała projekt nowej tzw. dyrektywy re-use, która poszerza zakres danych przekazywanych do dalszej eksploatacji i wprowadza nowe rozwiązania, które mają ułatwić ponowne wykorzystywanie informacji. Inicjatywa ta jest częścią strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego. (...)

Czy ubrania dla dzieci są bezpieczne?

8.5.2018

Inspekcja Handlowa sprawdziła 330 partii ubrań dla dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali ponad 38% odzieży. Powodem były głównie za długie sznurki, które mogły zagrażać życiu lub zdrowiu dzieci.

Zmiany ustawy o ochronie roślin

8.5.2018

W rządowym projekcie przewidziano rozwiązania, które umożliwią spełnienie wymagań importowych państw trzecich (spoza Unii Europejskiej), dotyczących bezpieczeństwa fitosanitarnego towarów pochodzenia roślinnego.

Nowe zwolnienia z opłaty od pozwu

8.5.2018

Nowelizacja dotyczy rozszerzenia katalogu pism, które nie będą podlegać opłacie. Opłata od pozwu nie będzie pobierana od kombatantów i ich zstępnych, od osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, gdy sprawa dotyczy ochrony wizerunku (...)

Zmiany w Kodeksie wykroczeń

7.5.2018

Nowelizacja dotyczy zmiany dwóch przepisów Kodeksu wykroczeń, które w obecnym brzmieniu nie spełniają zasady prawidłowej legislacji wskazanej w art. 2 Konstytucji RP. Ustawa eliminuje z art. 130 § 1 wadliwe przywołanie art. 120 oraz nadaje takie brzmienie art. 147a (...)

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w telewizji

4.5.2018

Nowa ustawa ma na celu zobowiązanie nadawców programów telewizyjnych do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku i dysfunkcji narządu słuchu, przez wprowadzenie odpowiednich udogodnień, tak aby od 2024 r. co najmniej (...)

Zmiana zasad bezpośredniego zawierania umów w transporcie kolejowym

4.5.2018

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie między innymi: zmienia zasady bezpośredniego zawierania umów w transporcie kolejowym, zobowiązuje organizatorów publicznego transportu zbiorowego do udostępniania zainteresowanym podmiotom informacji istotnych do przygotowania ofert (...)

Kto dostanie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości?

4.5.2018

Celem prezydenckiego projektu jest ustanowienie nowego odznaczenia – Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, którego nadanie stanowić będzie formę wyróżnienia osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Dane dużych podatników CIT opublikowane

30.4.2018

Ministerstwo Finansów opublikowało indywidualne dane podatkowe podatników podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskanego w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz dane podatkowych grup kapitałowych. Dane (...)

Konstytucja Biznesu weszła w życie

30.4.2018

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. To pakiet 5 ustaw, które mają przede wszystkim pomóc zbudować na nowo partnerskie relacje między przedsiębiorcami (...)

Aktualizacja „Programu konwergencji”

29.4.2018

„Program konwergencji. Aktualizacja 2018” przewiduje ograniczenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych do 0,7 proc. PKB w 2021 r. i jednoczesny spadek długu sektora do 46% PKB. Program stanowi główną część Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (...)

Specustawa mieszkaniowa w drodze

29.4.2018

Zgoda na realizację inwestycji mieszkaniowej będzie zależała od gminy – nie od wojewody. Na etapie wniosku inwestora trzeba będzie przedstawić koncepcję inwestycji – założenia urbanistyczne. To niektóre efekty konsultacji publicznych projektu specustawy mieszkaniowej. 

Nowy system kształcenia kadr Służby Więziennej

29.4.2018

Ustawa przewiduje zmianę systemu naboru oraz szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz utworzenie uczelni Służby Więziennej, która będzie kształcić przyszłe kadry dla potrzeb więziennictwa.

Mały ZUS już zaprojektowany

29.4.2018

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. 

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego

28.4.2018

Proponowana ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika