Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna

Stan faktyczny

Kilka lat temu wyszÅ‚am za mąż za kawalera; ma on dwoje dzieci, z których każde mieszka z innÄ… kobietÄ…. Mąż posiada również wÅ‚asny dom, sklep i samochód. Moje oszczÄ™dnoÅ›ci ze sprzedaży mieszkania wydaliÅ›my wspólnie po Å›lubie na remonty jego domu i uregulowanie jego pożyczki. Obecnie zastanawiam siÄ™ czy dobrze zrobiÅ‚am lokujÄ…c w tym domu swoje pieniÄ…dze? Mam 21-letniego syna, który mieszka z nami i chciaÅ‚abym wiedzieć czy w razie rozwodu coÅ› mi siÄ™ bÄ™dzie należaÅ‚o? Czy w razie Å›mierci męża poÅ‚owa majÄ…tku bÄ™dzie moja, a jego poÅ‚owÄ™ bÄ™dÄ… dziedziczyÅ‚y jego dzieci? A co jeżeli ja umrÄ™, czy mój syn coÅ› po mnie ma prawo dostać?

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

 

Składniki majątku osobistego małżonka

W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wskazać, co wchodzi w skÅ‚ad majÄ…tku osobistego małżonków, czyli co stanowi majÄ…tek wyÅ‚Ä…cznie Pani męża, a co jest wyÅ‚Ä…cznie Pani majÄ…tkiem. Stanowi o tym wprost przepis artykuÅ‚u 33 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego, zgodnie z którym: "Do majÄ…tku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej."

Jak wynika z treÅ›ci powyższego przepisu, przedmioty, które małżonek nabyÅ‚ przed zawarciem małżeÅ„stwa pozostajÄ… skÅ‚adnikami jego majÄ…tku osobistego. W PaÅ„stwa przypadku wspomniany dom, sklep i samochód sÄ… majÄ…tkiem osobistym Pani męża. A skoro tak, to już na tym etapie opinii można stwierdzić, iż te skÅ‚adniki podlegać bÄ™dÄ… dziedziczeniu przez spadkobierców Pani męża. Do krÄ™gu spadkobierców Pani męża wchodzÄ… jego dzieci (nie ma znaczenia czy sÄ… one dziećmi małżeÅ„skimi, czy pozamałżeÅ„skimi), a także Pani. OczywiÅ›cie tak bÄ™dzie pod warunkiem, że Pani mąż na wypadek Å›mierci nie pozostawi testamentu, w którym wskaże jako swoich spadkobierców inne osoby.

Zasady dziedziczenia

W braku testamentu, zgodnie z artykuÅ‚em 931 kodeksu cywilnego „W pierwszej kolejnoÅ›ci powoÅ‚ane sÄ… z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczÄ… oni w częściach równych. Jednakże część przypadajÄ…ca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta caÅ‚oÅ›ci spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyÅ‚o otwarcia spadku, udziaÅ‚ spadkowy, który by mu przypadaÅ‚, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje siÄ™ odpowiednio do dalszych zstÄ™pnych”.

Pozostaje jeszcze Pani majątek osobisty, który w razie Pani śmierci dziedziczyć będzie (gdy nie pozostawi Pani testamentu o innej treści) Pani syn i Pani mąż, a także majątek wspólny, który po zniesieniu wspólności (albo po jej ustaniu w razie śmierci któregoś z Państwa) także zasili masy spadkowe po Pani i po Pani mężu.

Zgodnie z artykułem 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Do majątku wspólnego należą w szczególności:

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków."

Warto zauważyć, że o ile sklep jest własnością Pani męża, to dochody uzyskiwane z jego prowadzenia wejdą, zgodnie z przytoczonym przepisem, do majątku wspólnego.

Jak wynika z powyższego, już na dzieÅ„ dzisiejszy można precyzyjnie okreÅ›lić co najmniej część skÅ‚adników majÄ…tkowych, które stanowiÄ… majÄ…tek osobisty męża. W razie Å›mierci Pani męża, do spadku po nim wchodzić bÄ™dÄ… przedmioty należące do tego majÄ…tku. Ponadto wraz ze Å›mierciÄ… jednego z małżonków ustaje wspólność majÄ…tkowa małżeÅ„ska, a zatem udziaÅ‚ we współwÅ‚asnoÅ›ci dotychczasowego majÄ…tku małżeÅ„skiego także stanowi skÅ‚adnik masy spadkowej. Zgodnie z artykuÅ‚em 43 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego "Oboje małżonkowie majÄ… równe udziaÅ‚y w majÄ…tku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majÄ…tku wspólnym nastÄ…piÅ‚o z uwzglÄ™dnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczyniÅ‚ siÄ™ do powstania tego majÄ…tku. Spadkobiercy małżonka mogÄ… wystÄ…pić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczyÅ‚ powództwo o unieważnienie małżeÅ„stwa albo o rozwód lub wystÄ…piÅ‚ o orzeczenie separacji."

Jak zostało wspomniane także w razie Pani śmierci, dziedziczeniu podlegać będzie Pani majątek osobisty powiększony o składniki wynikające z podziału majątku wspólnego.

Sposób rozliczenia nakładów

W przypadku ewentualnego rozwodu, powyższe zasady majÄ… wÅ‚aÅ›ciwie analogiczne zastosowanie. Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… można wskazać, iż wspomniane przez PaniÄ… skÅ‚adniki majÄ…tkowe stanowiÄ… majÄ…tek osobisty każdego z małżonków i nie bÄ™dÄ… podlegać podziaÅ‚owi (podziaÅ‚owi podlegać bÄ™dzie majÄ…tek wspólny, w którym majÄ… PaÅ„stwo co do zasady równe udziaÅ‚y). Jednakże fakt, iż Pani oszczÄ™dnoÅ›ci zostaÅ‚y spożytkowane na majÄ…tek osobisty Pani męża, nie pozbawia Pani zupeÅ‚nie prawa do żądania ich zwrotu.

Zgodnie z artykułem 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód.

Może żądać zwrotu wydatków i nakÅ‚adów, które poczyniÅ‚ ze swojego majÄ…tku osobistego na majÄ…tek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakÅ‚adów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiÄ™kszyÅ‚y wartość majÄ…tku w chwili ustania wspólnoÅ›ci.  Zwrotu dokonuje siÄ™ przy podziale majÄ…tku wspólnego, jednakże sÄ…d może nakazać wczeÅ›niejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny."

Zasadą jest, że rozliczeń, których dotyczy powyższy przepis, dokonuje się przy podziale - umownym lub sądowym - majątku wspólnego. Przyjmuje się, że nakłady poczynione na rzecz są to koszty poniesione w związku z zachowaniem, używaniem lub ulepszeniem tej rzeczy, natomiast wydatki poniesione na rzecz są to koszty związane z jej nabyciem. Z przeznaczenia majątku wspólnego wynika, że obowiązek rozliczenia nie obejmuje wydatków i nakładów poczynionych z tego majątku na utrzymanie i zaspokojenie normalnych potrzeb jednego z małżonków, np. naukę, leczenie, wypoczynek itp. Przy dokonywaniu rozliczeń między małżonkami wartość wydatków i nakładów ustala się na podstawie stanu z chwili ich poczynienia i cen rynkowych z chwili orzekania w tym przedmiocie.

Art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego nie reguluje jednak rozliczeÅ„ z tytuÅ‚u wydatków i nakÅ‚adów poczynionych z majÄ…tku odrÄ™bnego jednego z małżonków na majÄ…tek odrÄ™bny drugiego z małżonków. Nie odnosi siÄ™ on zatem do sytuacji, gdy po Å›lubie sfinansowaÅ‚a Pani ze swoich oszczÄ™dnoÅ›ci remont domu męża. PodstawÄ™ tych rozliczeÅ„ stanowiÄ… przepisy kodeksu cywilnego. Brak jest przepisów, które pozwalaÅ‚yby na dochodzenie roszczeÅ„ wynikajÄ…cych z tych rozliczeÅ„ na innej drodze niż droga procesu, a zwÅ‚aszcza w postÄ™powaniu o podziaÅ‚ majÄ…tku wspólnego (orz. SN z dnia 3 kwietnia 1970 r., III CRN 90/70, OSNPG 1970, nr 11-12, poz. 61 i z dnia 9 stycznia 1984 r., III CRN 315/83, GP 1984, nr 17). Jednak w uchwale z dnia 16 grudnia 1980 r., III CZP 46/80 (OSNCP 1981, nr 11, poz. 206) SÄ…d Najwyższy uznaÅ‚, że w postÄ™powaniu o podziaÅ‚ majÄ…tku wspólnego rozliczeniu podlegajÄ… również nakÅ‚ady z majÄ…tku odrÄ™bnego małżonków na majÄ…tek odrÄ™bny jednego z nich. Stanowisko to można by przyjąć za zasadne jedynie w sytuacjach wyjÄ…tkowych, gdy zachodzi potrzeba kompleksowego rozliczenia małżonków w jednym postÄ™powaniu ze wzglÄ™du na przedmiot majÄ…tkowy, którego dotyczy to postÄ™powanie, np.

w razie poczynienia na przedmiot wchodzÄ…cy w skÅ‚ad majÄ…tku odrÄ™bnego jednego z małżonków nakÅ‚adów zarówno z majÄ…tku wspólnego, jak i z majÄ…tków odrÄ™bnych małżonków (tak J. Pietrzykowski, w: Kodeks rodzinny i opiekuÅ„czy z komentarzem, s. 275). Tu taka sytuacja nie zachodzi. PozostajÄ… zatem ogólne zasady prawa cywilnego, a konkretnie - przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405-414 k.c.). Zwrotu nakÅ‚adów można żądać w osobnym procesie (nie w postÄ™powaniu o podziaÅ‚ majÄ…tku). Trzeba siÄ™ jednak liczyć z tym, że druga strona może siÄ™ bronić twierdzÄ…c, iż byÅ‚a to darowizna (zatem istniaÅ‚a podstawa prawna), albo też, że poczyniajÄ…c nakÅ‚ady zdawaÅ‚a Pani sobie sprawÄ™ z tego, że nie byÅ‚a Pani do tego zobowiÄ…zana, co by sprawiaÅ‚o, że zwrot by siÄ™ nie należaÅ‚ (art. 411 pkt 1 k.c.).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika