Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Pytanie:

"Sąd orzekł separację małżeństwa i powierzył opiekę nad dwojgiem małoletnich dzieci obydwojgu rodzicom, ustalając miejsce zamieszkania dzieci przy matce. Matka dzieci często pracuje na kontraktach za granicą pozostawiając dzieci pod opieką swoich rodziców. Jednakże w lipcu br. jej rodzice wyjeżdżają do sanatorium, w związku z czym matka chciałaby na miesiąc zabrać dzieci do Holandii, gdzie przebywa i pracuje. Młodszy syn nie ma jednak 13 lat, ojciec dziecka nie wyraża zgody na wyrobienie dla niego tymczasowego dowodu osobistego niezbędnego do wyjazdu, ani na wyjazd syna, pomimo że w ogóle nie zajmuje się dziećmi i nie można ich zostawić pod jego opieką (przez rok od orzeczenia separacji nie odwiedził dzieci ani razu, nie płaci alimentów). W jaki sposób matka może zabrać dzieci za granicę? Czy powinna zwrócić się z tym do sądu rodzinnego? Jeśli tak, to czy ma to być wniosek o wydanie przez sąd zgody na wyrobienie tymczasowego dowodu osobistego czy sądowej zgody na wyjazd dziecka? Jeśli matka będzie w tym przypadku wnioskodawczynią, to czy dzieci i ich ojciec będą uczestnikami postępowania? Jaka jest opłata od takiego wniosku?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Zgodnie z art. 97 § 2 kro o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeśli ojciec nie zgadza się na tymczasowy wyjazd dziecka za granicę należy zwrócić się do sądu rejonowego (pełni on tu rolę sądu opiekuńczego) z wnioskiem, by sąd wyraził zgodę na wyjazd dziecka za granicę.

Obecnie ustawa o ewidencji ludności nie przewiduje dowodów tymczasowych. Dowody dla osób małoletnich są tak potocznie nazywane, ale jest to taki sam dokument jak dla osób dorosłych. Jak już wskazywaliśmy w poprzedniej odpowiedzi dowód osobisty dla dziecka poniżej 13 roku życia może być wydany w uzasadnionych przypadkach. Ustawa stanowi, że musi to być uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów. Co prawda zgodnie z rozporządzenia wykonawczego nie wynika, że wniosek mają składać oboje rodzice, lecz tylko, że małoletni składa wniosek w obecności jego przedstawiciela ustawowego (rodzica), a podpisują ten wniosek małoletni i jego przedstawiciel ustawowy. Naszym zdaniem ze sformułowania przepisu ustawy należy jednak wyciągnąć wniosek, iż muszą tu działać oboje rodzice. Jeśli ojciec dziecka się nie zgadza na wyrobienie dziecku dowodu osobistego, należy się zwrócić (podobnie jak wyżej) do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody przez sąd.

Jak wynika z opisu sytuacji niezbędne będą wnioski o wyrażenie przez sąd zgody na wyjazd dziecka za granicę i o wyrażenie zgody na wyrobienie dziecku dowodu osobistego (albo paszportu).

Ojciec dzieci jest uczestnikiem w takiej sprawie, dzieci - nie. Opłata od wniosku wynosi 40 zł.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika